Emziren Annelerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Emziren Annelerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Anne sütünden bebeğe, annenin gün boyunca tükettiği besin trafiği kolayca ulaşır. Anne sütünün sağlıklı olması, bebeği ne kadar beslediği ve bebeğin ne kadar rahat ettiği ile orantılıdır.

Sindirim sistemi henüz gelişmemiş, bağışıklık sistemi çok hassas olan bebeklerin bu döneminde anne sütünün önemi bir daha fazla artıyor. Emziren annenin, sinir sistemi sağlığı da yine bebeğin huzurlu olmasına bağlı. Bebek ne kadar sancısız bir dönem geçirirse, anne ve baba da bu dönemde o kadar rahat edecektir.

Bebekte meydana gelen sancının ve ağrının bebeğin bedeninden daha büyük olduğu bir beslenme döneminden bahsediyoruz. Anne sütünden kaynaklı bu etkiyi, pozitif eşikte tutmak da doğru besin tüketmekten geçiyor.

Emziren Annelerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler
Emziren Annelerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Anne sütünü, dolayısıyla bebeği olumsuz etkileyecek, emziren annelerin uzak durması gereken yiyecekler;

Tıbbi ve bitkisel ilaçlar: Bu dönemde anne hamilelik dönemindeki hormonsal dengesizlikten henüz kurtulmamıştır. Dolayısıyla doktora danışmadan alacağı her hangi bir ilaç, anne sütüne direkt karışacağından, olası yan etkileri bebeğe kolay bir şekilde yansıyacaktır. Karaciğer rahatsızlıkları, kan akışının hızlanması, metabolizmadaki tepkisel reaksiyonların daha hızlı olması gibi etkileri olabilir.

Gaz yapıcı yiyecekler; Bu madde, bebeğin günlük yaşantısını çok ilgilendiriyor. Bebekte gaz sancısı, ishal ve cilt rahatsızlıklarının görülmesi oldukça kolay olur. Süt ürünleri başta olmak üzere, brokoli, turp, karalahana, bezelye, soğan, nohut gibi sebze ve baklagiller bu dönemin riskli yiyecekleridir.

Kafeinli içecekler ve fazla çat tüketimi ve çikolata da bu kategorinin önemli etkiye sahip içecekleri ve yiyecekleridir.

Asidik yiyecekler; de anne sütünün düşmanıdır. Erik, portakal, karpuz, kavun, vişne ve elma gibi yiyecekler de uzak durulması gereken meyvelerdir.

Kabak, buğday, enginar, salatalık ve mısır da, yendiğinde anne sütünden geçere, bebeğe huzursuz bir süreç yaşatacak yiyeceklerin başında gelir.

 

Prematüre Bebek Nedir

 

 

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Masterchef 2020’de büyük dokunulmazlık oyunu kazananı belli oldu

MasterChef 2020’de dokunulmazlık oyunu öncesinde şefler, her iki takımın kaptanını yanlarına çağırdı. Yarışmacıların arkası dönük …

Sevdiğini Söylemeden Önce Yapılması Gerekenler

‘Seni seviyorum’ cümlesinden önce emin olunması ve  sevdiğini söylemeden önce yapılması gerekenler vardır. Gelin birlikte …

Minestrone Çorbası Tarifi

MasterChef 2020’de dokunulmazlık oyunu kazananı belirleyen yemeklerden biri İtalya’ya özgü bir çorba olan Minestrone Çorbası …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: