Beyrut patlaması için açıklama!

Beyrut patlaması için açıklama! Dün yani 4 Ağustos günü Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan korkunç patlama tüm dünyanın ana gündem konusu haline geldi. Patlamanın şiddetini gözler önüne seren videoların sosyal medyada yayılması sonrasında birçok iddia ve komplo teorisi ortaya atıldı; bu teoriler arasında nükleer patlama da vardı.

Paylaşılan videoları izlediğimizde patlamada büyük bir alev topunun ortaya çıktığını ve hemen sonrasında büyük bir bulut kitlesinin mantar şeklinde yukarı doğru çıktığını görüyoruz. Nükleer patlama teorilerinin ortaya atılmasındaki en büyük etkenlerden birisi buydu, anca bu patlama dalgası nükleere özgü değil.

Beyrut patlaması için açıklama!

Kesinleşti: Beyrut patlaması nükleer değil!

Atom bombasını akıllara getiren bulutu bir kenara bırakırsak; nükleer patlamada ortaya çıkan iki korkunç sonuç, bu patlamada görülmedi. Kör edici derecede beyaz bir ışık ve çok yüksek derecedeki ısı dalgası. Eğer nükleer bir patlama olsaydı, sadece ısı dalgası canlılarda ciddi yanıklar oluşması için yeterli olacaktı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde nükleer silahlar üzerine çalışmalar yürüten Vipin Narang ve New Mexico Üniversitesi’nde nükleer silahlar üzerine insanlık tarihini araştıran bir doktora adayı olan Martin Pfeiffer patlamanın nükleer olmadığını doğrulayan isimler arasında yer alıyor.

Vipin Narang yaptığı ilk hesaplamalara göre Beyrut’ta yaşanan patlamanın 240 ton TNT’ye denk olduğunu belirtiyor. Bir kıyaslama yapmak gerekirse Hiroşima’ya atılan atom bombasını gücü, Beyrut’taki bu patlamadan 1000 kat daha fazlaydı.

Patlamanın asıl sebebinin tespiti için biraz daha zamana ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Lübnan’lı yetkililerden gelen ilk açıklamalar, limanda bulunan çok yüksek sayıdaki amonyum nitratın patlamaya neden olduğu yönünde.

KAYNAK

İnsanı, Toplumu, Dünyayı Değiştiren Kitaplar Listesi

GİZEMLİ DÜNYA’NIN ANAHTARI

 

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Halil Sezai’nin yaşlı adamı dövdüğü görüntüler ortaya çıktı

Tuzla’da film çekimi için kiraladığı villanın yanında bulunan villa sahiplerinin kendisine film çekimi için itiraz etmesi nedeniyle tartışan ...

Made & Crafted Levi’s Kadın Koleksiyonu tanıtıldı

Made & Crafted Levi’s Kadın Koleksiyonu tanıtıldı. Kayakla geçen bir günün sonunda sıcacık ateşin yanında …

Karbonatın Faydaları- Mükemmel bir yüz ve cilt için

Karbonatın faydaları denilince biz saymakla bitiremeyiz. Mükemmel bir yüz ve cilt için karbonatı cildinizde denemeye …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: