Adet Sancısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Adet sancısı adet dönemi sırasında birçok kadını etkileyen ve şiddetli ağrıya neden olan bir durumdur. Bu dönemde acı çekmek kaderiniz değildir, değişebilir.

Adet Sancısı Nedir?

Bu sancı alt karın bölgesinde hissedilir. Bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, bel ağrısı, karın ağrısı gibi etkileri vardır. Mensturasyon yani adet dönemi sırasında duyulan ağrıdır. Tıbbi adı “dismenore”dir. Genellikle ağrı kanamadan önce ya da kanamayla birlikte başlar, aralıklı ve 1-3 gün içerisinde yavaş yavaş azalarak seyreder. Peki adet sancısı neden olur ve hafiflemesi için neler yapılabilir?

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet döneminde, rahim içerisindeki kanamanın kontrolü atılması için kasılmalar gerçekleşir. Buna rahimde üretilen ve “prostoglandin” adı verilen kimyasallar yol açar. Rahim kasılmasına bağlı olarak rahme giden kan akımı ve dolayısıyla oksijen azalır, böylece ağrı hissedilir. Bu ağrıların şiddeti kişiden kişiye değişir.

Ağrının Azalması İçin Evde Yapılabilecekler

  • Karnınızın alt bölgesini sıcak tutmak adet sancısını geçirmenin en sık kullanılan ve en kolay yöntemlerdendir.  Isıyla birlikte kasılmalar ve sancılar hafifleyecektir.
  • Alt karın bölgesine avuç içi ve parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle masaj yapın.
  • Uzandığınızda ayaklarınızın altına yastık koyabilirsiniz.
  • Ilık bir duş adet sancısının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

  • Zencefil adet sancısını kesen etkili bir bitkidir. Bu bitki, ağrıya neden olan prostaglandinlerin seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.
  • Tarçın, adet ağrısını, regl döneminde görülen karın ağrısını geçiren antispazmodik, antiklot ve anti­inflamatuar özelliklere sahip bir baharattır.
  • Egzersiz kan dolaşımını hızlandırır, rahime giden kan akımını artırır ve oksijenizasyon sağlanmasıyla da ağrılar azalır.

2020 Bambi Bot Ayakkabı Modelleri

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Sevdiğini Söylemeden Önce Yapılması Gerekenler

‘Seni seviyorum’ cümlesinden önce emin olunması ve  sevdiğini söylemeden önce yapılması gerekenler vardır. Gelin birlikte …

Minestrone Çorbası Tarifi

MasterChef 2020’de dokunulmazlık oyunu kazananı belirleyen yemeklerden biri İtalya’ya özgü bir çorba olan Minestrone Çorbası …

28 Ekim Çarşamba günlük burç yorumları

28 Ekim Çarşamba günlük burç yorumları. Yeteneklerinize olan geçici bir inanç eksikliği, bir projeye başlamakta …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: