Barf Diyeti Nasıl Hazırlanır

Barf diyeti nedir, nasıl hazırlanır ve uygulanır? Kedi ve köpeklerin barf diyeti ile beslenmesi faydalı mıdır? İşte cevapları…

Doğal yaşam alanlarının git gide azalması ve şehirleşmenin artmasıyla birlikte insanların yaşam alanlarında hayatlarını sürdürmeye çalışan kedi ve köpekler, beslenme ihtiyaçlarında da onlara muhtaç hale geldi. Hal böyle olunca kedi ve köpeklerin beslenmesi insanların bir görevi haline geldi.

Bazı insanlar bu durumla bizatihi kendileri ilgilenirken, bazıları da çeşitli kurumlar aracılığıyla ilgilenmektedir. Kedi ve köpeklerin beslenme ihtiyaçlarının büyük ölçüde insanlara kalmasıyla birlikte bu hayvanlar için besin üreten bir sektör de ortaya çıktı. Hazır mamalardan birçok gıdaya kadar üretim yapılan bu sektör, her geçen gün büyümekte ve gelişmektedir. Öyle ki iş, kedi ve köpekler için bile diyet yiyecekler üretilmesine kadar varmıştır.

Barf Diyeti Nasıl Hazırlanır

Barf Diyeti Nasıl Hazırlanır

Kedi ve Köpek Diyeti

Yiyip içilen şeylerin vücutta fazlalık yaratması ve atılamadığı müddetçe birikerek kiloya ya da bedende bozukluklara yol açması sebebiyle insanların zayıflama amacıyla yaptığı diyet, hayvanlar için de uygulanmaktadır. Yukarıda bahsedilen şartlar sebebiyle beslenme biçimleri ciddi manada değişen kedi ve köpekler için bazen insanlar tarafından verilen yiyecekler tehlike oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlarda kendileri için yapılmış diyet menüleriyle beslenmek zorunda kalabilmektedirler.

Barf Diyeti

Kedi ve köpekler için hem diyet hem de bir beslenme biçimi olan barfı açıklayacak olursak; en genel anlamıyla, kedi ve köpeklere verilen yiyeceklerin pişmişlerinin yerine çiğlerinin verilmesidir. Pişen yiyeceklerde, o yiyecekte bulunan vitamin ve minerallerin biraz ölmesi ve değerlerini kaybetmesi sebebiyle, kedi ve köpeklerin bu şekilde beslenmesi gerektiğini söyleyenler vardır. Bu durumu savunanlar epeyce fazla olmakla birlikte aynı zamanda artık kedi ve köpek besini hazırlayan yerlerde de taleplerini karşılattırmışlardır.

Barf Diyeti Nasıl Hazırlanır?

Kişiden kişiye bu tarif değişmekle birlikte temel olarak şu tarif verilebilir: Bir kiloluk bir yiyecek hazırlanacağı düşünülürse, bunun yarı kilosu kemikli et, iki yüz gramı kemiksiz et, yüz gramı sakatat, geriye kalan iki yüz gramı da meyve-sebze-yumurta-yoğurt gibi ürünler oluşturmalıdır. Bu ürünlerin hepsi çiğ olmalıdır.

Zararları

Bu diyetin hayvanlar için bir zararı olabilir. O da çiğ yiyeceklerde parazit ve bakterilerin bulunmasıdır. Yiyecekler iyice temizlenip, bu duruma dikkat edilirse, ortada bir sorun kalmayacağı düşünülebilir ama yine de daha titiz olunmasında fayda vardır.

Sürekli Para Kazandıracak İşler

New York Times’a göre 2020 yılında görülmesi gereken yerler

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Odaklanma sorunu yaşayanlar için 7 öneri

Odaklanma Sorunu için ne yaplamlıyız? Odaklanamadığımızda neden işlerimizden uzaklaşıyoruz? Duyularımız dış dünyaya açıktır. Görmek, duymak, …

Zatürre ölüm nedenleri arasında 4. Sırada yer alıyor

Halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoni, her yıl dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. …

Alzheimer hastalığına karşı korumanın yolları

Dünya Alzheimer Günü kapsamında Doç. Dr. Can Hakan Yıldırım Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı, Alzheimer hastalığına …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: