Biberiyenin Faydaları ve Kullanım Alanları

Biberiye doğanın bize sunduğu mucize bitkilerdendir. Her derde deva niteliğindeki biberiyenin faydaları saymakla bitmiyor. 

Biberiye insanlık tarihinde yaygın olarak kullanılmış lezzetli bir baharat ve şifalı bir bitkidir. Bu Akdeniz bölgesi bitkisinin boyu 2 metreyi bulabilir. Hoş kokulu, mavi ve eflatun çiçekleri olan biberiyenin yaprakları ve çiçeklerinden esans elde edilir. Ayrıca biberiyenin taze veya kuru yaprakları baharat veya çay olarak tüketilebilir. Biberiye özleri, yiyeceklerin raf ömrünü arttırmak için doğal antioksidan olarak kullanılır. Biberiye yüksek miktarda A ve C vitamini yanında B6 vitamini, B1 vitamini ve B9 vitamini içerir. Magnezyum, kalsiyum, bakır, manganez ve demir minerallerini barındırır. Doymuş yağ oranı ve diyet lifi yüksek, sodyum oranı düşüktür.

Biberiyenin Faydaları

  • Beyin işlevini geliştirir. Hafıza performansını ve kalitesini arttırmaya yardımcı olmanın yanı sıra uyanıklığı, zekayı ve odaklanmayı arttırdığı bilinmektedir.
  • Saç uzamasını destekler. Biberiye yağı saç büyümesini arttırır, kellenmeyi önler, grileşmeyi yavaşlatır, kepeklenmeyi ve kuru saç derisini tedavi eder.
  • Bir dizi çalışma biberiye ekstraktının kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyebileceğini, böylece tümörlerin büyümesini durdurabildiğini göstermiştir.
  • Biberiyedeki karnosik asit nöroprotektif özelliklere sahiptir. Yapılan bir çalışma, sinir hücrelerinde oksidatif stresi ve aşırı uyarmayı azaltmaya yardımcı olduğunu ve sonuçta sinir sistemini koruduğunu göstermektedir.
  • Karaciğerde meydana gelen hasarları azaltır.
  • Stresi azaltır.
  • Alzheimer’ı önler.
  • Biberiye; iltihap giderici özelliğiyle mide ülseri, hazımsızlık ve bağırsak bozuklukları için doğal bir ilaç olarak kullanılır.
  • Artritle ilişkili kas ve eklem ağrısını hafifletmek ve ayrıca dolaşımı iyileştirmek için biberiye içeren yağlar kullanılmıştır.
  • Biberiye bitkisi mikrop kırıcı özelliğe sahiptir.

Biberiyenin Kullanım Alanları

Biberiye otunun kullanım alanı çok geniştir. Kuru veya taze ot olarak yemeklerde ve çaylarda kullanılabilir. Etleri marine etmek için kullanıldığında hoş bir aroma sağlar. Yağ olarak ve krem olarak hazırlanır ayrıca esansı çıkarılarak kolonya olarak kullanılır. Biberiye baharat olarak çeşitli yemeklerde kullanılır ancak en çok tavuk ve et yemeklerine yakışır. Bunun yanında mor renkli çiçekleri haşlanarak bir şurup elde edilir. Özellikle çayı tüketilir ancak biberiye çayı tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Bu çay epilepsi krizlerine yol açabilir bu sebeple fazla tüketilmemelidir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Hakkında

Buna da Göz Atın

İsotrexin Jel krem nedir, ne işe yarar?

Eczanelerde satılan tüm kremler bu ara özellikle sosyal medya da dillerden dile dolaşıyor. Adını sıkça görebileceğiniz İsotrexin Jel de cilde ...

CİLDİNİZİ MUTLU EDİN: 25 VÜCUT NEMLENDİRİCİSİ

Hepimizin güzellik cephanesinde bir vücut nemlendiricisi var. Yani var diye düşünüyoruz! Çünkü nemlendirici herhangi bir cilt bakım rutininin ...

Burunda şekil bozukluğu neden olur?

Burun yapısındaki şekil bozuklukları doğumsal kaynaklı olsa da ve sonradan oluşsa da, rinoplasti ameliyatı sayesinde düzeltilmesi mümkün ...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: