Çayın Faydaları Neler?

Başta Karadeniz toprakların vazgeçilmezi ülkemizde çok tüketilen ve herkesin sevdiği içecek siyah çayın faydaları neler biliyor musunuz?

Kahvaltılarda ve akşam yemeklerinden sonra ülkemizce tercih edilen çay zinde tutmakla birlikte metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Sakinleştirici özelliğiyle de strese iyi gelmektedir. Fakat Gün içerisinde içilen çay oranına dikkat edilmelidir. Günde 3 veya 4 bardak üzerinde içilen çay kabızlığa sebep olabilmektedir. Siyah çayın kafein içeriği diğer çaylara oranla daha yüksektir.

Ülkemizde siyah çayın üretimi en fazla Karadeniz’de yapılmaktadır. Dünya’da ise Hindistan, Sri Lanka, Çin, Kenya, Endonezya ve Vietnam gibi yerlerde yetiştirilmektedir. Çay topraklarımıza gelmeden önce ilk çay içen Türk ise Hoca Ahmet Yesevi’dir. Orta Asya seyahatleri sırasında çayı keşfeden Ahmet Yesevi, çay hakkında “Hastalarınıza bundan içirin ki şifa bulsunlar” diye de sözü bulunmaktadır.
 

Ayrıca antioksidan potansiyele sahip flavonoidler içerir. Antioksidanlar sağlıklı hücreleri tutmanıza yardımcı olur ve sizi koroner kalp hastalığı ve hatta bazı kanser türlerine karşı korumaktadır. Vitamin ve mineral içeren siyah çayın başlıca türleri arasında yeşil çay ve beyaz çay bulunmakta ve bunların hepsi aynı bitkiden (camellia sinensis) üretilir. Bu çay türleri sadece farklı işlemlerden geçtiği için renkleri farklıdır. Şimdi çayın faydaları neler bakalım.

ÇAYIN FAYDALARI NELER?

  • Çayın içerisinde A, D ve B12 vitaminler yer almaktadır. Bu vitaminler sizi zinde tutmaktadır.
  • Çay içmenin kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Yapılan araştırmalarda kanser hücrelerinin azaltılmasına yardımcı olduğu belirtilmiştir.
  • Çay tip 2 diyabet başlangıcını önlemeye yardımcı olmaktadır. Fakat çayın fazlası ise diyabette tam tersi etki yaratabilmektedir.
  • Kusma, ishal, baş ağrısı, kilo kaybı ve böbrek taşı gibi sorunlara da iyi geldiği belirtilmektedir.
  • Çay ağız sağlığına iyi gelmektedir.
  • Kalp için de yararlı bir içecektir. İçinde bulunan kafein oranı sebebiyle kanın pıhtılaşması ve enfeksiyonların azalmasına yardımcı olur.
  • Gözlerde yaşanan kaşınma, şişme, enfeksiyon gibi durumlarda  en çok uygulanan yöntem çay ile pansuman yapmaktadır.
  • Uzmanlar çayın mutluluk ve uyku hormonlarını eşit olarak dağılmasını sağdığını söylemektedir.
  • Mide problemlerine karşı en etkili yöntemlerden biridir. Çay içilmesi hazımsızlığı önlemektedir.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Hakkında Merve

Avatar

Buna da Göz Atın

Sevdiğini Söylemeden Önce Yapılması Gerekenler

‘Seni seviyorum’ cümlesinden önce emin olunması ve  sevdiğini söylemeden önce yapılması gerekenler vardır. Gelin birlikte …

Minestrone Çorbası Tarifi

MasterChef 2020’de dokunulmazlık oyunu kazananı belirleyen yemeklerden biri İtalya’ya özgü bir çorba olan Minestrone Çorbası …

28 Ekim Çarşamba günlük burç yorumları

28 Ekim Çarşamba günlük burç yorumları. Yeteneklerinize olan geçici bir inanç eksikliği, bir projeye başlamakta …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: