Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelikte Mide Yanması neden olur? Hamilelikte en çok sıkıntı çektiğiniz durum, midenizde olan yanmalardır. Bu nedenle size başınıza gelebilecek yani Hamilelikte Mide Yanması için rehber niteliğinde bir makale hazırladık.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Mide yanması durumunu gebeliğinizden önce hiç yaşamamış olabilirsiniz. Bu duruma diğer bir isimle reflü denilmektedir.Reflü, mide asidinin boğaza doğru kaçması sonucunda yemek borusunun yanması ve tahriş edilmesi durumudur.

Hamilelikte Mide Yanması

Peki bunun hamilelikle ne alakası var ?

Gebelik döneminde sindirim yavaşlar. Bu nedenle de besinlerin kana geçişi ve midenizi boşaltması gecikir. Bu daha hamilelik durumunda mide yanmasına ya da hazımsızlığa neden olur.

Hamile kadınlarda, gebelik döneminde kaslarında gevşemeler meydana gelir. Bu durum aynı zamanda midenizdeki kapakçığın da zayıflamasına yol açacaktır.

Mideniz bu dönemde normal seyirde çalışmayacağı için de mide asidiniz, zayıflayan bu kapakçıktan yukarı doğru kaçacak. Bu durumda da yanma hissi ortaya çıkacaktır.

Gebeliğin son aylarına doğru rahim büyüyecek ve bu da midenin yukarı doğru itilmesine neden olacaktır. Mide yukarı doğru itilmeye başlandıkça sıkışacak ve yanma durumu ortaya çıkacaktır.

Yanma hissi genelde gebeliğin ilk döneminde daha fazla görülür. İlerleyen dönemlerde ise bu durum bebeğin büyümesiyle birlikte biraz daha artacaktır. Gebeliğiniz boyunca mide yanması şikayetiniz geçmeyebilir. Ancak 9. ayınızda bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bunun nedeni, bebeğin kafasının artık doğum kanalına girmiş olmasıdır.

Bu sayede göğsünüz ve diyaframınız üzerindeki baskı da azalmış olacaktır. Bu durumu nefes alış verişlerinizde bile fark edebilirsiniz.

 

Hamilelikte Yolculuk Nasıl Olmalı?

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Alzheimer hastalığına karşı korumanın yolları

Dünya Alzheimer Günü kapsamında Doç. Dr. Can Hakan Yıldırım Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı, Alzheimer hastalığına …

Hızlı Oje Kurutma Yöntemleri

Kadınların en büyük sorunlarından biri bozulan ojeler.. Hızlı bir şekilde hazırlanmak isteyenler için ojenizin kurumasını …

Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak nedir, panik atak belirtileri nelerdir ve neden panik atak oluruz? Tüm bu soruların …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: