Doğru Uyuma Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Doğru Uyuma Pozisyonu Nasıl Olmalıdır? Güne sağlıklı ve keyifli bir başlangıç yapabilmek için en önemli koşullar arasında kaliteli bir uyku yer alıyor.

Uyku, beynimizin yeniden yapılandığı bir süreç olarak tanımlanır.  Kişinin günde 8 saatlik uyku ihtiyacını karşılaması gerekir. Bunu karşılarken de ortamdaki havanın temiz, karanlık olması gerekir. Günlük hayatta almamız gereken uyku kadar nasıl uyumamız gerektiği de çok önemlidir.

Doğru Uyku Pozisyonunun Faydaları Nelerdir?

Uyku kalitesi ve uyku pozisyonu birbirleriyle oldukça ilişkilidir ve sağlık açısından da birbirini oldukça etkiler. Doğru uyku pozisyonu net olarak şudur demek yanlış olur. Fakat kişinin omurgasının nötral pozisyonunu koruduğu yani doğal fizyolojik eğriliğin korunduğu pozisyonlar olabilir.

Uyurken vücut yastık ile dengelenmelidir ve sabit olarak aynı yöne doğru ve aynı pozisyonda uyku halinde olunmamalıdır.

1. Sırtüstü Yatmak

Uyku saatinin ve uyku pozisyonunun önemi olduğu kadar yatak seçimi de oldukça önemlidir. Lateks yataklar veya kişiye uygun yatak tercihleri daha mantıklı olabilir. Sırtüstü yatmak omurga sağlığı için faydalı olsada solunum rahatsızlığı olan kişiler için pek tercih edilmemesi gerekir.

2. Yan Yatmak

Doğru Uyuma Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Yan yatma pozisyonunun olumlu tarafları olduğu gibi olumsuz tarafları vardır. Yana doğru yatarken omurga normal pozisyonuna göre fazla uzadığından kaynaklı bel de hafif ağrılar görülebilir. Horlama sorunları olanlar için ise en uygun pozisyon yat yatma pozisyonudur. Hatta reflü gibi mide sorunları olanlar için sol tarafa doğru yatmanın iyi geldiği biliniyor. Fakat uzun süre yan yatmakta kırışıklığa neden olabilir.

3. Cenin Pozisyonu

Cenin pozisyonu bacakların karına kadar çekildiği yan yatma pozisyonunun farklı bir versiyonudur. Cenin pozisyonunda sol tarafa doğru uyumak organlara yapılan baskıyı azaltmak kullanılabilir pozisyonlardan birisidir. Fakat dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi bacakları karına çok fazla çekilmemesi gerekir çünkü bundan kaynaklı bacaklarda kasılmalar ve kramplar olabilir.

4. Yüz Üstü Yatmak

İnsanların yüzde yedisi yüz üstü uyuyor. Bu pozisyonun horlamayı hafifletmek dışında pek bir yararı yok. Yüz üstü yatmak omurganın nötr durmasını zorlaştırdığından boyun ve bel ağrısına yol açabilir. Kas ve eklemler üzerinde oluşan baskı; uyuşma, karıncalanma, ağrı ve sinir sıkışmalarına sebep olabilir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

 

Hakkında Tuğçe Tan

Avatar

Buna da Göz Atın

30 Ekim Cuma Günlük Burç Yorumları

30 Ekim Cuma Günlük Burç Yorumları . İşler ağır bir şekilde ısınmaya başladığında duygular düşüncelerinizi …

Burçların Ayrılık Şarkıları

Şarkıların herkesin hayatında yeri vardır. Bütün burçların ayrıldıktan sonra ayrılık şarkıları farklıdır. Gelin birlikte bakalım.  …

Evlenmeden Önce Kadın Psikolojisi Nasıldır?

Evlenmeden önce kadın psikolojisi nasıl olur? Kadınlar bu evrede saniyesi saniyesine büyük oranda gözle görülür …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: