El Yapımı Sabunlar ve Yararları

El Yapımı Sabunlar ve Yararları doğal özlerle üretilen doğal sabunlar şifa kaynağı olarak biliniyor.

Çiçek ve meyve özleri ile yapıldığından, özünü taşıdığı çiçeğin de görünümünü taşıma için ise birbirinden güzel şekiller verilebiliyor. Yaydıkları karşı konulamaz kokularıyla hem renkli hem de doğal el yapımı sabunlar tercih edebilirsiniz.

El Yapımı Sabunlar ve Yararları

Tarihe baktığımızda bile her dönemde ve her medeniyette sabun kullanılmış olduğunu görebiliriz. Hitit medeniyeti yaktıkları bitkinin küllerini temizlik için kullanırmış. Romalılar da kireç taşının eritilmesiyle, erimiş kireç ile sabun yapmışlar. Osmanlı Devleti’ de “sabunhane” denilen kişilere ait olan yerlerde zeytinyağı ve iç yağ kullanılmasıyla sabun üretiyorlarmış. Tabiki bu sabunların yapımı nispeten daha çok zeytinin bol bulunduğu Girit Adası, Midilli Adası, Edremit, Kemer, Kızılcatuzla, İzmir, Yunda Adası ve Urla gibi yerler tercih ediliyormuş.

Osmanlı Misk Sabunu

Tarihe baktığımızda 17. yüzyılda misk ve amber güllerinin esanslarının karıştırılıp, hamur şekline getirilmesi ve sabunun meyve büyüklüğünde şekillendirilmesi, sonunda da meyve renklerine boyanması ile Osmanlı’ da sabunlar hazırlanıyordu. 19. yüzyılda ise bu hazırlanan meyve sabunlar Edirne için çok önemli ticaret kaynağı şeklini aldı. Meşhur “Misk Sabunu” saraylara, devlet büyüklerine ve sultanlara gönderilen hediyeler arasında yer alıyordu.

En Favori Doğal El Yapımı Sabunlar

El yapımı sabunların her çeşidi günümüzde de hala büyük beğeni görüyor. Fakat aralarından favori olacak birkaç tane seçip faydalarından bahsetmek gerekirse, sizler için birkaç önerimiz olacak.

Zeytinyağlı Doğal El Yapımı Sabun

Düzenli kullanımı yapıldığında cildi güzelleştirir, nemlendirir. Cilt direncini arttırır ve cildi hastalıklara karşı korur. Zeytinyağlı sabunlar antiseptik özelliğe sahiptir. Mantar, egzama, sedef benzeri cilt problemleri ve hastalıklarına karşı kanıtlanmış şekilde yarar sağlar.

Zeytinyağlı sabunlar hassas cilde sahip kişilerin de rahatlıkla kullanabileceği sabun tiplerindendir. Aynı zamansa saçları da kuvvetlendirip, parlaklık verir, rutin ya da mevsimsel kepeklenmeyi önleyip, saç dökülmesine karşı da yarar sağlar.

Çikolata ve Kahve Aromalı Doğal El Yapımı Sabunlar

Kokuları muhteşem lezzetli olan bu güzel sabunlar, antioksidan içerirler bu da cildinizi besleyip, onarmaya ve korumaya yardımcı olur. Başta kuru ciltler olmak üzere, her cilt tipi bu sabunlardan kullanabilir. Cilt üzerindeki ölü hücrelerin atılmasında yardımcı olan bu güzel aromalı sabunlar, özellikle bayanların şikayetçi olduğu selülit sorunlarının azalmasına da yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki kahve aroması sayesinde, yemek yaparken elinize sinen, balık, sarımsak, soğan gibi ağır kokuların kolayca giderilmesini sağlar.

Fransız Lavantası Doğal El Yapımı Sabun

Lavantanın ferahlatma özelliğine sağlık harika kokusunu ve çiçek yağlarını içeren yenileyici özelliğe sahip bir sabun türüdür. Doğal boya ile renklendirilen ve kil ile oluşturulan bu sabun, sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Banyo suyunuzda kullandığınız birkaç damla lavanta yağı bile harikalar yaratırken, bir de bu sabunu kullanmak sizi tüm stresinizden arındıracaktır. Antiseptik özelliği sayesinde, tüm cilt tipleri ile uyumlu olan bu sabun, kuru ciltleri canlandırırken, cilde pürüzsüzlük verir.

Makyaj Fırçaları ve İşlevleri!

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Fondöten Nasıl Sürülür İnce İpuçları

Makyaj yaparken kusursuz görünmenin ilk adımı doğru fondöten kullanımı. Fondöten nasıl sürülür sizler için dilimiz …

Yıpranmış Saçları Onarma Yolları

Yıpranmış Saçları Onarma Yolları nelerdir? Kadınların gençlik dönemlerinde kullandıkları saç boyası, jöle ya da sprey …

Kilo Vermek İçin Uyumadan Önce Yapmanız Gerekenler

Uyumadan önce yapacağınız bazı şeyler sayesinde kilo vermek kolaylaşacak ve hızlı bir şekilde kilo verebileceksiniz. …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: