Çikolata Kisti Nedir ?

Çikolata kisti rahim yapısının iç kısmında ve adet kanamasını meydana getiren endometrium, adet bitimi sonrasında 3–5 mm kalınlıktan oluşur. Endometrium adet döngüsü boyunca, gelen hormonlar ile daha da kalın hale gelir ve regl olmadan önce de 9–15 mm kalınlıkta bir hal alır.

Yumurtalıktaki yumurta sperm ile aşılandığı takdirde yaklaşık olarak 5–6 gün içinde embriyo rahim kısmına gelir ve gelişimi adına hazır olan rahimde de büyüme dönemine tamamlar.

Sperm ile yumurtanın aşılanması meydana gelmezse kalın hale gelen rahim içi bölüm az miktarda kan ile birlikte vajina kısmı itibari ile vücut dışına aktarılır. Neden olduğu bilinmez ancak endometriumların hücre dış yapısına yerleşebilmesi ve girmesi için yumurtalıklar üstünde meydana gelebilmektedir. Endometriumlar rahmin iç kısmında meydana getirdiği eylemlerini bulundukları alanda her ay düzenli şekilde tekrar ederler. Diğer bir anlamı ile rahim içindeki alanları kalınlaşarak sonucunda da kan ile birlikte dökülme yaşarlar. Dökülenler ise bu alandaki doku oluşumları arasında yapışıklıklara sebep verirler ve bu da çikolata kisti olarak bilinir. Çikolata kisti neden olur sorusu için net bir cevap verilemese de kistin koyu kahverengi bir renge sahip olması nedeni ile adına çikolata kisti denmesi açıklanabilir.

Çikolata kisti belirtileri nelerdir?

Başlıca çikolata kisti belirtileri sayılacak olursa; sancılı geçen adet dönemleri, sürekli ishal olmak, idrarda kan oluşumu ve cinsel ilişkide ağrılı geçen süreç, bacak, karın, bel ve sırt kısmında ağrıların meydana gelmesi, kasıklarda ağrı yaşanması, adet kanaması ile birlikte burun kanamasının da oluşumu, dışkıda kan oluşumu ve bölge bölge morlukların meydana gelmesi, idrar yaparken yanma olması ve kısırlık sorunu sayılabilir. Çikolata kistine bitkisel çözüm önerileri sık sık söylenir. Çeşitli test ve tetkikler ile tespiti sağlanabilir. Soğanın su ile haşlanması ve bu suyun yemeklerden önce içilmesi en etkili bitkisel yöntem olarak geçmektedir. Yine de her zaman doktor kontrolü ve tıbbi müdahaleler öncelikle tercih edilmelidir. Bu kist oluşumunda tedavi yöntemleri genel olarak yüzde 90 oranında bir başarı getirir.

Çikolata kistinin belirtileri sık olarak meydana geliyorsa, bir an önce doktora gidilmeli ve nedenleri ile tedavisi zamanında ve yerinde sağlanmalıdır. Çikolata kisti oluşumu sonrasında her zaman tıbbi müdahaleler tercih edilmelidir.

 

Pemfigus Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

H&M 2020 Bluz Modelleri

Hem iş yerinde, hem de normal günlük yaşantınızda giyebileceğiniz bluzlar kadınların bir numaralı giyim tercihlerinden …

Burçlara Göre Çiçek Tercihleri

Çiçek hediyelerin en zarifidir. Her şeye etkisi olan burçların çiçek zevklerine de etkisi vardır. Gelin …

Uzun İlişki Sırları

İnsanlar için uzun ömürlü bir ilişki hayattaki en güzel şeylerin başındadır. Peki uzun ilişki sırları …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: