Dış Gebelik Nedir ?

Dış gebelik nedir sorusunun cevabı spermin fallop tüpleri dışında döllenmesi ve bebek varmış gibi anne adayının hamilelik sürecine girmesidir.

Dış gebelik yeni evli çiftlerde oldukça fazla görülen bir durumdur. Dış gebelik sonrası belirli bir süre tedavi gerekir. Bu tedavide çiftler arası destek çok önemlidir. Aynı zamanda hamile kalmak için hekimin de desteklemesi şarttır. Dış gebelik sürecinde doktor tedavi ettiği çifti ne kadar destekler ve yol gösterirse tedavide başarı şansı o kadar artar.

Dış Gebelik Nedir ?
Dış Gebelik Nedir ?

 Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik belirtileri normal gebelik sürecindeki belirtilere benzerdir. Baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, aş erme gibi normal gebelik belirtileri dış gebelikte de görülebilir. Buna ek olarak anne adayı aslında rahimde çocuk olmadığı halde çocuk varmış gibi hisseder. Hareket ettiğini, sağa sola döndüğünü ve hatta tekme attığını bile söyleyebilir. Bazı durumlarda ultrason ve kan testlerinde dış gebelik belirlenemeyebilir. Dokuz ay boyunca herhangi bir dış gebelik belirtisi görülmediğinde anne adayı farklı bir durum olduğunu hissedebilir ve dış gebelik çoğu zaman rutin kontrollerde ortaya çıkar.

 Dış Gebeliğin Tedavi Süreci Nasıldır?

Dış gebelik belirlendiği zaman anne adayına verilen psikolojik destek ile gebelik tıbbi bir şekilde sonlandırılır. Ancak rahim ve fallop tüplerinde bir sorun meydana gelmişse veya bir tahribat varsa bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir. Dış gebelik çoğu zaman kendiliğinden düşse de kalıntı bıraktığı için veya çok fazla kanama meydana geldiği için cerrahi müdahale gerekir. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden birisi yara bakımıdır. İkincisi ise beslenme ve harekettir.

Enfeksiyon açısından yara yeri bakımı çok iyi bir şekilde yapılması ve pansuman ile kapatılmalıdır. Enfeksiyon belirtileri gözlemlenmeli ve bu belirtilerden birisi ya da birkaçı meydana geldiğinde doktora başvurulmalıdır. Diyete et,süt,balık gibi protein yönünden zengin gıdalar eklenmelidir. Öğün sıklığı artırılmalı, mevsim meyve ve sebzeleri bolca tüketilmelidir. Egzersiz programında ise yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.

 

Hangi Besinler Birlikte Tüketilmemeli?

 

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Pişik Nasıl Geçer Belirtileri Nelerdir?

Pişik Nasıl Geçer , Belirtileri Nelerdir? Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen pişik rahatsızlığı aynı …

Kolay İrmik Helvası Tarifi

Kısa sürede hazırlayabileceğiniz bir tatlı tarifi arıyorsanız; irmik helvasını deneyebilirsiniz. Böylece tatlı krizinizi hafif bir …

23 Ekim Cuma günlük burç yorumları

Aramayı beklediğiniz biri bugün aramayabilir ve bu sizi biraz endişelendirebilir. Telefonu kaldırıp aramak için çok …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: