Gruplarına Göre Çocuk Kalp Hastalıkları

Çocuk kalp hastalıkları oldukça çeşitlidir. Fakat anne karnından başlayarak oluşma ihtimali görülen kalp hastalıkları üç grupta incelenebilir.

çocuk kalp hastalıkları

1. Doğumsal Çocuk Kalp Hastalıkları

Doğumsal kalp hastalıkları çocukluk çağında en çok rastlanan kalp hastalığı grubu olmaktadır. Doğumsal kalp hastalıklarında bebek henüz anne karnındayken gelişim dönemi esnasında bir anda meydana gelebilen anomaliler bu duruma sebep olabiliyor. Bahsi geçmekte olan anomaliler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kalp kısmına denk gelen ya da kalpten çıkmakta olan damarlarda oluşan anomaliler.
  • Koroner damar kısmında meydana gelen anomaliler.
  • Kalpte bulunmakta olan karıncık yahut kulakçıklar arasındaki küçük bölmelerde oluşan delikler.Kalp kapakçıklarında yetersiz durumlara ya da darlığa sebep olan birtakım anomaliler.
  • Kulakçık ya da karıncık kısmında meydana gelen bazı gelişme bozuklukları.

2. Ritim İleti Bozuklukları

Ritim ileti bozuklukları ise şu şekilde açıklanabilir: kalp içerisinde bulunan elektriksel bir sistem vardır. Bu sistemde bir anda anormal şekilde gelişen bir yavaşlama görülebilir, hızlanma ya da duraksama gibi bir durum da yaşanabilir. Bu tür bozukluklar genel olarak erişkin olan yaşlar içerisinde görülmektedir. Fakat ritim ileti bozuklukları çocukluk çağında bazen doğumsal kökenli kalp hastalıklarıyla beraber, bazen de bir kalp ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilir. Bunun yanısıra herhangi alışıldık bir sebebe bağlı olmadan da meydana gelebilmektedir.

3. Romatizmal Kalp Hastalıkları

Birçok kişinin yaşamış olduğu romatizma hastalığı gelişmekte olduğu organlara zarar veren bir hastalık olarak bilinmektedir. Boğaz enfeksiyonu romatizmaya temel hazırlayan bir rahatsızlıktır. Hemolitik Streptokok ismi ile bilinmekte olan mikroplar direkt olarak boğaza yerleşir ve yerleştiği yerde hızlı bir biçimde enfeksiyon oluşturur. Yine aynı tür bir mikrop kalbe de yerleşebilir ve kalpte bulunan kapakçıklarda birtakım biçimsel bozulmalara neden olabilir.

Kalp Nasıl Çalışır?

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Detoks Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Detoks Yapmanın Faydaları Nelerdir? Vücut sağlığı için dengeli beslenme, hareketli bir yaşam tarzı yanında belli …

Deviasyon Nedir Neden Oluşur Nasıl Tedavi Edilir

Deviasyon Nedir Neden Oluşur ? Burun boşluğunu ikiye ayıran kıkırdak ve kemik oluşumunun bir tarafa …

Ameliyat ile Ben Aldırmak

Ben aldırmak cildin dış yüzeyinde çıkıntı ve renk farklılığı ile kendini belli eden dokuların ciltten …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: