Doğalgaz Faturasından Tasarruf Yapmanın Yolları

Doğalgaz faturasından tasarruf yapmanın yolları nelerdir? Kış aylarında artan doğalgaz faturalarını azaltma yöntemlerini sizin için derledik.

Kış aylarında en şikayet edilen konular arasında doğalgaz faturaları, ilk sıralarda yer almakta. Pek çok kişi faturasının düşük gelmesi için birtakım yöntemler denemekte ancak durumda bir değişiklik olmamaktadır. Sizin için hazırladığımız doğalgazdan tasarruf etme rehberi ile faturanızda değişiklik olmasını sağlayabilirsiniz.

Bina yalıtımı

Doğalgaz faturasından tasarruf-bina yalıtımı

Doğalgazdan tasarruf yapmanın yolu öncelikle bina yalıtımından geçmektedir. Bina yalıtımı olan evler daha çabuk ısınmakta ve düşük ısıdayken sıcaklığını uzun süre korumaktadır. Ancak yalıtımsız evler doğalgaz derecesinin yükseltilmesine neden olmakta bu da doğrudan faturaları etkilemektedir.

Termostat kullanımı

Doğalgaz faturasından tasarruf-termostat

Oda termostatları ısı verimliliğini önemli derecede etkilemektedir. Oda termostatları istenilen ısının sabitlenmesini ve kombinin gereksiz çalışmasını engellemektedir. Böylece faturada %6 tasarruf yapılmaktadır.

Pencere ve kapı koruması

Doğalgaz faturasından tasarruf- izolasyon bandı

PVC doğrama cam ve kapılar, ısının korunmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Isı muhafazasının daha iyi sağlanması için kapı kenarları ve cam kenarları sünger ya da fitil ile kaplanmalıdır.

Doğalgaz radyatörlerinin konumu

Doğalgaz faturasından tasarruf- radyatörün konumu

Perdeler radyatörün önünü kapatmamalıdır. Bunun yanında radyatör önüne koltuk, masa veya çiçek konulmamalıdır. Önü açık olan radyatörler mekanın daha çabuk ısınmasını sağlayacaktır.

Kombinin sürekli açılıp kapatılması

doğalgaz tasarrufu kombi

 

Pek çok kişi, ev ısınana kadar kombiyi açıp ısındığında kapatmakta. Bunun yanında gündüz açığ gece kapatan kullanıcılar da bulunmakta . Bu şekilde doğalgazdan tasarruf edildiği düşünülse de tam tersi faturanın daha da artmasına neden olmaktadır. Isıyı kontrol altında tutmak için en iyi çözüm ısı sabitleyici termostatlardır.

Doğalgazdan tasarruf etmenin yolllarını kısaca sıralamak gerekirse;

Dış hava sıcaklığına bağlı olarak ısıtma cihazlarını düşük sıcaklıkta sürekli yakmak, kesintili yakmaktan daha ekonomik.
Pencere ve kapılarınızda hava sızdırmazlığını sağlayın. Hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve süngerler kullanılabilir. Pencere kasaları ile duvar arasındaki boşluklar doldurulmalı.
Geceleri oda sıcaklığını 16–18 °C’ye düşürünüz.
Radyatörlerin üstlerini ve önleri kapatılmamalı.
Perdeler radyatörü kapatmamalı.
Evin kullanılmayan bölümlerinde radyatörleri kapatılmalı, kısıtılmalı.
Odalarda nemlendirme yapılmalı. Çünkü nem, sıcaklığı daha çok hissedilmesini sağlar. Ayrıca üst solunum yollarında sıcaklık nedeniyle kurumaları önler.

Cicişlerden Ceyda Ersoy’un Üstsüz Fotoğraf Paylaşımı

Hakkında Meltem Son

Avatar

Buna da Göz Atın

Fondöten Nasıl Sürülür İnce İpuçları

Makyaj yaparken kusursuz görünmenin ilk adımı doğru fondöten kullanımı. Fondöten nasıl sürülür sizler için dilimiz …

Yıpranmış Saçları Onarma Yolları

Yıpranmış Saçları Onarma Yolları nelerdir? Kadınların gençlik dönemlerinde kullandıkları saç boyası, jöle ya da sprey …

Kilo Vermek İçin Uyumadan Önce Yapmanız Gerekenler

Uyumadan önce yapacağınız bazı şeyler sayesinde kilo vermek kolaylaşacak ve hızlı bir şekilde kilo verebileceksiniz. …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: