Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Faydaları Nelerdir? Yapraklarında su depolayan kalın ve kısa gövdeli bir bitkidir. Diğer isimleri Öd Ağacı, Azvay, Aloes olan Aloe Vera bitkisinin faydaları oldukça büyük.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera; Afrika kökenli olan bir bitkidir ve genel olarak kozmetik sektöründe adından sıkça söz ettirir ve kullanılır. Aloe Vera Zambakgiller familyasına ait olan bir bitkidir.  Anayurdu Afrika Kıtası olan sarısabır, ülkemizde Güneybatı ve Güney bölgelerimizdeki sıcak yörelerde yabani olarak yetişmekte, kimi yerlerde de süs bitkisi olarak kültürü yapılmaktadır.  Mart-Nisan veya Ağustos-Ekim aylarında kesilen yapraklarının en az ( iki yıllık olması gerekir ) kesik kısımları aşağı gelecek şekilde dizilir bunlar kazanlara akar. kaynatılarak kristalleştirilir. Böylece tozu hazırlanmış olur.

Özellikle cilde faydalı olan bazı içerikleri sayesinde kozmetik sektöründe oldukça değerli olan bir bitki özelliği taşımaktadır. Sağlık sektöründe de tercih edilmektedir. cildimiz ve yaşam fonksiyonlarımız için önemli olan A vitamini, C vitamini ve E vitamini bakımından oldukça zengindir. ekiz temel amino asit içerisinden yedisini içermektedir. Ayrıca, anti-inflamatuar özellikleriyle de bilinmektedir.

 

aloe vera bakimi ipuclari evde aloe vera yetistirme aloe vera faydalari

Aloe Vera’nın faydaları bunlarla tabiki bitmiyor. İçeriğindeki kolajen sayesine yüzünüze gece yatmadan önce masaj yaparak uygulayacağınız aloe vera, yaşlanma etkileri ile savaşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca Aloe vera jeli ile cildinize düzenli olarak masaj yaparsanız selülitlerinizin azaldığını farkedeceksiniz.

Aloe Vera krem ya da jel olarak ve ağız yolu ile tüketilmek şeklinde kullanılır. Yaygın kullanımı bitkinin gelişmiş dallarından birinini dip kısmından kesilerek yüze uygulanmasıdır. Bunun için kestiğiniz yaprağın önce sağında ve solunda bulunan dikenleri kesmeli ardından kabuğu soyup içerisindeki jeli çıkararak cildinize uygulamalısınız.

696251125

Aloe Vera Faydaları

 • Yaraları, küçük yanıkları, güneş yanıklarına ve böcek sokmalarını iyileştirir.
 • Deri iltihapları ve egzama durumlarında rahatlama sağlar.
 • Kuru ciltleri nemlendirip rahatlatır.
 • Regl kanamasını artırarak aybaşı dönemini kolaylaştırır.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Safra söktürücüdür. Fakat fazla kullanılmamalıdır.
 • Antioksidan ve antibakteriyel özellikleri vardır.
 • Diş plağını azaltır.
 • Aloe vera ağız yaralarını tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Aloe vera cilde iyi gelir ve kırışıklıkları önler.
 • Kabızlığı azaltır.
 • Kan şekeri seviyesini düşürür.
 • Saçlara güçlülük be ışıltı verir.
İlginizi Çekebilir  Sulu Akıntı Hamilelik Belirtisi Midir?

 

Dr House Artık Hekimoğlu

 

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak nedir, panik atak belirtileri nelerdir ve neden panik atak oluruz? Tüm bu soruların …

Hüs Hastalığı Nedir

Hus hastalığı nedir sorusuna tam olarak Hemolitik üremik sendrom (hus) akut böbrek yetmezliği bulguları ve …

Aleyna Çakır olayında şüpheli Ümit Can’ın annesi intihar etti

Türkiye'nin konuştuğu Aleyna Çakır olayında "şüpheli" olarak kamuoyuna yansıyan Ümit Can'ın annesinin Sosyal Hizmetler'de görevli olduğu ortaya ...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: