BESLENME TARZI ÇOCUKLARIN ZEKÂSINI ETKİLİYOR

Beslenme tarzı, yaşamımızın temel bir gereksinimini ve sağlığımızı korumanın bir parçasını oluşturmaktadır. Beslenme tarzı çocuklarda zekayı etkiliyor. Özellikle çocukluk çağlarında nasıl beslenildiyse, yaşamın kalanı da bu beslenme tarzıyla devam etmektedir. Bu yüzden bebeklik çağlarından olmak üzere sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzını benimsemeye özen gösterilmelidir.

Bu kapsamda, ilk olarak anne sütü büyük bir önem taşımaktadır. Anne sütü her bebeğe ve bebeğin ihtiyaçlarına göre her ay değişim göstermektedir. Anne sütü, bebeğe ve anneye bağışıklık, psikolojik, gelişimsel açıdan büyük bir katkı sağlamanın yanı sıra, bebeğin zekâsını 4 kat arttırdığı bilinmektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü, ardından 2 yaşına kadar doğal ve katkısız ek gıdalarla ve anne sütü beslenildiğinde sağlıklı bir yaşamın temeli atılmış olur.

Yaşamın ilk 3 senesi beyin gelişiminin olduğu önemli yıllardır. Bu yaşlarda tüketilen hazır gıdalar, abur cuburlar ve yanlış beslenme beyin gelişimini olumsuz etkileyerek yaşamın geri kalanını da büyük ölçüde etkileyecektir. Yumurta, kuruyemişler, sebze, meyve, balık ve Omega 3 içeren gıdalar zeka gelişimine katkı sağlayan zengin gıdalar arasındadır. Bu gibi besinlerle hazırlanan beslenme takvimi ile öğünler hazırlanılmalıdır. Aşırı karbonhidratlı yapay şekerli, katkılı gıdalar öğünlerde asla olmamalıdır.

Sıklıkla tüketilen karbonhidratlı ve yapay şekerli gıdalar zekâ seviyesini düşürmekte ve sağlığı olumsuz etkilemektedir. Yapılması gereken tek yönlü beslenme değil, her gıdadan dengeli bir şekilde hazırlanan beslenme takvimine uyulmalıdır. Burada en önemli iş ailelere düşmektedir. Aile, özellikle gelişim çapındaki çocuklarının demir, çinko, A ve D vitamini içeren gıdalar almasına özen göstermelidir. Çocuklar ailelerini örnek alıp, taklit ettikleri için aile de yemek alışkanlıklarına dikkat etmelidir.

Sıcakta Nefes Darlığı Çekenlerin Yapması Gerekenler

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Kontakt lens tehlikeli mi, nelere dikkat edilmeli? kullanırken nelere dikkat edilmeli

Kontakt lens kullanırken nelere dikkat edilmeli? Gözde oluşan miyop, hipermetrop ve astigmatizm gibi kırma kusurlarının …

Uzun süre ekrana bakmak miyopi sebebi

Uzun süre ekrana bakmak miyopi sebebi. Her ne kadar yüz yüze eğitime kademeli olarak geçiş …

Jean Giymenin Püf Noktaları

Bu yazımızda sizler için Jean giymenin püf noktaları ve bunların nasıl doğru uygulanacağından bahsedeceğiz. Nedir …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: