Cavit Murtezaoğlu Koronavirüse yenik düştü

Dünyaca ünlü sanatçı Cavit Murtezaoğlu, yeni tip koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Murtezaoğlu, Kovid-19 testinin pozitif çıkması üstüne hastanede tedavi altına alımıştı.

 

İran Tebriz’de doğan Azerbaycan Bakü konservatuarından mezun olan Murtezaoğlu, caz formatıyla buluşan ve makamsal yapıya dayanan müziğini ‘Caz-makam’ olarak tanımlıyor.

100’ün üstünde beste ile beraber ‘O 3 (Leyla-Mecnun)’ ve ‘Pir Sultan’ isimli iki operete imza atan Murtezaoğlu, müzik yazımı çalışmaları içersinde çoğu yeni makam çeşnileri, ses dizimleri ve armoniler yarattı.

Cavit Murtezaoğlu

Cavit Murtezaoğlu Kimdir

Cavit Murtezaoğlu 1962 yılında Tebriz’in Serandib köyünde Ehli Hak bir ailede dünyaya geldi. Küçük yaşlarında babası Murteza Ali ile cemde bulunarak ulu erenlerin kelamıyla ünsiyeti başladı. Babası Murteza Ali dünyadan göçtüğü zaman 14 yaşındaki Cavit artık cem evlerinde bir kelam han, zakir olmuştu. Ailesindeki kültür ve sanat hayranlığı onun küçük yaşlardan itibaren dünya kültür ve sanatıyla birlikte çeşitli felsefi fikirlerlerle tanışmasını sağladı. Ülkesinde yaşanan siyasi olayalardan çok etkilendi. Bakü ve Tahran’da geçen yaşamından sonra İstanbul’a geldi. 

2003 yılında İstanbul’a gelen Cavit Murtezaoğlu ses hakkındaki eğitim tecrübelerini sanatçılar ve yeni öğrencilerine aktarmayla başladı. Burada kurduğu “Ses Atölyesi”nde ilk öğrencileri olarak Kardeş Türküler kadrosunu kabul etti. Kendi yazdığı “Ses Metodu” ile Türkiye sanatçılarının eğitim rağbetini kazandı.

“Barışa Semah Dönenler”, “Barışa Rock” gibi birçok organizasyonda yer alırken kendi eserlerini sahne ve televizyonlarda icra etmeyi sürdürdü.San Murtezaoğlu ile beraber Başköylü Hasan Efendi’nin yazmış olduğu türkçe eseri arapça el yazmalardan latin afabesine çevirdi ve çalışma kitap haline getirildi.Cavit Murtezaoğlu’nun eserleri Türkiye’de bir çok grup ve sanatçı tarafından icra edildi. Eyyam (Rock Makamı, El benden etek senden), Grup Munzur (Dağlar), Ünal Zorer (Ayrılık) bunlardan bazılarıdır.2008 yılında “Virtüözler ve Cavit Murtezaoğlu” albümü “Artvizyon” etiketiyle yayınlandı. Aynı zamanda “Kimdir Bu Gelen?” adlı ikinci şiir kitabı Bakü’de yayınlandı.TRT Türk “Yerli Misafirler” adlı programda Cavit Murtezaoğlu’nun hayatını ele aldı.

 

İlginizi Çekebilir  Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Cavit Murtezaoğlu Alevilik, batini anlam ve kavramlar üzerine Türkiye ve başka ülkelerde konferanslar vererek makaleler yazdı.TRT Müzik’te İbrahim Güldalı’nın hazırladığı “Ulu Ozanlar” programında Yunus Emre ve Nesimi deyişlerini makamsal olarak icra etti.BBC Persian sanatçının söyleşi ve canlı performansını yayınlandı.Kadim Türkçe ile yazan 24 Ulu Erenin deyişlerinin ele alındığı, Ehl-i Hak erenlerin hayat ve felsefeleri hakkında pek çok bilgi sunulan “Yarizm” adlı kitap 2012 Yurt yayın evinden çıktı.2010 yılında başta Feryal Öney olmak üzere BGST ekibi ile “Tebriz’den Toros’a” projesini hazırladı.

Cavit Murtezaoğlu

Ortadoğu’nun eren ve ariflerinin deyişleri bestelenip mevcut deyişlerle harmanlanarak progresif etnik tarzda albüm haline getirildi. Bu proje çeşitli konserler verdikten sonra Doç. Dr. Mehmet Çelik ‘in vasıtasıyla TRT Müzik’te “Tebriz’den Toros’a” ismiyle program haline getirildi. Fakat 13 bölümden sonra program yayından kaldırıldı. Albüm “Kalan Müzik” etiketiyle yayınlandı.Malesef 2013’ten günümüze kadar bilinmeyen sebeplerden dolayı Türkiye’de Cavit Murtezaoğlu’nun ikamet izni yenilenmemiş, sanatçı BM’e mülteci olup Bolu’ya zorunlu olarak göç etti.

Tamer Karadağlı ‘dan Julide Ateş’e Sitem

Cavit Murtezaoğlu’nun yazdığı “Ses Metodu: Nefes Alma Teknikleri” dünyada ilk kez insan sesi üzerine yazılmış metot olma özelliğini taşıyor. Ses Yapımı ve Eğitiminin sistematik biçimde sunulduğu 15 ciltlik bu metot serisinin ilk cildi 2014 yılında BGST yayınlarından çıktı. “Ses metodu” Sakarya Üniversitesi tarafından bilimsel bir çalışma olarak kabul edilerek sertifika programına alındı.

Ses Metodu’nun muhatapları; ses sanatçıları, dublaj sanatçıları, tiyatrocular, ses hastaları, hatipler, öğretmenler, spikerler ve dolayısı ile mesleğinde sesini aktif olarak kullanan kişilerdir.Murtezaoğlu, Gülbahar Kavcu’nun “Sebep” adlı albümünün bestelerinin yapmış, albümün antrenörlüğünü ve sanat yönetmenliğini yapmıştır.Brastam Acapella, Cavit Murtezaoğlu’nun Ses Atölyesi’nin deneyimli öğrencileri ile kuruldu. Brastam Acapella’nın eserlerinde batinilik tema seçilerek grup çeşitli sahne ve televizyon programlarında performanslarını sergiledi. Bu çalışma Kalan Müzik stüdyosunda kayıt aşamasındadır

.Cavit Murtezaoğlu 500 senedir gün yüzü görmeyen Bayrek Kuşçuoğlu’nun deyişlerini divan olarak derleyip 2014 Yurt yayın evinden çıkarttı.Sinem ve Caner Çelik’in solistliğini yaptığı Rezbar grubunu kurdu. Bu grubun antrenör ve sanat yönetmenliğini yaptığI “Rezbar ile İç İçe” adlı albüm 2015 “Aheng Müzikten” çıktı.2016 yılında Bayrek Kuşçuoğlu’nun deyişlerini bestelediği “Ehl-i Hakların Nefesi Bayrek Kuşçuoğlu” albümü “Z Kalan” müzik etiketiyle yayınlandı.

KAYNAK

 

İlginizi Çekebilir  Duygu Özaslan Gündemden Düşmüyor

İnsanı, Toplumu, Dünyayı Değiştiren Kitaplar Listesi

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Halil Sezai’nin yaşlı adamı dövdüğü görüntüler ortaya çıktı

Tuzla’da film çekimi için kiraladığı villanın yanında bulunan villa sahiplerinin kendisine film çekimi için itiraz etmesi nedeniyle tartışan ...

Made & Crafted Levi’s Kadın Koleksiyonu tanıtıldı

Made & Crafted Levi’s Kadın Koleksiyonu tanıtıldı. Kayakla geçen bir günün sonunda sıcacık ateşin yanında …

MasterChef’te dokunulmazlık ve eleme adayı belli oldu

MasterChef’te 15 Eylül dokunulmazlığı kim kazandı? MasterChef Türkiye’de haftanın ilk eleme adayı kimler oldu? MasterChef’te …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: