Dizanteri Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi

Dizanteri Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi .. Bulaşıcı bir hastalık olan dizanteri shigella denilen bir mikroorganizma nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Ağız yolu ile bulaştığı bilinen bu bakteriler nedeni ile kalın bağırsakta dizanteri hastalığı görülmektedir. Dizanteri belirtileri arasında yer alan ishal nedeni ile vücutta su kaybı olacağından bu rahatsızlıkta en fazla hastanın su kaybı nedeni ile zarar görmesinden korkulmaktadır.

Dizanteri Belirtileri

Dizanteri Belirtileri Nelerdir?

  • Titreme
  • Yüksek ateş
  • Kusma
  • Mide bulantısı
  • Şiddetli dindirilemeyen ishal
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Halsizlik
  • Sık tuvalete gitme ihtiyacı

Nasıl Tedavi Edilir?

Hastanın kaybettiği su nedeni ile mutlaka ileri derecede sıvı kaybı varsa bu suyun hasta tarafından kazanımının sağlanması gereklidir. Mutlaka antibiyotik tedavisi gerektiren bu rahatsızlık esnasında hastalar bağırsakları hızlandırıcı gıdalardan uzak durmalı, bağırsakların durmasını sağlayan gıdaları tüketmelidirler. Patates, pirinç lapası, şehriyeli besinler bağırsakların daha az çalışmasını sağlayan besinler olarak bilinir. Dizanteri hastasının bu besinleri tüketip doktorun verdiği ilaçları kullanması ile birlikte tedavide ileriye hızlı bir şekilde gidilebilir.

Cilt rengini açmak için peeling tarifleri…

Dizanteri Belirtileri

Dizanteri Bulaşıcıdır

Çoğu kişi tarafından dizanterinin bulaşıcı olduğu bilinmese de dizanteri bulaşıcı hastalıklar kategorisinde yer almaktadır. Dizanterili hasta yanına kesinlikle çok yaklaşılmamalı ziyaret edilmek isteniliyorsa küçük çocuklar dizanterili kişinin yanına yanaştırılmamalıdır. Çocukların bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediğinden çocukların bu rahatsızlığa yakalanma riski çok daha kolaydır.

Dizanteri Neden Olur?

Amipli dizanteri ve basilli dizanteri olarak dizanteri çeşitleri ikiye ayrılır. Genellikle amipli dizanteriye sıcak ülkelerde rastlanır. Amipli dizanteri karaciğer başta olmak üzere tüm iç organlara yayılmaktadır. Basilli dizanteri ise shigella dysenteriae bakterisi nedeni ile görülmektedir. Bağırsaklarda görülen bu bakteri antibiyotik tedavisi ile tamamen önüne geçilen bir hastalıktır. Fakat her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis her zaman önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Hizmetçiler Devam Edecek mi?

Bişektomi nedir, nasıl yapılır?

Hakkında Pınar Keskin

Avatar

Buna da Göz Atın

21 Eylül Pazartesi günlük burç yorumları

21 Eylül Pazartesi günlük burç yorumları. Bugün çok fazla insan dikkatinizi çekmek için yarışıyor olabilir. …

Hazal Kaya : Fikret Ali’nin sahibi değilim

Ezgi Mola'nın programına konuk olan Hazal Kaya, yine çok konuşulacak bir açıklamaya imza attı. Kaya, oğlu Fikret Ali’nin özel hayatına müdahale ...

19 Eylül Cumartesi günlük burç yorumları

Bugün ani değişiklikler ve beklenmedik olaylarla dolu olabilir. İnsanlar düzensiz, güçlü patlamalarla hareket edecekler. 19 …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: