Ağlamanın Faydaları Neler

Ağlamak her zaman insanlarda olumsuz duygu yaratır. Peki ağlamak hep kötü müdür? Ağlamanın faydaları neler? Ağlamanın faydalarını sizin için derledik..

İnsanlar ağlamanın ister erkek olsun isterse kadın bir zayıflık göstergesi olduğu düşünülür. Aslında ağlamak hem vücudumuza hemde ruhumuza iyi gelir. Ağlamak için kendimizi tutmamızın gerekmediğini düşüneceğiniz ağlamanın faydalarını gelin birlikte bakalım.

Ağlamanın Faydaları

Ağlayan insanların hemen zayıf ve fazla duygusal olduklarını düşünürüz. Fakat ağlamak oldukça iyi ve ağlamaya ihtiyacınız olduğu anda ağlamamız gerekir.

Mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar.

Ağlamak endorfin salgılanmasına sağlar. Endorfin insana neşe veren bir hormon olarak bilinir. Ayrıca endorfin ağrıları azaltır.

Rahatlamanıza ve sakinleşmenizi sağlar

İnsanlar ağladıktan sonra halsizlik ile birlikte bir rahatlama ve sakinlik gelir. Ağladıktan sonra gelen sakinlik ve rahatlık hissetmeniz ile uyumak istersiniz.

Vücudunuzdaki toksinler atılır.

Ağlama vücudunuzdaki kimyasalların dışarı atımına yardımcı olur hem de gözyaşı içinde bulunan lizozim adı verilen ve bakterileri öldüren bir hormon bulunmaktadır. Ağlayarak zararlı bakterileri ölmüş olur. Ayrıca  gözünüzü bakterilerden arındırıp temizler.

Hastalıklara iyi gelir.

Kalp ve damar hastalıkları ile birlikte mide, kemik ve kaslarınız ile ilgili rahatsızlıklara iyi gelir. Ağlayarak vücudunuzdan neden olan bazı hormonların atılmasını sağlayarak daha iyi hissederiz.

Gözyaşı gözlerinizi nemlendirir ve temizler.

İçinde bulunan bazı toksinler gözünüzü temizlemek ile birlikte gözlerinizin nemlenmesini sağlar.

Tansiyonunuzu düşürür.

Ağlamak iyi olmasının başka bir sebebi de tansiyonu düşürmekte yardımcı olmasıdır. Vücudunuz rahatlaması ile birlikte tansiyonunuz düşer;  böylelikle ağladıktan sonra vücudunuzdaki kan dolaşımı aktif hale gelir.

Çevrenizdeki ilişkilerinizi düzenler.

Ağlamak etrafınızdaki ve ya ailenizde bulunan insanlar ile  ilişkilerinizin güçlenmesini de sağlar. Ağlarken olabildiğince kırılgan ve hassas oluruz. Ağladığımız zamanlarda ise etrafınız da olan kişiler ile ikili ilişkiler ve aranızda oldukça güçlü bir duygusal bağ kurar.

Burnunuzda biriken bakterilerden kurtulunur. 

Ağlamak ile birlikte burnun içinde bulunan bakteri ve iritanlardan akar. Ağlarken yaşlar sadece gözden dökülmez. Bu bakteriler ve iritanların bir kısmı da burundan çıkar. Ağlarken burnunuzun akmasının sebebi ise budur.

Sinofobi Nedir , Belirtileri Nelerdir

Hakkında Merve

Avatar

Buna da Göz Atın

Peynirli Sufle Tarifi

İster sabah kahvaltısında ister akşam yemeğinde veya çay saatinde tüketeceğiniz bir aperatif arıyor olun; peynirli …

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır? Hacettepeli araştırmacılar, 4 yonca yaprağı şeklindeki bu diyeti Türk …

Burçların Güçlü Yönleri

Her insanın güçlü olduğu noktalar bulunmaktadır. Burçların güçlü noktalara etkisi olduğu bilinir. Gelin birlikte burçların …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: