Çalışma Hayatı Ve Beslenme

Çalışma Hayatı ve Beslenme… Yoğun çalışma ortamında beslenme rutinini kaybetmemek kolay değil ancak bu tempo içinde yeterli enerji ve doğru beslenme şart.

Öğle yemeği saatlerini çalışarak geçiriyorsanız ve arada atıştırmalık arası dahi vermiyorsanız ciddi konsantrasyon kaybı ve verim düşümü yaşayabilirsiniz. Birkaç basit önlem ile enerji seviyenizde ve sağlığınızda büyük fark yaratabilirsiniz.

1- Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvaltı öğününü atlamak obezite ve şeker hastalığı risklerini arttırırken günlük moral kondisyonunuzu da aşağı çekmektedir. Akşamdan hazırlanan sağlıklı bir sandviç, ev yapımı granolalar, ev yapımı yoğurt ile karıştıracağınız sezon meyveleri veya sabahleyin hızlıca hazırlayacağınız bir smoothie kahvaltı öğününü sağlıklı bir şekilde hızlıca halletmenize yardımcı olur. Ayrıca haftalık olarak yoğurt karışımlarınızı ( sağlıklı kuru meyveler, yemişler ve tohumlar vs. ) küçük torbalara bölerek hazırlayabilir ve sabahları iş yerine götürebilirsiniz.

2- Kolaylaştırın

Bakkala, markete veya manava uğrayacak zaman bulamıyorsanız sezon sebzelerini, meyvelerini, bakliyat ve diğer sık kullanılan besinleri internet üzerinden sipariş verip, istediğiniz saatte evinize getirtebilirsiniz. Türkiye’de online sipariş verebileceğiniz marketler mevcut. İndirimleri de takip edebilirseniz birçok mutfak malzemesini çok daha uygun fiyata alabilirsiniz.

3- Önceden Hazırlayın

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sabah evden ayrılmadan ( veya akşamdan ) gün boyunca yiyeceğiniz atıştırmalıkları küçük poşetler halinde hazırlamaktır. Öğlen yemeğe çıkamıyor iseniz ilk olarak işe cam saklama kapları alarak başlamanızı öneririz. Hafta sonları iş yoğunluğunuza göre hazırladığınız haftalık yemekleri günlere göre cam saklama kaplarına pay edin. Yiyecekleri plastik torbalarda ve kaplarda saklamak yerine cam kavanozlarda saklamanızı öneririz.

4- Sağlıklı Atıştırmalıklara Yatırım Yapın

Çalışma Hayatı ve Beslenme

Sağlıklı atıştırmalıklar alın veya evde kendiniz yapın. Kendi granolalarınızı, kuru meyve ve gevrek karışımlarınızı hazırlayın. Kuru yemiş ( ceviz, badem, fındık vs..) alın. İnternetten pek çok sağlıklı atıştırmalık tarifine ulaşabilirsiniz.

5- Çalışırken Bir Yandan da Yemek Yemeyin

Çalışırken yemek yemek yerine işinizi bir kenara koyun ve tamamen yemeğinize odaklanın. Daha da iyisi, öğlen yemeğinizi dışarıda güzel bir günün tadını çıkararak ve temiz hava alarak yiyin. Böylece masanıza da yenilenerek gideceksiniz.

6- Su İçmeyi Unutmayın

Su, sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır. Masanızda her zaman suyunuz olsun. İşe kendinize büyük bir su şişesi alarak başlayın.

7- Lokantalarda Sağlıklı Seçenekleri Seçin

Yorucu bir çalışma temposunun ardından yağlı yiyeceklere, kızartmalara, şerbetli hamur tatlılarına ve fastfooda yönelmeyin. Artık hemen hemen her restoran zinciri sağlık bilinci yüksek müşterileri çekmek için sağlıklı yemek seçeneklerine sahip. Kızartma yerine ızgara, soğan halkası veya patates kızartması yerine meyveler, çorbalar, salatalar gibi sağlıklı opsiyonları seçin.

8- Alkolü Sınırlandırın

İşten sonra keyifli saatler geçirmek için alınan alkol, günlük beslenme düzeninize kalori eklemenin en kötü yollarından biridir. Arada sırada alınan bir – iki kadeh alkol zarar vermezken, beslenme düzeninize ciddi oranda eklenmiş alkol alımı yüksek kalori kazanımına neden olur.

Zihninizle ve bedeninizle ilgilenirseniz, daha üretken olduğunuzu ve gün boyunca daha fazla enerjiye sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Kendinize iyi baktığınızda, bundan sadece sağlığınız değil aynı zamanda işiniz de fayda görecektir.

Sağlıklı günler.!

Nar Suyu Faydaları Nelerdir?

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Burçlara Göre Çiçek Tercihleri

Çiçek hediyelerin en zarifidir. Her şeye etkisi olan burçların çiçek zevklerine de etkisi vardır. Gelin …

Uzun İlişki Sırları

İnsanlar için uzun ömürlü bir ilişki hayattaki en güzel şeylerin başındadır. Peki uzun ilişki sırları …

Saç Tipine Göre Nasıl Saç Kurutulur

Saçlar kadının güzelliğini tamamlayan en önemli unsurdur. Her saç tipine göre nasıl saç kurutulur gelin …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: