Gece Terörü Hastalığı

Gece terörü,  diğer bir adıyla uyku terörü rahatsızlığı halk arasında genellikle uykuda sayıklama ve gezmek şeklinde yorumlansada aslında gece terörü hastalığı bu kadar basit tanımlanabilecek bir rahatsızlık değildir.

Uyku anında çığlık çığlığa bağırmak, istemsiz bir şekilde vücudun sallanması ya da bilinçsiz olarak uyku anında dolaşmak tipik belirtileri arasındadır. Uyku anında yaşanan bu ataklar bazı kişilerde bir kaç dakika sürebilirken bazı kişilerde ise daha uzun yaşanabilmektedir. Genellikle çocuklarda ve gençlerde görülen bu psikolojik durumun temelinde aşırı stres ve kafa bölgesine alınan darbeler neden olmaktadır. Aşırı stres altında olma ya da kafa tramvaları kadar çocukların ve gençlerin maruz kaldıkları cinsel istismarlarda uyku terörü ile mücadele vermelerine sebebiyet vermektedir.

Gece Terörü Hastalığı
Gece Terörü Hastalığı

Gece Terörü Hastalığı Belirtileri

Uyurken çok kötü bir rüya gören kişi sıçrayarak uykusundan uyanır ve çoğunlukla nasıl bir rüya gördüğünü hatırlar. Fakat gece terörü yaşayan bir kişi attığı çığlıkları, sarsılmaları ve uyku esnasında gezdiğini ve ne yaptığını sabah uyandıktan sonra hatırlamaz. Uyanması da oldukça güç olduğu için uyur gezerlikten kaynaklı hayatını tehlikeye atabilecek durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bir kişinin uyurken gece terörü belirtileri nelerdir?

 

Çığlık çığlığa bağırmak

 

Korkunç bir rüya görür gibi başını sağa sola sallaması

 

Vücudun istemsiz kasılması

 

Aşırı bir şekilde terlemek

 

Uyandıktan sonra agresif tavırlar sergilemek

 

Ev dışına çıkacak kadar uyur gezer olmak

 

Uyku halindeyken yatakta oturup korku dolu gözlerle etrafa bakınmak

 

Durumun aile bireyleri tarafından farkedilip kişiyi uyandırmaya çalışması. Fakat uyandırılmakta zorlanmak

 

Uyandıktan sonra yaşadığı hiç birşeyin hatırlanmaması

 

Yukarıda belirtilen belirtilerin görülme sıklığı haftada iki günden daha fazla yaşınıyorsa kişinin can güvenliğini daha fazla tehlikeye atmasına müsade etmeden uzman bir nörolog ve psikiyatri doktoruna başvurulması gerekmektedir.

 

Sinofobi Nedir , Belirtileri Nelerdir

 

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Uzun süre ekrana bakmak miyopi sebebi

Uzun süre ekrana bakmak miyopi sebebi. Her ne kadar yüz yüze eğitime kademeli olarak geçiş …

BESLENME TARZI ÇOCUKLARIN ZEKÂSINI ETKİLİYOR

Beslenme tarzı, yaşamımızın temel bir gereksinimini ve sağlığımızı korumanın bir parçasını oluşturmaktadır. Beslenme tarzı çocuklarda …

Jean Giymenin Püf Noktaları

Bu yazımızda sizler için Jean giymenin püf noktaları ve bunların nasıl doğru uygulanacağından bahsedeceğiz. Nedir …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: