Alışveriş Yapma Hastalığı Neden Olur?

Alışveriş; özellikle kadınların vazgeçemediği bir tutku… Bu tutku daha sonra hastalığa dönüşebiliyor. Peki nedir alışveriş yapma hastalığı?

Günümüz medyası insanların ihtiyaçlarının çeşitlendiğini ve farklı amaçlar için farklı ürünlere gerek duyulduğu algısını her gün ortaya sermektedir. Bu tür algı kontrollerinden uzaklaşmak neredeyse imkansızdır çünkü televizyonda, internet ortamında, dergilerde ve reklam panolarında daha çok ürünü satmaya yönelik kampanyalar düzenlenmektedir. Modern insanın güncel sorunlarından biri de aşırı satın almanın önüne nasıl geçeceğidir.

Kişinin daha çok ürün almaya iten ve bunu düzenli aralıklarla yapmasına neden olan duruma alışveriş bağımlılığı denir. Bu durumun etkisi altında olan kişiler, ihtiyacı olmasa da kendine bir zorunluluk atfederek soluğu alışveriş merkezlerinde ya da online mağazalarda alıyor. Bütçeye ve özellikle de ruhsal sağlığa olumsuz etkileri olduğu bilinen alışveriş bağımlılığın altında yatan birçok sebep olabilir. Sebepleri irdelemeden önce bir alışveriş bağımlısı kişinin ne tür davranışlarda bulunduğuna göz atmak gerekir.

Dolapta açılmamış paketleri biriktirme

Birçok kişi evinin ne kadar küçük olduğuna dair yakınır fakat aslında mekanı dolduran gereksiz eşyaların farkına varmaz. Satın alma bağımlısı kişilerin dolabını açıp bakacak olursanız, birden fazla paketinden çıkarılmamış, etiketi üstünde kıyafet, ayakkabı veya kozmetik ürünü görebilirsiniz. Dolap öylesine karmaşık hale gelmiştir ki kişi artık neyi ne zaman aldığını hatırlayamaz ve bir ürünü daha açıp kullanamadan başka bir tanesi yığının üstüne konulur.

Planlamadan satın alma

İhtiyaç önceliği göz ardı edilerek, zamansız ve plansız alışveriş bu bağımlılığın sebeplerinden olabilir. Kişi birtakım “tutkularını bahane ederek sadece beğendiği bir ayakkabıyı alma veya yeni çıkan bir parfümü düşünmeden satın alabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bu tarz plansız davranışlar bağımlılık fitilini daha çok ateşler.

Moral bozukluğunu bahane etme

Hararetli bir tartışmanın sonunda ya da kötü bir haber aldıktan sonraki ruh hali bir diğer bahane unsurudur. “Şimdi alışveriş yapmayı hak ediyorum” güdüsü aslında ruhsal bir boşluğu doldurmak için yaratılan bir düşünce yapıdır. Yalnızlık, değersiz hissetme veya özgüven sorunları pahası ne olursa olsun bir şeyi satın alma eylemine ön ayak olabilir.

Alışveriş Yapma Hastalığı

Heyecan ve bekleme arzusu

Birçok insan online siparişlerinin kargoya verildiğini görünce bile heyecanlı bir bekleyişe kapılıyor ve siparişi eline ulaşana kadar merakla beklemeye geçiyor. Aslında bu eylem beyinde dopamin adı verilen heyecan ve mutluluk hormonunun salgılanmasına sebep oluyor. Hayattaki tekdüzeliğin bu şekilde giderilmeye çalışılması masum dursa da bağımlılığa giden yolu kısaltıyor.

Alışveriş bağımlılığın önüne geçmek yukarıda bahsedilen sebeplerin farkın varılmasıyla ve irdelenmesiyle mümkün. Odak noktasını başka alanlara yönelterek, örneğin işiyle ilgili daha çok araştırma yaparak, kişisel gelişime zaman ayırarak, ihtiyaç ve istekleri arasında ayrım yaparak, bir kişi günümüzün modern rahatsızlıklarından olan alışveriş bağımlılığına son verebilir. Ayrıca, evde bir saha çalışmasının yapılması; kullanılmayan eşyaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve daha az eşyadan en fazla verimin alınmasıyla bu bağımlılık engellenebilir.

Kadınlar İçin En Kalıcı 5 Parfüm Önerisi

Hakkında Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Kilo verme sonrası yüzde sarkma görülebiliyor

Özellikle 45 kiloya yakın ve üstende kilo kaybetmiş kişilerde yüz sarkması ortaya çıkabiliyor. Hasta o kadar kilo verince göbek bölgesi, sırt ...

Sırtta sivilce neden çıkar? Sırttaki sivilceler nasıl geçer?

Sadece yüzde çıkmayan ve sırtta da çıkan sivilceler önemsemesi gereken sivilce problemleri arasındadır. Aşırı yağlı besinlerin tüketilmesinden ...

Takma tırnak nasıl takılır ve çıkarılır, nelere dikkat edilmeli?

Tırnak yiyenlerin en büyük sorunlarından biri tırnaklarının kötü görünmesidir. Bu kötü görüntüden takmak tırnak kullanarak kurtulabilirsiniz ...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: