Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Boyun kısmı hareketli bir bölge olması nedeniyle ağrılara, yaralanmalara çok açık bir bölgedir. En sık başvurulan rahatsızlıklardan olan boyun ağrısı için tıbbi müdahale dışında sizin de bunun önüne geçebileceğiniz durumlar bulunuyor.

Boyun Ağrısı Nedenleri

Birçok nedeni olabilme ihtimali ile beraber kemik, disk, kas ve bağ yapılarından meydana gelen bozukluklar nedeniyle boyunda ağrı gelişebilir. Boyun fıtığı, kireçlenme ve dejeneratif disk hastalığı, servikal dar kanal ve yaralanmalar boyun ağrısının sık birer nedenidir. Nadiren tümörler, boyun bölgesinde ağrı nedeni olarak karşımıza çıkabilir.

Boğazda uzun süren enfeksiyonlar da şişmiş lenf nodları ile beraber boyun ağrısına sebep olabilir.

Kalp, akciğer rahatsızlıkları gibi birtakım haller boyunda yansıyan ağrı yapabileceği gibi, boyun ağrıları baş, yüz, sırt, göğüs ve omuz bölgelerine yayılım gösterebilir.

Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Spor yaralanmaları, motorlu vasıta kazaları, düşmeler vb. hallerde boyundaki kemikler ve yumUşak dokular yaralanabilir. Ezilme ve zorlanmalar oran olarak hafif olan yaralanmalardır.

Genellikle medikal tedavi ile iyileşir. Yarı çıkıklar, yerinden oynamamış kırıklar, sinir kontüzyonları orta seviye yaralanmalar olup konservatif yöntemler ve boyunluklar ile tedavi edilebilir.

Daha seyrek cerrahi tedavi gerektirebilir. Kırıklar, çıkıklar ve spinal kord yaralanmaları ise ağır yaralanmalar olup genel olarak cerrahi yöntemler ile tedavi edilir.

Boyun kemikleri arasında yastıklama ve şok emilimi görevlerini üstlenen diskler bulunmaktadır. Zorlanmalar, kazalar ve ihtiyarlamanın bir parçası olarak diskte ortaya gelen bozulmalar neticesi içindeki jel kıvamlı sıvının dışarı çıkması, omurilik ve sinirlere baskı yapması ile meydana gelen klinik tablo boyun fıtığı olarak adlandırılır.

Boyun fıtığı tedavisi muayene bulgularına, sinirlerde bası olup olmamasına ve görüntüleme yöntemlerindeki bulgulara göre ilaçlar, egzersiz, enjeksiyonlar ya da ameliyat ile yapılmaktadır.

Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

 

Boyun Kireçlenmesi

Boyundaki disklerin yırtılmaları ve aşınmaları ile başlayan, vakitle kemiklerde spur ismi verdiği çıkıntıların ortaya gelmesine ve eklemlerde yapısal bozukluklara niçin olan farklılıkların tamamını sahibi olan bir terimdir.

65 yaş üzerindeki bireylerin aşağı yukarı olarak %90’ında az ya da çok miktarda kireçlenme mevcuttur. Servikal artrit ya da spondiloz terimleri ile de anılır. Boyunda tutukluluk, hareketsizlik, kafaya ve kollara sunulan ağrı ve anlaşma şeklinde açıklanan gösterebilir.

Tedavi Yöntemleri

  • En büyük nedeni duruş bozukluğundan kaynaklanıyor. Postür düzenlemeleri ile ideal oturma, yatma ve yürüme gibi hareketlerle en kolay şekilde kurtulabilirsiniz.

  • Yastık yüksekliği de boyundaki kasları etkiler. Uygun yükseklikte yastık kullanılmalıdır.

-Televizyon, bilgisayar, tablet gibi aletleri kullanırken ekranın baş hizasında olması mühimdir. Böylece boynun aşırı öne eğilmesi engellenir.

-Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Kasların güçlenmesi kas yorgunluğu niçiniyle ilerleyen ağrıların şiddetini ve sıklığını azaltır.

 

Uyku Apnesi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi


Hakkında Pınar Keskin

Avatar

Buna da Göz Atın

Yarım Kalan Aşklar Dairesi Dizisinde Koronavirüs Vakası

Başrollerini Dilan Çiçek Deniz ve Burak Deniz’in üstleneceği Yarım Kalan Aşklar Dairesi çekimleri devam ederken …

Hollywood’un Yıldızı Emma Roberts Anne mi Oluyor?

Julia Roberts’ın yeğeni ünlü oyuncu Emma Roberts’in hamile olduğu iddia edildi. Bir buçuk senedir Garrett …

Aleyna Tilki ; 1.5 Milyon TL’den Fazla Aldım Dedi

Genç şarkıcı Aleyna Tilki bir önceki gece bir mekanın açılışında görüntülendi. Yöneltilen dondurma reklamından 1.5 …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: