Dismorfofobi Nedir

Halk arasında ayna hastalığı adıyla bilinen dismorfofobi, kişilerin kendilerini beğenmemeleri, vücutlarında çoğu zaman göze bile batmayan ufak tefek sorunları kendilerine dert edinerek takıntı haline getirmelerine sebep olan psikolojik bir rahatsızlıktır.

Dismorfofobi Nedenleri

Reklamlar ve tüketim ürünleri aracılığıyla bizlere sunulan ve kafamızda yer edinen güzel, mükemmel, ideal insan tiplerine aykırı olduğunu düşünen, yani içine kapanık, fazla arkadaşı olmayan, toplum tarafından güzel bulunmayan ve övülmeyen, sürekli dışlanan, kilo sorunları ya da farklı türde rahatsızlığı olan kişilerde sıklıkla bu sorun görülmektedir. Günümüzde özellikle sosyal medya tarafından bizlere empoze edilen “güzellik” algısı yüzünden bu rahatsızlık toplumda gitgide yaygınlaşmaktadır. Dismorfofobi, sosyal yaşantıdan tamamen kopmaya, bireyin işinden istifa etmesine, hayatındaki tüm insanlarla bağlarını koparmak istemesine hatta kişinin intiharına kadar gidecek sonuçlara sebep olabilir.

Dismorfofobi Nedir

Hastalığın Belirtileri

En belirgin ve belki de tek belirtisi aynaya bakmamak, aynadan kaçınmaktır. Nasıl ki kendini çok beğenen kişiler sürekli aynaya bakmaktan hoşnut olurlar, dismorfofobi rahatsızlığına sahip bireyler de aynadan delicesine kaçarlar. Bu durum sosyal yaşantıları ve iş hayatlarında da rahatlıkla anlaşılabilir. Bu kişiler genelde yaşıtlarıyla vakit geçirmekten kaçınırlar. Daha az kişinin göreceğini bildiklerinden geceleri dışarı çıkmayı tercih ederler. Hatta kusurlarını büyüteç kullanarak inceleyenler bile vardır.

Tanı ve Tedavisi

İntihar gibi çok tehlikeli olaylarla sonuçlanabilecek dismorfofobi rahatsızlığına sahip kişilerin mutlaka uzman bir psikologdan destek almaları şarttır. Gereken durumlarda ilaç tedavisine de başvurulabilir. Kişiye öncelikle herhangi bir kusuru olmadığı kabul ettirilmelidir. Bu aşamadan sonra bireyin kendisi zaten fazla abarttığını, kuruntu yaptığını ve büyütülecek bir şey olmadığını fark eder. Aslında çözüm yolları çok basitken kişinin kabullenememesi sorunu ortaya çıkarıyor.

Dismorfofobi hastalığına sahip olup bunun farkında olmayan kişiler çözümü ısrarla estetik uzmanlarında, dermatologlarda ararlar. Oysaki ilk görüşülmesi gereken kişi psikologdur. Süreç uzadıkça takıntıların boyutu artar ve kişiyi ikna etmek zorlaşır. Bu nedenle ne kadar erken fark edilirse kişinin düşüncelerini değiştirmek ve yeniden sosyal yaşantısına dönmesini sağlamak o kadar kolay olur.

 

Sakız Çiğnemek Zayıflatıyor!

 

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Yüz Şekline Göre Kaş Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Yüz Şekline Göre Kaş Tasarımı Nasıl Olmalıdır ? Kaşlar; yüzü direk ortaya çıkaran ve gözlerin …

Burçların Sır Tutma Yüzdeleri

Hangi burç ne kadar sır saklayabilir, hangi burç insanına güven olur? Tabii ki vereceğimiz oranlar …

Pişik Nasıl Geçer Belirtileri Nelerdir?

Pişik Nasıl Geçer , Belirtileri Nelerdir? Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen pişik rahatsızlığı aynı …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: