Hangi Ayda Hangi Balık Yenir?

Kış aylarının gelmesi ile vazgeçilmez besinleri arasında yerini almaya başlayan balığın insan sağlığı için önemli bir yeri vardır. A vitamini, D vitamini, E vitamini ve iyot bol miktarda bulunmakla birlikte karbonhidrat oranı sıfırdır. Bu vitamin ve mineraller göz, sinir ve beyin sağlığı için çok önemlidir. Protein, omega bakımından zengin olan balıklar bazı aylarda daha lezzetli olmaktadır. Bakalım hangi ayda hangi balık yenir..

Ocak Ayı

Hamsi, torik ve kefal balıkları bu ayda tercih edilmesi gereken lezzetli balıklar olmaktadır. Kış aylarında özellikle bu ayda mezgit ve sardalyeden uzak durulması gerekmektedir.

Şubat Ayı 

Şubat ayının en lezzetli balık türü  kefal balığıdır. Ocak ayında lezzetlenmeye başlayan kefal balığı şubat ayında en lezzetli olduğu dönemini yaşamaktadır. Şubat ayında hamsi, izmarit, mezgit ve torik çok lezzetli olup tercih edilebilir. Levrek ve palamut da tüketilebilecek balıklar arasındadır.

Mart Ayı 

Barbunya ve levrek balığı mart ayında sofralarınızı yerini almaya başlayacaktır. Mart ayı kalkan balığının lezzetlenmeye başladığı aydır. Ayrıca  palamut da tüketilebilir.

Nisan Ayı 

Nisan ayının en favori balıkları ise kalkan ve kılıç balığıdır. Nisan ayında mezgit, kalkan ve izmarit çok lezzetlidir. Hamside tüketilebilecek balıklardandır. Çinakop yenilmemesi önerilmektedir.

Mayıs Ayı 

Tekir ve dil balıklarıda yaza doğru geldikçe tüketebileceğiniz son balıklardır.  Tekir, iskorpit ve minekop da yenilebilecek balık türüdür.

Haziran Ayı 

Yaz aylarının giriş yaptıkça  karagöz ve kırlangıç balıkları iyi bir tercih olacaktır. Haziran ayında sardalye, orfoz çok lezzetlidir. Çupra, levrek ve lüfer de tüketilebilecek balıklar arasındadır.

Temmuz Ayı 

Tekir ve barbunya balıkları bu ayda tüketebileceğiniz balık türüdür. Temmuz ayında trança çok lezzetlidir. Hamsi, kalkan ve izmarit yenilmemesi önerilmektedir.

Ağustos Ayı 

Sardalye ve çingene palamudu ise Ağustos sıcaklarında sofranızı şenlendirecektir. Bu ayda  palamut, çipura çok lezzetlidir. Çinakop üremesi için yenilmemesi gerekmektedir. Ayrıca hamsiden uzak durulmalıdır.

Eylül Ayı

Av mevsiminin başladığı ay olan bu ayda herkesin aklına yine aynı soruyu getirir. Hangi ayda hangi balık yenir? Bu ayda palamut, sardalye, çupra, lüfer, barbun çok lezzetlidir. Çinakop, üremesi için tüketilmemelidir. İzmarit, istavrit ve kırlangıç balıkları ise bu ayda ayında rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ekim Ayı

Bu ayda seçimimiz lüfer ve palamut balıkları olacaktır.Ayrıca bu ayda levrek, kılıç, sardalye, uskumru çok lezzetlidir.

Kasım Ayı 

Uskumru, hamsi ve pisi balıkları ise bu ayın göz bebeğidir.  Ayrıca mercan ve levrek de tüketilebilir.

Aralık Ayı 

Kışın başlangıcında ise torik, tekir ve çinekop  balıklarını tercih edebilirsiniz. Bu ayda hamsi çok lezzetlidir. İzmarit ve mezgitten uzak durulması önerilmektedir.

 

Midye Börek Tarifi

 

Hakkında Merve

Avatar

Buna da Göz Atın

Sevdiğini Söylemeden Önce Yapılması Gerekenler

‘Seni seviyorum’ cümlesinden önce emin olunması ve  sevdiğini söylemeden önce yapılması gerekenler vardır. Gelin birlikte …

Minestrone Çorbası Tarifi

MasterChef 2020’de dokunulmazlık oyunu kazananı belirleyen yemeklerden biri İtalya’ya özgü bir çorba olan Minestrone Çorbası …

28 Ekim Çarşamba günlük burç yorumları

28 Ekim Çarşamba günlük burç yorumları. Yeteneklerinize olan geçici bir inanç eksikliği, bir projeye başlamakta …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: