Birçok Gıdanın İçinde Olan Palm Yağı Nedir?

Palm yağı son dönemde belli Aralıklarla gündemi meşgul eden bir konu. Genellikle insan sağlığı ve ekolojik dengeye verilen zararla ciddi bir münakaşa hususu haluna gelen bu yağ, esasen palmiye meyvelerinden yapılan bir tür bitkisel bir yağ.

Oda ısısında katı bir durumda tespit edilen palm yağı, mühim ölçüde A Vitamini bileşenine sahiptir. Ham halunu incelediğimiz zaman, bu amaçla kırmızıya yakın bir renge sahip olduğunu görebilirsiniz.  Söz hususu meyveye ait çekirdekten imal edilen yağ, alışılagelmiş yağların gerektiğince dışında bir yapıya sahip.

Palm Yağ

Palm Yağı Nerelerde Kullanılıyor?

Çok fazla ölçüde tokoferol maddesi tespit edilen palm yağı, büyük ölçüde besin pazarında tercih ediliyor. Genellikle hamur işleri, gofret, bisküvi, tatlı ya da dondurma üretimlerinde sık sık kullanılır. % 50 seviyesinde bir doymuş yağ seviyesine sahiptir.

Hindistan cevizinde bu oranın % 90, kakao yağında %60, ayçiçek yağında ise %7 seviyesinde olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Fazlalıkla başlı başına sarfedilen bir yağ değildir, onunla birlikte katı ya da sıvı yağlardan da destek alınır.  Bu yağ, ürünün tadına, oksidasyon direncine ve genel anlamda akışkanlığına ciddi bir katkısı vardır. Palm yağının bir başka özelliği ise trans yağ barındırmamasıdır.

palm yağ 312

Palm Yağında Kanser Riski

Son dönemlerde detaylı sıhhat kuruluşlarının ya da bağımsız sıhhat örgütlerinin palm yağına dair açıklamaları, bu konu ile ilgili esasen var olan şüpheleri bir kat daha arttırdı. Öte yandan yüksek oranda tüketiminin damar ve kalp rahatsızlıklarını tetikleyebileceği aynı bildirimde kendisine yer buldu.Tadına basenedığımız, hayatımızdan basit basit çıkarmayacağımız pek çok üründe ne yazık ki palm yağı kullanılıyor.

Isıya olan dayanıklılığından dolayı özellikle fast food içerikler yayınlayan mekanlar, patateslerde palm yağını tercih ediyor. Yalnızca işlenmiş besinlerde değil, aynı vakitte kozmetik ürünlerinde ya da detaylı temizleyicilerde de tercih ediliyor.Palmiye, yağ üretimi yönünden son derece verimli bir bitkidir. Palmiyenin büyük ölçüde Malezya, Endonezya gibi ülkelerde yer aldığını ifade edebiliriz.  Kökenleri Batı Afrika’yı işaret etse de Güney Amerika ve Asya ülkelerinde daha vakitgelen olduğunu görüyoruz.

İlginizi Çekebilir  Bikinili Paylaşımı Milyonlarca Beğeni Aldı

palm yagi

Doğal Dengeyi Alt Üst Ediyor

Buraya kadar bahsettiklerimiz genel anlamda insan sağlığıyla ilişkiliydi. Bu işin bir de ekolojik ebatı var. Çevrecilerin eylemlerini ve açıklamalarını incelerseniz, bu yağın üretiminin doğayı nasıl talan eden bir proses olduğunu daha iyi algılayabilirsiniz. Sadece Endonezya’da son senelerde üretimi altı kat arttırıldı.  Bu üretim hızı, ne yazık ki yağmur ormanlarının yok edilmesi ve yerlerine palmiye ağaçlarının ekilmesi manasına geliyor.  Her sene milyonlarca hektarlık alanlar, palm yağı ticareti amacıyla heba ediliyor. Yağmur ormanlarının ortadan kaldırılması, pek çok vahşi hayvan türünün de natural yaşamlarından uzaklaşmak mecburiyetinde kalması manasına geliyor. Bu hal ne yazık ki orangutanların kaçırılmasına da zemin hazırlıyor.

Palm yağı orangutanlar

En Büyük Zararı Orangutanlar Görüyor

Orangutanlar belki de bu yağın üretiminden tabiatta en çok zarar gören hayvan türü diyebiliriz. Yağmur ormanlarının yok edilmesi neticesi 10 sene gibi kısa bir vakit içersinde orangutan neslinin sona ereceği öngörülüyor. Sumatra kaplanları ve Asya gergedanları da aynı kaderi yaşıyorlar; fakat bu hususta seslerini çıkarmaya çalışan bir takım eylemci dışında gerçek anlamda bir tepkiden konuşmak çok zor. Her sene bütün dünyada 50 milyon ton palm yağı üretimi yapılıyor.

Aslında pek çok besin gibi bu yağ da kendi doğasında son derece faydalıdır; fakat vahşi sanayi koşulları neticesinde aynı ifadeleri kullanmak bir hayli zor. Ülkemizde de her sene ortalama 500-600 bin ton palm yağı ithal ediliyor.  Başka yağlarla kıyaslandığında maliyet yönünden çok daha uygundur.

Hemen hemen her büskivi ve çikolata gibi ürünlerde yer alıyor. Etiketlerinden de kontrol edebilirsiniz.

PALM YAĞI HANGİ ÜRÜNLERDE KULLANILIR?

*RUJ
*PİZZA HAMURU
*HIZLI YEMEK ERİŞTELERİ
*ŞAMPUAN,VÜCUT LOSYONLARI,DEODORANTLAR
*DONDURMA
*DETERJAN
*MARGARİN
*ÇİKOLATA
*KURABİYE,KEK,BİSKÜVİ
*BEBEK MAMALARI
*SABUN
*PAKETLENMİŞ EKMEK
*DONDURULMUŞ GIDALAR

İlginizi Çekebilir  Serdar Ortaç'tan Demet Akalın-Ebru Gündeş Açıklaması

 

KAYNAK

Kulak Çınlaması Nedenleri ve Tedavisi

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Vitrektomi nedir

Vitrektomi Nedir ve Tedavisi

Vitrektomi Nedir ve Tedavisi ? Vücudumuzda hangi organımız en çok önemli olan organımızdır diye halka …

patates diyeti feyabu

Patates Diyeti İle Zayıflama

Patates Diyeti İle Zayıflama .. Anavatanı Güney Amerika olan patates aslında hiç de diyet yapılabilecek …

irem sak çukur

İrem Sak Çukur ‘da

İrem Sak Çukur ‘da.Ay Yapım imzalı fenomen dizi Çukur yeni sezo önceli dizi oyuncu kadrosunu …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: