Evde Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılır

Evde tansiyon ölçümü nasıl yapılır ? Öncelikle evde kullandığınız tansiyon aletinin yılda bir kez bakımını yaptırın. Ülkemizde yaklaşık on beş milyon yüksek tansiyon hastası var. Bu yüzden evde tansiyon ölçümü giderek yaygınlaşıyor. Evde ve hastanede yapılan tansiyon ölçümleri farklıdır. Yanlış ölçülen bir tansiyon, bazen geri dönüşü olmayan ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden tansiyon aletinin doğru ölçtüğünden emin olun. Tansiyonunuzu evde ölçeceksiniz ölçümden en az 30 dakika önce kafeinli ve alkollü içecekler ile sigara içmemesi gerekiyor.

Ayrıca son 10 dakika iyice dinlenmeli. Tansiyon aletinin (cıvalı olandan ise) manşon (bezli kısmı) kısmını kola sarın. Manşonu (manşet) kalp ile aynı hizada olacak biçimde sarın. Bir başka deyişle kol dirseğinin katlanma kısmından iki parmak üste sarmanız. Manşonu, gösterge ile pompaya bağlayan 2 hortumun kolun üstünde kalacak şekilde sarılması gerekir. Manşonu sardıktan sonra stetoskopu kulağınıza takın.

Evde tansiyon ölçümü nasıl yapılır ?
Evde tansiyon ölçümü nasıl yapılır ?

Bu cihazın sesleri alan bölümüne stetoskop diyaframı deniyor.

Diyaframı da tansiyonu ölçülen kişinin dirseğinin çukurunda, göğsüne yakın bölümüne yerleştirin. Yani çukurun tam ortasına yerleştirmeyin. Zira brakial arter adlı damar, çukurun gövdeye yakın bölümünden geçiyor. Ve diyaframı çukurda sabit tutmaya çalıştırın. Eğer diyaframı, manşon altına sıkıştırırsanız sonuç hatalı olur. Hastanın dirseğini de alttan destekleyin. Sıra manşonu şişirmekte artık. Şimdi hedef, manşonun içindeki hava basıncı ile damarlar içindeki basıncı yenmek. Bu yüzden nabız ya da benzeri ses alınamayacak ana kadar manşonu şişirin. Manşon yaklaşık olarak 180 mm.Hg ‘ya kadar şişirilir. 30 mm Hg yukarısının sessizliğinden eminseniz yavaş yavaş havayı boşaltmaya başlayın. Bu sırada gözünüzü basınç göstergesinden ayırmayın.

Basıncı, saniyede 2 mm hızla düşürün. Basıncın düşüşü sırasında ilk duyduğunuz değere dikkat edin. Bu yüksek tansiyonun değeridir. Basıncı düşürmeyi sürdürün. Bu sırada kan basıncı başlayacak. Seslerin kaybolduğu nokta ise küçük tansiyon. Bir başka deyişle havayı boşaltmaya başladığınızda ilk duyduğunuz sesin bulunduğu değer yüksek tansiyonu, son duyduğunuz basınç ise düşük tansiyonu gösterir.

Kalp Krizinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Evde Yapılacak Ekmek Tarifleri

Corona virüsü salgını kaynaklı evden çıkmak istemeyenler için evde yapılacak ekmek tarifleri sizin için paylaştık. …

Gelin Diyeti ve Püf Noktaları

Evlenmenize sayılı günler kala son dönemde aldığınız fazla kilolarınızdan kurtulmak gelin diyeti ile mümkün. Gelin …

Burçlara Göre Hastalıklar

Birçok astrolog burçların evleri belli bir organı temsil ettiğini dile getirmektedir. Gelin burçlara göre hastalıklar …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: