Ergenliğin Kabusu Sivilceler

Hepimizin bir dönem yaşadığı en büyük sorunlardan biri ergenlik sivilceleri. Doğal yöntemlerle bu sivilcelerden kurtulmak mümkün.

Ergenlik sivilceleri

Sivilce “Kıl-yağ bezi ünitesinin uzun süren ve tekrarlayan iltihabi bir hastalığıdır. “Genellikle yüz, sırt, göğüs ve omuzlara yerleşmektedir. En sık karşılaşılan türü genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan ‘akne vulgaris’tir. Akne Vulgaris, halk arasında “Ergenlik Sivilcesi” diye anılır. Sağlıklı ve dengeli beslenme esası dışında beslenildiğinde sivilce oranı artabilir.

Klinik olarak kendisini bu anatomik alanlarda sebore (yağlanma artışı), genişlemiş gözenekler, iltihaplı olmayan komedonlar, deride yüzeyel iltihaplı papül ve püstüller, derin iltihaplı nodül, kist ve abseler ile göstermektedir.

Kadın ve erkeklerde eşit sıklıkla gözlenmektedir. Erkeklerde kadınlara göre süreç daha ağır seyretmektedir.

Akne tedavi edilebilen bir durumdur; ancak her sivilce aynı şekilde tedavi edilmez. Bu nedenle sivilce tedavisinin dermatolog tarafından planlanması ve izlenmesi en uygun olandır. Tedavi şekli ve süresi, kişinin genel sağlık durumu göz önüne alınarak, sivilcenin şiddetine, yaygınlığına, kişinin yaşına göre belirlenir. Sivilcenin tedavisi 1–2 hafta gibi kısa bir sürede bitmez; uzun süreli olacağı baştan kabul edilmelidir.

Ergenlik Sivilceleri Nasıl Geçer?

  • Sivilceler, en sık yüz bölgesinde meydana gelir. Çünkü yüzümüz hem dış etkenlerle daha fazla temas halinde olduğundan, hem de yağ üretiminin yüzümüzde daha çok olmasından dolayı sivilcelerin oluşumuna oldukça yatkın bölgedir. Ergenlik çağındaki bireyler, mutlaka sabah ile akşam olmak üzere günde iki kez yüzünü yıkamalıdır.
  • Ergenlik döneminde yüzünüzü temizlemek için kullanacağınız ürünlerin içerisindeki maddelere dikkat edin. Çünkü ergenlik çağında cilt çok daha hassas bir yapıya sahip olur. Ellerinizi yıkamak için kullandığınız sabunları yüzünüzün temizliğinde kullanmamalısınız. Su bazlı, parfümsüz, doğal kolajenler içeren temizleme ürünlerini tercih edin.
  • Sivilcelerin; ciddi bir sağlık sorunu oluşturmamakla birlikte, iz bırakma potansiyeli vardır. Ergenlik döneminde oluşan sivilcelerin geçici olma ihtimali yüksektir. Ancak; cilt bakımını aksatmamalı, en uygun ürünlerle bakım ritüelini gerçekleştirmeyi ihmal etmemeliyiz.

  • Sivilce tedavisinde uygulanacak olan tedavi şekli ve süresi, kişinin genel sağlık durumu, sivilcenin şiddeti, yaygınlığı ve kişinin yaşına göre belirlenmektedir. Ergenlik döneminde sivilcelerin tedavisi 1-2 hafta gibi kısa sürede bitmez. Bu yüzden sabırlı olunmalı ve başlarda sonuç vermediğini düşünerek tedavi yarım bırakılmamalıdır.
  • Cildinizi nemli tutmaya özen gösterin. Parfüm içermeyen, yağ bazlı olmayan nemlendirici ürünlerini kullanmaya dikkat etmelisiniz. Doğal nemlendirici ürünleri sivilce veya akne oluşumuna büyük ölçüde engel olacaktır.
  • Bol su tüketin. Günde en az 2.5 litre su tüketmeye çalışın. Su, kan dolaşımını arttıracağından hücrelerin yenilenmesini sağlayacaktır. Yenilenen hücreler, ölü derilerin atılmasını, sivilce, akne gibi hastalıklı dokuların iyileşmesini hızlandıracaktır.
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Yağlı gıdaları tüketmemek hem cilt sağlığınız hem de beden sağlığınız için çok önemlidir. Sivilce oluşmasında gıdaların doğrudan olmasa da etkisi bulunmaktadır.

Mate Çayı Faydaları

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Burçların Güçlü Yönleri

Her insanın güçlü olduğu noktalar bulunmaktadır. Burçların güçlü noktalara etkisi olduğu bilinir. Gelin birlikte burçların …

Burçların Zayıf Yönleri

Her insan güçlü olduğu kadar zayıftır. Burçların zayıf olunan noktalara etkisi olduğu aşikardır. Gelin birlikte …

Hematom Neden Oluşur ve Tedavisi

Hematom Neden Oluşur ve Tedavisi nelerdir? Kan birikimi ve kanama olarak bilinen hematomun nedenleri arasında …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: