Gilaburu nedir? Gilaburunun faydaları neler?

Gilaburu nedir? Gilaburunun faydaları neler? Faydaları bilimsel olarak kanıtlanan gilaburu, son yıllarda Türkiye’de de rağbet görüyor. 

Gilaburu nedir? Gilaburunun faydaları neler?
Gilaburunun faydaları

 Gilaburu, Adoxaceae familyasından kırmızı renkli, nohut büyüklüğünde bir meyve veren ağaç türü. Türkiye’nin farklı bölgelerinde “gilabolu, gilaboru, giraboru, kirabolu, frenk üzümü” gibi çeşitli isimlerle anılan gilaburu, içeriğindeki mineraller ve asit dolayısıyla “gençlik iksiri” olarak da anılıyor.10

 Ekim ayının ilk haftasında hasadı tamamlanan gilaburu, salamura olması için şişelere doldurularak bekletiliyor. Kış aylarında meyvesi ezilen gilaburu tatlandırılarak meyve suyu şeklinde içiliyor.

 Daha ziyade Kayseri ve civarında yetişir. Bol miktarda su ile yetiştirilir. Acımsı bir tadı vardır. Ekim ayı içerisinde dalından toplanarak yıkanır ve arpa ile birlikte mayalanmak üzere bol su ile şişelenir.

Yoğunlukla Kayseri’nin Bünyan ilçesi ile civarında yetişen ve “gilaburu” bitkisi, böbrek taşı düşürme ve ağrı kesici özelliğinin bilimsel olarak kanıtlanmasıyla eczanelerde takviye edici gıda olarak satılıyor.

Yetiştirilirken bolca sulamaya ihtiyaç duyan gilaburu bitkisi, Kayseri ve çevresi başta olmak üzere neredeyse tüm İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilebiliyor. Ülkemizin farklı bölgelerinde de kendisine rastlamak mümkün oluyor. Son yıllarda popülerleşmeye başlaması nedeniyle daha çok yetiştirilmeye başlanan gilaburu bitkisinin farklı şekillerde yurt dışına, özellikle de Amerika’ya ihraç edildiği de söyleniyor.

Gilaburunun faydaları

Gilaburunun faydaları

  • Yüksek miktarda C vitamini içeren gilaburu ve gilaburu suyu böbrek hastalıklarına, astım, romatizma, yüksek tansiyon, kabakulak, uyku bozukluğu gibi sorunlara iyi geliyor.
  • Gilaburu kabuğunun kramplara ve kas gerginliklerine iyi geldiği söylenmektedir.
  • Gilaburu kabuğun fazla görülen regl kanamalarına karşı da etkili olduğu söylenmektedir.
  • İdrar söktürücü bir etkisi olan gilaburu vücuttan fazla suyu uzaklaştırarak ödem ve ödeme bağlı şişkinliklerin de hızla geçmesini sağlıyor.
  • Kötü kolesterolü düşürücü etkileri olduğu da biliniyor.
  • Antioksidan etkilerini cilt sağlığı üzerinde de gördüğümüz gilaburu, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor.
  • Cildin temizlenmesine destek olduğundan sivilce, siyah nokta gibi sıkça yaşanan cilt problemlerinin de daha hızlı geçmesine de yardımcı oluyor.
  • Bağırsakların sağlıkla çalışmasına destek olduğundan kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor.
  • Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde birçok kanser türüne karşı koruyucu bir etkisi olduğu, var olan hastalıklı hücrelerin de büyüyüp yayılmasını elinden geldiğinde engellediği biliniyor.
İlginizi Çekebilir  THY Çin seferlerini 9 Şubat'a kadar durdurdu

Hatmi Çiçeği (Hibisküs) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hakkında Meltem Son

Avatar

Buna da Göz Atın

Made & Crafted Levi’s Kadın Koleksiyonu tanıtıldı

Made & Crafted Levi’s Kadın Koleksiyonu tanıtıldı. Kayakla geçen bir günün sonunda sıcacık ateşin yanında …

Karbonatın Faydaları- Mükemmel bir yüz ve cilt için

Karbonatın faydaları denilince biz saymakla bitiremeyiz. Mükemmel bir yüz ve cilt için karbonatı cildinizde denemeye …

PMS ve Regl dönemlerinde kas ağrıları için 5 egzersiz

PMS ve Regl dönemlerinde kas ağrıları için 5 egzersiz..  Regl olmadan yaklaşık bir hafta öncesinde …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: