Doğal Yöntemlerle Uçuk Tedavisi

Uçuk, genellikle dudaklarda, burunda ve çenede görülen bir enfeksiyondur. Uçuk tedavisi nedir ve uçuk neden olur sorusunu bu yazımızda inceledik.

Uçuk Tedavisi

Uçuk Neden Olur?

Herpes simpleks adıyla bilinen ve neredeyse herkeste bulunan bir tür virüs, uçuk oluşumunun ana sebebidir. Uçuğa neden olan virüs ciltte temas yoluyla yayılmaktadır.

Uçuk özellikle  hormonal değişiklikler, ateş, yorgunluk, duygusal stres, cilt travması ve fazla güneşe maruz kalma gibi faktörler uçuğa neden olan virüsü yeniden etkinleştirebilir. Bu nedenle uçuk çıkmasına sebep olabilir.

Uçuk yarası kendiğinden iyileşebilir, patlayabilir ve kabuğu bir süre sonra düşebilir. Tabi ki bu acılı süreci kısaltmak mümkün.

Uçuk Tedavisi Nedir, Nasıl Geçer?

Çay ağacı yağı yöntemi:

 Pamuk çubuk üzerine az miktarda çay ağacı yağı dökün. Hızlı iyileşme için doğrudan etkilenen bölgede uygulayıp, yağın doğal olarak buharlaşmasına izin verebilirsiniz.

Elma sirkesi yöntemi:

Pamuğunuzu sirke ile ıslatın. Elma sirkesi virüsün yok edilmesini sağlamaya yardımcı olur.  Uçuk olan bölgeye doğrudan uygulayın ve 15 dakika tutun.

Sarımsak yöntemi:

Uçuk Tedavisi

1 diş sarımsağı ezip doğrudan uçuk olan bölgeye uygulayın. 5 veya 10 dk. Bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Uçuğunuzun iyileşme süresini kısaltacaktır.

Süt Yöntemi:

Uçuğa iyi gelen doğal yöntemlerden biri de süttür. Temiz bir kulak çubuğunu süte batırın ve daha sonra uçuklu bölgeye uygulayın. Bir süre bekledikten sonra sütü uçuklu bölgeden temizleyin. Günde birkaç defa uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde lezyonların büyümesine engel olabilirsiniz.

Gıdı Eritmek İçin Yapılması Gerekenler

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Odaklanma sorunu yaşayanlar için 7 öneri

Odaklanma Sorunu için ne yaplamlıyız? Odaklanamadığımızda neden işlerimizden uzaklaşıyoruz? Duyularımız dış dünyaya açıktır. Görmek, duymak, …

Zatürre ölüm nedenleri arasında 4. Sırada yer alıyor

Halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoni, her yıl dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. …

Alzheimer hastalığına karşı korumanın yolları

Dünya Alzheimer Günü kapsamında Doç. Dr. Can Hakan Yıldırım Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı, Alzheimer hastalığına …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: