Evlendikten Sonra Kilo Alma Nedenleri?

Evlendikten sonra kilo alma nedenleri neler? “Evlilik yaramış.” sözlerini mi duyuyorsunuz? Peki evlendikten sonra neden kilo alınır gelin birlikte bakalım. 

Evliliğin ilk ayları keyif ve cicim aylarıdır. Kilo almak konusunda Glasgow Üniversitesi bilim insanları araştırmalar yapmıştır. Araştırmalar sonucu yeni evli çiftler evliliklerinin ilk yılında 2-4 kilo alıyor. Evli insanlar bekar olanlardan 5 kilo daha fazla ağır geldiği söylenmektedir. Kilo alımı nedenleri arasında evlendikten sonra yaşanan psikolojik rahatlıktır. Evlendikten sonra karşı tarafın her zaman her koşulda beğeneceği düşüncesi bilinçaltına yerleşmesi kaynaklı rahatlamalar görülmektedir.

Evlendikten Sonra Kilo Alma Nedenleri?

Evlendiklerinde bekarlık veya öğrencilik hayatına göre evli çiftler daha düzenli yemek yemeye başlarlar. Evlendikten sonra çiftler birbirlerine güven duyar ve ilk zamanlar düzenli yemek yapmaları, ziyaretler, TV karşısında yapılan atıştırmalar kilo almaya neden olmaktadır.

Yapılan birçok araştırmalara göre evlendikten sonra kilo alımı konusunda erkekler üzerinde daha etkilidir. 8 kiloya varan artışlarla 3 erkekten 2’si evlendikten sonra kilo almaktadır.

 

Evlendikten Sonra Kilo Alma Sorununu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Birlikte diyet yapabilirsiniz. Diyet yapma konusunda eşle birlikte diyet yapıldığında zayıflama oranı daha yükselir. Birlikte kilo vermek  daha kolaydır. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı için beraber hareket etmek ve yaşam stili haline getirmek daha kolay olmaktadır.

Karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunlar yerine tam tahıl içeren yiyecekler tercih edilmelidir. Akşam yemeklerinde protein (et/tavuk/balık) ve sebzeye ağırlık verilmelidir. Abur-cubur besin olarak adlandırdığımız  yiyecekleri eve almamak kilo kontrolü için büyük bir adımdır. Akşamları TV karşısında abur-cubur diye adlandırılan cips, kola ve çerez vb. yemekler yerine, tatlı ve pasta yemek yerine akşam yemeğinden sonra bir saat hergün düzenli yürüyüşler yapmak akşam yemeklerinizi erimesine ve sindirilmesine yardımcı olmaktadır.

Birlikte spora başlamak önemlidir.  Evli çiftler bir birine destek ve motivasyonu ile düzenli yaşama adım atabilirsiniz. Aynı zamanda evli çiftlerin beraber diyet ve egzersiz yapması tek başına yaptıkları diyetten daha etkilidir. Zayıflamak ve kilo almamak için başarı oranlarını yükseltmektedir.

Vertigo Nedir? Vertigo İçin Öneriler Nelerdir?

Hakkında Merve

Avatar

Buna da Göz Atın

Keten Tohumunun Faydaları

Keten tohumu yaklaşık 2 metre uzayan aynı adlı bitkisinden elde edilmektedir. Keten tohumu lif ve …

MasterChef 2020’de dokunulmaz belli oldu

MasterChef 2020’de haftanın ilk dokunulmazlık oyunu bu akşam TV8 ekranlarında nefes kesti! İzleyenleri ekrana kilitleyen MasterChef 2020‘ye bu akşam Mehmet …

21 Ekim Çarşamba günlük burç yorumları

21 Ekim Çarşamba günlük burç yorumları. 21 Ekim 2020 Çarşamba Burç Yorumları. 21 Ekim Çarşamba …

Bir Yorum

  1. Avatar

    Evli biri olarak gerçekten hareketsizlik bu hale getiriyor ve yanlış beslenme

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: