1.Ay Hamilelik Dönemi

1.Ay hamilelik döneminizde sizde ve bebeğinizdeki değişimleri yakından ele almak alalım. İlk olarak sizde yaşanan değişimlerle başlayalım daha sonrasında bebeğinizdeki değişimlere geçelim.

Öncelikle bu dönemde kendinize dikkat etmezseniz çok sancılı bir süreç geçireceğinizi hatırlatalım. Hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı çok önem teşkil ediyor.

SİZDEKİ DEĞİŞİMLER

Adetiniz bu zamana kadar düzenli bir şekilde devam ediyordu, ancak bu ay adet olmadınız. Ve bir sabah kalktığınızda mideniz bulanmaya başladı. Bu gebeliğinizin 1.ayındaki ilk belirtidir. Bu zamana kadar adetinizin olmadığı hiç olmamıştı. Ancak şu an 2 haftalık hamilesiniz ve kusmalarla birlikte tükürük salgınızda da bir artış olacak.

Bu dönem içerisinde plasenta oluşmuştur ve hormon yapımına başlar. Plasenta’nın ne demek olduğunu merak ediyorsanız bebeğinizin beslenmesini sağlayacak olan kordon diye bilinen bağdır. Bildiğiniz göbek bağı yani. Bu ayda göğüslerinizde hassasiyet oluşmaya başlayacak ve şiştiğini de hissedeceksiniz.

Artık rahminiz de yavaş yavaş büyümeye başlayacak fakat siz bunu hissetmeyeceksiniz. Gebeliğin 1. Ayında kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz bu çok normaldir. Uyku düzeninizde bozulmalar da başlayacak ve sık idrara gitme şikayetleriniz de olacak.

1.Ay Hamilelik

Gebeliğinizi fark ettiğinizde psikolojik olarak bazı yiyeceklere aşırı istek duyabilirsiniz ya da tam tersi, isteksizlik olabilir. Bu sürecin ilk üç aylık dönemde devam etmesi beklenir. Artık zaman zaman sinirli bir anne, ya da ağlamaklı bir anne olabilirsiniz. Babanın bu durumda size destek olması önemlidir.

1.Ay Hamilelik Dönemi ve Bebeğinizdeki Değişimler

Gebelik yumurtanın spermle birleşmesi ve döllenmenin gerçekleşmesiyle başlamış demektir. Bebeğin cinsiyetini babanın spermleri belirler. Bu dönemde embriyo denilen hücre oluşur baş ve vücuda sahiptir.

Bebeğiniz artık karnınızda amniyotik denilen bir sıvının içerisinde ve kese halinde büyümeye başlar. Yavaş yavaş gelişmeye başlayacaktır. Önce beyni, gözleri, ağzı, iç kulakları ile sindirim sistemi oluşmaya başlar. Bebeğinizin bu dönemde kulakları bir nokta büyüklüğündedir gözleriyle burnu da oluşmaya başlamıştır. Kollar ve bacaklar yavaş yavaş şekil almaya başlar. 1. Ayın sonuna kadar bebeğiniz bir elma çekirdeği kadar yani yaklaşık olarak 6 mm büyüklüğündedir.

 

Kışın Bebekleri Nasıl Giydirmeliyiz ?

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır? Hacettepeli araştırmacılar, 4 yonca yaprağı şeklindeki bu diyeti Türk …

Üzümlü Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Üzümlü Cilt Maskesi nasıl yapılır ? Üzümün yapısında yer alan zayıf asit, cilt üzerindeki ölü …

Burçların Güçlü Yönleri

Her insanın güçlü olduğu noktalar bulunmaktadır. Burçların güçlü noktalara etkisi olduğu bilinir. Gelin birlikte burçların …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: