Doğa Harikası; Pürenli Yaylası

işte size her mevsim gidebileceğiniz, her mevsim farklı duyguları ortaya çıkaran ve muhteşem doğası ile sizi mest edecek Pürenli Yaylası ….

Sürekli kamp yapan biri olarak hem sakin hem de doğasıyla gündelik stresimi alacak bir gezi noktası arıyordum. İşte tam da bu noktada askere gitmesine 1 hafta kalan kuzenim devreye girdi. Daha öncesinde bulunduğu Pürenli Yaylası’na gitmeyi önerdi ve bulunduğumuz yer olan İstanbul’a 3-3.5 saat uzaklıkta yer olan bu şirin yayla için önceden ufak bir araştırma yaptım.

Düzce’ye bağlı olarak geçen yayla aynı zamanda Balıklı Yayla’sına 2 km uzaklıktaydı. Balıklı Yaylası için övgüler gelse de Pürenli Yaylası bana daha ilginç geliyordu. Özellikle etrafında yer alan terk edilmiş evler, ortasındaki güzel göl, sonbaharda ortaya çıkan hafif sisler kafamda ütopik bir yer canlandırmama sebep olmuştu.
Pürenli Yaylası
Öncelikle Pürenli Yaylası’na ulaşmak için Gölkaya ilçesine uğramanız şart. Buraya geldikten sonra yaylaya varmanız için 24 km’lik yolunuz kalıyor ve Güzeldere Şelalesi tabelalarını takip ederek yola devam ediyorsunuz. Bu yaylaya doğru giderken ayrıca karşınıza Kardüz Yaylası ve Derebalık seçenekleri de çıkacak. Tabi ki yoldan sapmak yok ! Hedef Pürenli Yaylası.

Pürenli Yaylası ‘nda İki Farklı Görüntü

Eğer benim gibi Sonbahar ayında gidiyorsanız parlak sarı, kırmızı ve turuncunun tüm tonlarını göreceğinize emin olabilirsiniz. Her ne kadar kesilen odun parçalarından içiniz cız etse de şunun bilincinde olun ki sadece kesilmesi gereken işlevsiz ağaçlar kesiliyor. O yüzden içiniz rahat olsun. Genelde kamp alanlarında odun bulmakta zorlanabilirsiniz ancak Pürenli’de öyle bir derdiniz yok. Neredeyse adım attığınız her noktada ateş yakmak için kullanabileceğiniz odun parçaları mevcut.
Pürenli Yaylası
Öncelikle rahatınıza düşkünseniz konaklama konusunda kötü bir haberimiz var. Nedeni ise otel veya pansiyon yer almıyor. Tek seçeneğiniz çadırlarınız. Doğayla iç içe olduğunuzu iliklerinize kadar hissedeceksiniz ve aslında bu tek seçeneğinizin asıl tercih olması gerektiğini anlayacaksınız. Kendinizi bir masal diyarında bulacaksınız ve içinden çıkmak istemeyeceksiniz.

Gece olduğunda ise Pürenli sizi gökyüzünü kaplayan mükemmel yıldız şöleni ile karşılıyor. Bir yandan dostlarınızla içkilerinizi yudumlayıp bir yandan da manzaranın güzelliğine bir kez daha şahit oluyorsunuz. Tabi tercih sizlerin ister dostlarınızla ister sevgilinizle 🙂 Ben Sonbahar mevsiminde gittim ancak şunu söylemeliyim ki her mevsim farklı güzellikleri ile kendine çekiyor.

Hakkında feride tan

feride tan
-

Buna da Göz Atın

Normal ve Sezaryen Doğum Nedir ?

Normal ve sezaryen doğum nedir? Birçok anne adayı neredeyse gebe kalmadan normal ve sezaryen doğum …

27 Eylül Pazar günlük burç yorumları

27 Eylül Pazar günlük burç yorumları. Bugün, siz ve varsa partneriniz için sakin bir gün …

İşte Burca Göre Süper Kahraman

Süper kahraman olmak kolay değildir. Hangi süper kahraman hangi burcu temsil ediyor? Peki hangi süper …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: