Beyaz Çay Nedir Faydaları Nelerdir?

Faydaları ile Yeşil çayı bile geride bırakan Beyaz Çay ‘ın anavatanı Çin ve Tayvan’dır. Hatta Çin imparatorluğu zamanı dahi kullanılan bir çay çeşididir. Bu çayın bilimsel adı ise Camellia Sinensis’dir. 

Antioksidan özelliği deyince akla ilk gelen besinlerden biri de çaydır. Çaylar arasında antioksidan yoğunluğu en zengin olan çay beyaz çaydır. Flavonoidler antioksidan olarak bilinir ve beyaz çayda çok fazla miktarda bulunur. Flavonoidlerin görevi hücrenin erken yaşlanmasını engellemektir. Beyaz çayı ne kadar uzun süre demlerseniz flavonoid içeriği o kadar yüksek olacaktır.

Beyaz çayın türleri Bai Hao Yinzhen, Bai Mu Dan, Shou Mei, Gong Mei, Beyaz Puerh, Seylan Beyazı, Darjeeling Beyazı, Afrika Beyazı’dır.

Beyaz Çay Nedir Faydaları Nelerdir?

Faydaları Nelerdir

Cilt güzelliğinden, Kansere Kadar Faydaları Var.

Kanserden korunma, doğru beslenme ve yüksek miktarda antioksidan alımı ile gerçekleşmektedir. Düzenli çay tüketen kişilerde, yapılan araştırmalarda sindirim sistemi kanserlerinin diğer bir deyişle mide ve bağırsak kanserlerinin görülme olasılığının çok düşük olduğu saptanmıştır. Günde 1 ya da 2 bardak çay içmek yeterli antioksidanı almamızı sağlayacaktır. Özellikle beyaz çay tüketimi vücuda iyi florür alımı sağlar. Bu da ağız sağlığı için önemlidir ve diş çürüklerinin önlenmesini sağlar. Ayrıca beyaz çayı düzenli tükettiğinizde hastalıklara karşı vücudu korumuş oluruz. Antimikrobiyal etkisi vardır. Genel olarak grip salgınları olduğu dönemde beyaz çayı tüketebilirsiniz.

Zararlarına gelecek olursak klasik bir çay zararı var, yani fazla içerseniz içerisindeki kafein yüzünden çarpıntı ve uykusuzluk yapabilir. İçerisindeki kafein nedeniyle de depresyon gibi pskolojik rahatsızlığı olanlar doktora danışarak tüketmelidir. Hamile ve emziren bayanların da kullanmaması gerekir.

Nasıl Hazırlanır, Nereden Alırım

Beyaz çay, siyah çaydan biraz farklı demleniyor. Öncelikle beyaz çayın haşlanmaması için su kaynar haldeyken çayı içine dökmeyin, aksi takdirde haşlayabilirsiniz. Kaynayan suyun altını kapatıp 2-3 dakika bekledikten sonra çayı içine dökebilir veya 80 derece civarındaki suya ekleyebilirsiniz. 2-3 dakika beklettikten sonra çayınız içmeye hazır hale gelecektir. Çayı online olarak internetten alabilirsiniz. Marketlerde veya aktarlarda saf hali ile nadir bulunuyor. Hazır poşet halinde ise marketlerde yine satışı yer alıyor.

 

Çuha Çiçeği Civanperçemi ve Alıç Bitkilerinin Faydaları


Hakkında Nehir Kozan

Nehir Kozan
𝑮𝒆𝒛𝒎𝒆𝒌 , 𝒚𝒆𝒏𝒊 𝒚𝒆𝒓𝒍𝒆𝒓 𝒈𝒐̈𝒓𝒎𝒆𝒌 𝒅𝒆𝒏𝒊𝒍𝒅𝒊 𝒎𝒊 𝒂𝒌𝒂𝒏 𝒔𝒖𝒍𝒂𝒓 𝒅𝒖𝒓𝒖𝒓. 𝑩𝒊𝒓 𝒅𝒆 𝒎𝒖̈𝒛𝒊𝒌 ...

Buna da Göz Atın

Bim 10 Temmuz İndirim Kataloğu

Bim 10 Temmuz İndirim kataloğu yayınlandı. Yine birçok üründe farklı oranlarda indirimler yapıldı. Maxi Scooter …

Midye Pilaki Tarifi ve Malzemeleri

Midye Pilakisi nasıl yapılır, gerekli malzemeler nelerdir? Midye Pilakisi Tarifi Hazırlanışı ve püf noktalarına beraber bakalım. İşte midye …

Folik Asit Eksikliği Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Folik Asit Eksikliği Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Ispanak, folik asit (B9 Vitamini) bakımından en zengin …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: