Anne İle Çocuk Arasındaki İlişki Nasıl Olmalıdır?

Birçok insan anne ile çocuk arasındaki ilişki çocuk doğduğu andan itibaren başladığını zannetse de bu ilişki annenin hamile olmasıyla başlar. 

Çocuğun karakteristik özelliklerinin oluşmasında önemli etkiye sahiptir.

Anne çocuk ilişkisinde en önemli nokta fiziksel temastır. Annenin kokusu, sıcaklığı, sesi çocuğa güven verir. Böylece çocuk için hayati önem taşıyan bu duyguyu annesi sayesinde tanımış olur. Çocuğun ileriki yaşantısında güven ve sevgi büyük önem taşır. Anne ve çocuk arasında bu duygular sağlanamamışsa ileriki dönemde bu çocuklar ruhsal sıkıntılar yaşayabilir. 0-3 yaş bu dönem için çok önemlidir.

Üzerinde önemle durulması gereken bir diğer konu çocuklar arasında farklılıklar olabileceğidir. Her çocuğun ihtiyacı doğrultusunda davranabilmeliyiz. Çocuğumuz bizden çok farklı karakter özelliklerine sahip olabilir.

Bebeklik döneminde anneye tamamıyla bağlı olan çocuk yaklaşık 3-4 yaşından itibaren birey olmayı öğrenmeye başlar.

Anne ile çocuk arasındaki ilişki

Bu dönemde çocuğumuzla beraber vakit geçirmemiz çok önemlidir. Çocuğumuzla geçireceğimiz zaman birçok şeyden önemli olmalıdır. Çocuğumuzla ne kadar zaman değil ne kadar kaliteli zaman geçirdiğimiz önemlidir. Sağlıklı çocuk gelişimi için önemli olan fiziksel birlikteliğin süresinden çok içeriği ve duygusal doyuruculuğudur. Yaşına uygun olan faaliyetleri beraber yapabilirsiniz. Örneğin oyun hamuru oynayabilir, kitap okuyabilir, lego oynayabilirsiniz. Bu yaş döneminde çocuklar neden, nasıl sorularını çok kullanır. Bu sorular her sorulduğunda mümkün olduğunca cevaplayın, cevapsız bırakmayın.

Bu dönemde çocuklar hikayeler uydurup anlatabilirler, anlatılanları sabırla dinlememiz ileriki yaşamında önemlidir.

Hayali hikayeler çocuğun düşünce dünyasının gelişmesine, dünyayı farklı açılardan algılayıp yorumlamasını sağlar.

Çocuk baba ilişkisinde de bizim onlar için fırsat oluşturmamız gerekir. Babanın çalışma saatlerine uygun zamanlarda babayla beraber oynaması yakınlık kurması çok önemlidir. Çocuğu büyütme sadece anneye bırakılmamalı, çocukla babanın ortak ilgi alanları bulunmalıdır. Babasıyla uyumlu olan çocuk, babasından ilgi ve sevgi gören çocuk, arkadaşlarıyla uyumlu, kendiyle barışık ve okulda başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Babanın çocuğuna zaman ayırarak kitap okuması, konuşması, bir konu hakkında fikrini sorması çocuğun zekâ gelişimini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.

Blavatnik Genç Bilim İnsanı Ödülünü Kazanan Bilim Kadınımız; Derya Akkaynak

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Vizyon Panosu Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Vizyon Panosu Nedir ve Nasıl Hazırlanır? Vizyon panosunu anlamak ve etkili bir şekilde kullanabilmek için …

Evde Kolayca Hazırlanabilecek Saç Bakım Maskeleri

Evde hazırlayabileceğiniz ve doğal yöntemlerle saçlarınızı bakımını sağlayabileceğiniz 4 farklı maskeyi sizler için derledik, hepsi …

Detoks Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Detoks Yapmanın Faydaları Nelerdir? Vücut sağlığı için dengeli beslenme, hareketli bir yaşam tarzı yanında belli …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: