Ateş Çemberi için Geri Sayım Başladı

2020’nin nadir muhteşem doğa olaylarından biri kuşkusuz Ateş Çemberi Güneş Tutulması olacak, Peki nedir bu çember nasıl bir görüntü ortaya çıkacak?

Yılda bir kere gerçekleşen aslında güneş tutulması diye bildiğimiz bu olay Ateş Çemberi olarak adlandırılıyor. Nedeniz ise ay güneşin hemen hemen tamamını kapatıyor, ay arkasında alevleri andıran görüntüsü nedeniyle de Ateş Çemberi olarak adlandırılıyor.

Bu güneş tutulması 21 Haziran’da gerçekleşecek. Ülkelere göre farklı yerel saatlerde gerçekleşen olay ülkemizde de görüntülenebilecek. Ülkemizde en güzel görüntüleri ise Hakkari’de yaşayanlar görebilecek. Saat 06:45’den itibaren izlenilebilecek. Bu tutulma , Afrika, Pakistan, Hindistan ve Çin’in bazı bölgelerinden görülebilecek. Güney ve doğu Avrupa ile kuzey Avustralya’da ise kısmi olarak izlenebiliyor. Uzmanların çıplak gözle izlenmemesi tavsiyesinde olduğu Güneş tutulması, üç durumda gerçekleşiyor.

Ateş Çemberi için Geri Sayım Başladı

Ateş Çemberi için Dikkat Edilmesi Gerekir

Bunlar tam, halkalı ve parçalı Güneş tutulması olarak biliniyor. Bu muhteşem güneş tutulmasını gözleyebilmek amacıyla kesinlikle özel güneş filtresine sahip teleskopların kullanılması gerekliliğini bildiren uzmanlar, filtresiz dürbün ya da teleskop gibi optik aletlerle Güneş’e direkt olarak bakıldığında göz retinasının ciddi şekilde zarar göreceği ikazında bulunuyor. Güzel bir görüntü için hiç görmemek ironisine düşmemek için önlemlerinizi alın.

2020 yılının felaketle geçtiğini düşündüğümüzde bu muhteşem görüntüyü belki de dünyaya daha iyi bakabilmemiz için ihtiyacımız var. Yılda bir kere gerçekleşen bu doğa olayı için aynı anda izlenebilmesi için bazı çevrecelerce gruplar kurulmuş durumda.

 

Kişilerarası İyi İletişim Becerileri için İlk On İpucu

 


Hakkında Nehir Kozan

Nehir Kozan
𝑮𝒆𝒛𝒎𝒆𝒌 , 𝒚𝒆𝒏𝒊 𝒚𝒆𝒓𝒍𝒆𝒓 𝒈𝒐̈𝒓𝒎𝒆𝒌 𝒅𝒆𝒏𝒊𝒍𝒅𝒊 𝒎𝒊 𝒂𝒌𝒂𝒏 𝒔𝒖𝒍𝒂𝒓 𝒅𝒖𝒓𝒖𝒓. 𝑩𝒊𝒓 𝒅𝒆 𝒎𝒖̈𝒛𝒊𝒌 ...

Buna da Göz Atın

Merve Boluğur ’un Bikinili Pozları Hayran Bıraktı

 Ünlü oyuncu Merve Boluğur uzun süredir ekranlarda uzak bir yaşam sürüyor. Geniş bir hayran kitlesine …

Pelin Karahan ‘ın Bikinili Pozları

Ailesiyle birlikte Bodrum’da tatil yapan güzel oyuncu Pelin Karahan sosyal medya hesabından paylaşım yaptığı bikinili …

Nez 5.kez Nikah Masasına

Şarkıcı 41 yaşındaki Nez 5.kez nikah masasına oturmaya hazırlanıyor. Ünlü şarkıcı teniz antrönürü olan Gökhan …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: