Çiller hakkında bilmeniz gerekenler

Çiller, okulda alay etmenin nedeni olacak bir şey olmaktan, hepimizin onlardan yararlanmaya istekli olduğumuz bir şeye kadar çok yol kat etti. Bugünlerde çoğu insan çillerin şimdiye kadarki en şirin şey olduğunu düşünüyor ve onları en doğal şekilde çizmek için özel ürünler bile var , çil transfer dövmeleri ve hatta bazı insanlar çilleri gerçekten dövmeyi bile seçiyorlar. Ama işte hakkında muhtemelen bilmediğin bazı şeyler.

1. Çillere Neden Olan Nedir?

Çil olup olmadığına belirli bir genin karar verdiğini biliyor muydun? Adı MC1R ve temelde ne tür melanin ürettiğinize karar veriyor. Eğer aktifse daha koyu bir cilt elde edersiniz, aktif değilse daha açık bir cilt ve kırmızımsı çillere sahip olursunuz.

2. Çiller Nedir

Bunlar sadece melanin kümeleri. Temelde güneşe maruz kalmaya bağlı olarak gelip giden standart çillere sahip oluyorsunuz, bunlar yazın daha görünür ve koyulaşan ve kışın solanlardır. Ayrıca SPF giyerek onları yazın daha az görünür hale getirebilirsiniz (bunun sevimli çillerle kayakınızı güneşten korumak arasında zor bir seçim olduğunu biliyoruz). Bununla birlikte, bu yaşlılık lekeleri veya bazılarının onlara “karaciğer lekeleri” dediği gibi, yaşlı insanlarda sıklıkla gördüğümüz çillerdir, bunlar sadece solmayan kalıcı lekelerdir.

3. Çiller Asla Kansere Yol Açmaz

Güneşe bir tepki olduğu için kanserli olabileceğine dair yanlış bir inanç var. Ama bu aslında bir efsanedir. Çiller asla kanserli olmaz. Her zaman düzdürler ve sadece pigmentte bir değişikliktir. Kanser genellikle kabarık ve düzensiz şekilli benlerle başlar.

Çiller hakkında bilmeniz gerekenler

4. Güneş Hassasiyetini Gösterebilir

Kansere neden olamayacağından bahsetmiş olsak da, güneş söz konusu olduğunda cildinizin ne kadar hassas ve reaktif olduğunun harika bir göstergesi olabilirler. Bu nedenle, böcek kümeleri olan çillere yakalanan insanlar, güneşe duyarlı olduklarının ve cilt kanseri geliştirme riskinin daha yüksek olduğunun farkında olmalıdır.

5. Kimse Çillerle Doğmaz

Çiller genler tarafından belirlenir, ancak bu, genetik olarak onlara sahip olmanız gerektiği anlamına gelmez – onlarla doğacaksınız. Hiç kimse onlarla doğmaz, her zaman güneşe maruz kalındığında ortaya çıkar. Ve rahimde gerçekten güneşe maruz kalmıyorsunuz. Çoğu insan çillerini önce yeni yürümeye başlayan çocuk olarak görür, ancak bazı durumlarda ergenliğe kadar görünmezler.

Çiller hakkında bilmeniz gerekenler

6. Tüm Kızıllarda Çil Olmaz

Genellikle soluk ten ile ilişkilendirilir ve çoğu zaman tüm kızılların çok soluk oldukları için çillere sahip olacağı varsayılır. Ama daha önce de bahsettiğimiz gibi, her şey bir gene bağlı ve aktif olup olmaması. Kabaca 5 kızıldan 4’ünde çiller olacak, ancak geri kalanı olmayacak çünkü MC1R genleri aktif olmayacak.

çiller neden olur

7. Orta Çağda Çiller Şeytanın İziydi

Şimdi kulağa çılgınca geliyor, ancak o gün gerçekten bir kadının vücudundaki herhangi bir iz, şeytanın işareti olarak yorumlanmış gibi görünüyordu. Yani bir kadının çilleri, doğum lekeleri veya bir köstebeği yasaklayan bir tanrı olsaydı, cadı ilan edilir ve büyük olasılıkla ölümüyle sonuçlanacak garip bir teste tabi tutulurdu. Garip bir şekilde, erkekler kadınlar kadar çillere yakalanma olasılığı yüksek olsa da, bu onlar için hiçbir zaman sorun olmadı.

8. Nasıl Kurtulunur?

Çillerin ne kadar sevimli olduğunu düşünürsek neden bunu yapmak isteyeceğini bilmiyoruz, ama yolları var. Temelde güneşe maruz kalmaktan kaçınmak, gölgede kalmak, güneşlenmek, güneş şemsiyesi taşımak ve SPF 50 kullanmak zorundasınız ve çilleriniz unutulacak. Kalıcı yaşlılık lekelerinden bahsediyorsak – bunlar lazerle uygulanabilir. Ama fondöteni kullanabilecekken neden bu kadar radikal bir şey yapasın?

Kirpikler İçin En iyi Rimel Tavsiyeleri

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Sitcom Dizisi

En İyi 10 Fondöten Önerisi

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Sevgili İle Yapılacak Aktiviteler

Sevgili ile yapılacak aktiviteler… Sinemaya gitmek, bölgenin ünlü yerlerini ziyaret etmek, yemeğe çıkmak, alışveriş yapmak… Peki, …

Acun – Şehrazat polemiğinde ikinci perde

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Acun Ilıcalı’nın özel jetini satarak bir uçak aldığı haberi gelmişti. Bu …

21 Gün Kuralı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

21 gün kuralı hakkında… 21 gün kuralı nedir? Nasıl işler? Hepsine yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bu ilginç …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: