Ağız Yarası Nasıl Geçer? Doğal Tedavi Yöntemi.

 Ağız sağlığı alanında en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden bir tanesi ağızda oluşan yara ve aftlardır. Doğal yöntemlerle ağız yarası nasıl geçer? Konuşma, yutkunma ve çiğneme gibi hareketler esnasında zorluğa neden olan ağız yaraları, gündelik yaşamı olumsuz etkiler.

 

Ağız Yarası Nedir ?

Ağız yarası; ağız ve yanakların iç kısmı, diş etleri, dil ve dil altı ile damak bölgelerinde ortaya çıkan mukozal hasarlara verilen isimdir. Bu yaraların iltihaplı bir görünüm aldığı ve şişliğe neden olduğu durumlardaki haline ise aft adı verilir. Ağız içinde oluşan yaralar uçuk gibi virüslere bağlı olarak ortaya çıkan yaralar olabileceği gibi bakteriyel enfeksiyonlar ve sert besinlerin tüketilmesine bağlı olarak ağız içinin hasar görmesi nedenleriyle ortaya çıkabilir. Çok yaygın görülen bir sağlık problemi olup genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşen basit tablolardır. Durumun ciddi olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Eğer ağız yaraları sürekli olarak tekrarlıyorsa veya birkaç gün içerisinde iyileşmeyip büyümeye ve kötüleşmeye devam ediyorsa, altında yatan farklı bir hastalık olması ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle yaraya yönelik tedavi uygulanırken aynı zamanda farklı bir hastalık olup olmadığı da araştırılmalıdır. Bebeklerde ve çocuklarda yetersiz ağız bakımı veya besin tüketimi esnasında ağız içine verilen hasarlar nedeniyle ağız içi yaraları daha sık olarak gözlenir. Yapılan araştırmalar sonucunda ağız yaralarının kadınlarda görülme sıklığının erkeklere oranla daha yüksek olduğu da tespit edilmiştir.

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Genel olarak gargara, karbonatlı su, tuzlu su gibi bilinen tedavi yöntemleri vardır. Fakat 3 günden uzun süren aftlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Bilinen yöntemlerinin aksine size vereceğimiz bu doğal yöntemle aftlarınıza kısa bir süre içerisinde veda edebilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı sumak
  • 1 bardak ılık su

Sumağı suyun içerisine koyup karıştıralım.  Küçük bir cezve veya tencerede kaynayana kadar karıştıralım. Kaynadıktan sonra karışımla gargara yapalım. Ağız yaralarınız azalana kadar tekrarlayabilirsiniz.

 

Doğal Yöntemlerle Uçuk Tedavisi

Hakkında Sinem Sevgi

Sinem Sevgi
-Biliyor musun, insanları öldürüyorum Portuga. -Bunu nasıl yapıyorsun Zeze? -Onları unutarak. Şeker Portakalı sinem@feyabu.com

Buna da Göz Atın

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir? Tam bir şifa deposu olan keçiboynuzu faydaları saymakla bitmiyor. İşte detayları madde …

1 Ekim Perşembe günlük burç yorumları

Bugün beklenmedik bir mektup-sms veya paket gelebilir, Başak. Bu, bir sevgilinin hediyesi olabilir – belki …

Burçlar Hoşlandığını Nasıl Belli Eder?

Burçlar hoşlandığını nasıl belli eder? Sevgimizi belli edecek bir çok davranış ile gösteririz. Burçların etkisi …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: