Demans Hastalığı Nedir

Toplumda genel popülasyona baktığımız zaman yaşlı bir nüfusu temsil eden demans hastalığı kendini unutkanlıkla belli eder ve birçok hastalığı da beraberinde getirir. Halk arasında bunama olarak da bilinen demansın tedavisi günümüzde etkin bir şekilde yapılamamaktadır. Genellikle yaşlı insanlar motor becerilerde zorluk çekerler ve hafıza düşünme gibi fonksiyonlarını zaman içerisinde yitirirler. Tüm vücudu etkilediği için demans hastalığına multidisipliner bir şekilde tedavi uygulamak gerekir.

Demans Hastalığı Tedavi Yöntemi

Tedavi yöntemi ise hastalığın derecesi belirlendiği zaman seçilir. Demansın birçok çeşidi bulunmaktadır. Örneğin; Alzheimer demansı akut dönemde kendini belli etmezken kronik safhaya geçtiğinde insanların yaşam standartları hızlı bir şekilde düşüş gösterir. Geriatrik hasta gruplarının hastalığı olarak bilinen demans ölümcül ve yavaş ilerleyen hastalık gruplar arasında yer alır. Günlük hayatta gerçekleştirilen aktivitelerde bozulma ve hafızada gerileme ile kendini gösterir. Zamanla davranış bozuklukları ve birtakım psikiyatrik semptomlar ile yaşam kalitesini önemli derecede düşürür.

Demans Hastalığı
Demans Hastalığı

Odaklanma Problemi Yaşanır

Demans hastalığının temel sebebi, beynin birtakım hücrelerinde deformasyon gerçekleşmesidir. Deformasyon gerçekleşen hücreler arasında iletişim gerçekleşmez ve birtakım proteinler beyinde biriktir. Biriken bu proteinler beynin diğer bölümlerinin işleyişi üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Özellikle hipokampüs bölgesi önemli zarar görür. Demans hastalığına yakalanan insanlarda mahkeme ve yargı yeteneğinde azalma, dikkati toparlayamama, bellekte azalma, odaklanma problemi ve görsel algılama azlığı gibi pek çok şikayetler gözlenir.

Tabi bu belirtiler hastalığın evresine göre değişiklik göstermekle birlikte erken evrede yakalanan demans hastaları mümkün olduğu kadar hayata kazandırılmaya çalışılır. Demans hastalığının teşhisi için özel bir yöntem mevcut değildir. Hekimler hastalarını birtakım mini mental test gibi uygulamalara tabi tutarak hastalığın teşhisini gerçekleştirebilirler. Bu hastalığın ise etkin bir tedavisi bulunmamakla birlikte hekimlerin yaptığı sadece semptamların azaltılmasına yönelik tedavi yöntemleri olmaktadır.

 

Dismorfofobi Nedir

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Burçlara Göre Hastalıklar

Birçok astrolog burçların evleri belli bir organı temsil ettiğini dile getirmektedir. Gelin burçlara göre hastalıklar …

Gerçek ve Sahte Parfümü Nasıl Ayırt Ederiz

Parfüm günlük zaman için özellikle kadınların vazgeçilmezidir. Peki gerçek ve sahte parfümü nasıl ayırt ederiz? …

Burçlara Göre Çiçek Tercihleri

Çiçek hediyelerin en zarifidir. Her şeye etkisi olan burçların çiçek zevklerine de etkisi vardır. Gelin …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: