Baldırda Yanma Hissi Neden Olur?

Baldırda Yanma Hissi Neden Olur? Baldırda yanma ve ağrı hissi aşırı soğuk, sıcak ya da bazı maddelere maruz kalındıktan sonra ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu tür belirtiler herhangi bir dolaşım sorununda ya da bir spor sonrasında ortaya çıkabilir.

Bu hastalığın tıpta verilen bir diğer adı ise meralgia parestetika olmaktadır. MS’den kaynaklı baldırda yanma hissi oluşabilmektedir. Beyin ile vücudumuzun arasında köprü olan bu sinirlerde oluşan bir düzensizlik nedenidir. Periferal nöropati genellikle alkolle, diyabet hastalığı ya da Guillain barre ile ortaya çıkar.

Baldırda yanma ve ağrı hisleri bazı hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Çoğu zaman baldırda karıncalanmalar ve uyuşma meydana gelir. Herhangi bir kaza sonucu ansızın baş gösterebilir. Bir diğer belirtisi ise yürüme güçlüğü, his kaybı, ayak sorunları, koordinasyonda bozukluklar, kaslarınızda hissettiğiniz ağrılar, el ve baldır bölgesinde karıncalanmalar ya da uyuşmalar meydana gelebilmektedir.

Baldırdaki yanma hissi ya da doku kısmındaki cilt ya da sinir zedelenmesiyle oluşmaktadır.

Aşırı sıcak yüzünden baldır bölgesinde deri altında bulunan sinirlerde zarar görebilmektedir. Kimyasallar yüzünden ya da zehirli olan maddeler sebebiyle bu ağrılar oluşabilmektedir. Baldırdaki ağrıların sebeplerini şu şekilde kısaca açıklayabiliriz;

Güneş ışınlarına maruz kalmış olan bölgede meydana gelen yanıklar, aşırı soğuk ya da aşırı sıcak, zehirli maddeler ile karşılaşmış ya da aşırı yapılan spor yüzünden de baldırda bu tür ağrılar sıklıkla meydana gelmektedir.

 

Cildini Canlı Tutmak Senin Elinde: Zararlı Alışkanlıklar

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Hematom Neden Oluşur ve Tedavisi

Hematom Neden Oluşur ve Tedavisi nelerdir? Kan birikimi ve kanama olarak bilinen hematomun nedenleri arasında …

Vizyon Panosu Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Vizyon Panosu Nedir ve Nasıl Hazırlanır? Vizyon panosunu anlamak ve etkili bir şekilde kullanabilmek için …

Evde Kolayca Hazırlanabilecek Saç Bakım Maskeleri

Evde hazırlayabileceğiniz ve doğal yöntemlerle saçlarınızı bakımını sağlayabileceğiniz 4 farklı maskeyi sizler için derledik, hepsi …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: