BESLENME TARZI ÇOCUKLARIN ZEKÂSINI ETKİLİYOR

Beslenme tarzı, yaşamımızın temel bir gereksinimini ve sağlığımızı korumanın bir parçasını oluşturmaktadır. Beslenme tarzı çocuklarda zekayı etkiliyor. Özellikle çocukluk çağlarında nasıl beslenildiyse, yaşamın kalanı da bu beslenme tarzıyla devam etmektedir. Bu yüzden bebeklik çağlarından olmak üzere sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzını benimsemeye özen gösterilmelidir.

Bu kapsamda, ilk olarak anne sütü büyük bir önem taşımaktadır. Anne sütü her bebeğe ve bebeğin ihtiyaçlarına göre her ay değişim göstermektedir. Anne sütü, bebeğe ve anneye bağışıklık, psikolojik, gelişimsel açıdan büyük bir katkı sağlamanın yanı sıra, bebeğin zekâsını 4 kat arttırdığı bilinmektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü, ardından 2 yaşına kadar doğal ve katkısız ek gıdalarla ve anne sütü beslenildiğinde sağlıklı bir yaşamın temeli atılmış olur.

Yaşamın ilk 3 senesi beyin gelişiminin olduğu önemli yıllardır. Bu yaşlarda tüketilen hazır gıdalar, abur cuburlar ve yanlış beslenme beyin gelişimini olumsuz etkileyerek yaşamın geri kalanını da büyük ölçüde etkileyecektir. Yumurta, kuruyemişler, sebze, meyve, balık ve Omega 3 içeren gıdalar zeka gelişimine katkı sağlayan zengin gıdalar arasındadır. Bu gibi besinlerle hazırlanan beslenme takvimi ile öğünler hazırlanılmalıdır. Aşırı karbonhidratlı yapay şekerli, katkılı gıdalar öğünlerde asla olmamalıdır.

Sıklıkla tüketilen karbonhidratlı ve yapay şekerli gıdalar zekâ seviyesini düşürmekte ve sağlığı olumsuz etkilemektedir. Yapılması gereken tek yönlü beslenme değil, her gıdadan dengeli bir şekilde hazırlanan beslenme takvimine uyulmalıdır. Burada en önemli iş ailelere düşmektedir. Aile, özellikle gelişim çapındaki çocuklarının demir, çinko, A ve D vitamini içeren gıdalar almasına özen göstermelidir. Çocuklar ailelerini örnek alıp, taklit ettikleri için aile de yemek alışkanlıklarına dikkat etmelidir.

Sıcakta Nefes Darlığı Çekenlerin Yapması Gerekenler

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

NetWork Kadın Sonbahar Kış 2020-21 koleksiyonu

NetWork Kadın Sonbahar Kış 2020-21 koleksiyonu sezonu hem gardıropların favori modellerini belirleyen hem de yeni …

İlk Buluşmada Unutulmaz Olmak İçin 7 Yöntem

İlk buluşmada unutulmaz olmak için 7 yöntemi sizinle paylaşıyoruz. Yeni biriyle ilk tanıştığınızda kendinizi unutulmaz …

Baştan Çıkarıcı Kadın Parfümleri

Tercih sebebi her ne olursa olsun cevabı her zaman merak edilen sorulardan biri baştan çıkarıcı …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: