Hızlı Kilo Vermenin Yolu: Chia Tohumu

Chia tohumu son yılların en popüler sağlıklı besinlerinden biri haline gelmiştir. Özellikle kilo vermek isteyenlerin ilk tercihleri arasındadır.

Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumu Nedir?

1980’li yıllarda popüler olmaya başlayan chia tohumunun ülkemizdeki mazisi yaklaşık iki yıl. Asıl vatanı Meksika ve Guatemela. Aztek ve Maya toplumlarının enerji kaynağı olarak biliniyor. Özellikle sosyal medyada popüler olan chia tohumu ile ilgili de efsanevi bilgilerin yer alması ilgiyi artırıyor. Dört-beş yıl bozulmadan saklanabilen çiya tohumunun sağlıklı yaşamdaki yeri artık tartışılmaz.

Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Süper Lif Musilaj İçeriyor: Çiya tohumunda bitkisel yiyeceklerde çok nadir olan bir diyet lifi mevcut. Bu diyet lifinin adı musilaj. Çiya tohumunun jel hale gelmesinde etkin olan bu madde ilaçtan daha etkili LDL kolesterol düşürücü.

Zayıflama Hızını %15 Arttırıyor: Süper zayıflatıcı önemli bir etkisi var çiya tohumunun. Bunun nedeni omega 3 yağ asidi, diyet lifi, bitkisel protein, kalsiyum, fosfor, bakır ve çinko bakımından çok zengin olması. Günde 2 yemek kaşığı çiya tohumunu zayıflama diyetlerinde süt ile birlikte tüketen şişman kişilerin normal kilo verim hızlarında yüzde 15 bir artış sağladığı ispatlanmış.

Besin İçeriği Çok Zengin: 2 yemek kaşığı çiya tohumunda 140-150 kalori bulunur. 2 dilim ekmek, 2 orta boy meyve, 1 su bardağı tam yağlı süt ve 2 köfte kadar kaloriyle eşdeğer olan çiyayı dikkatli tüketmek gerekiyor.

Kan Şekerini Dengeler:  Birçok araştırma yemek sonrası kan şekerinin yükselmemesi için de çiya tohumunu öneriyor. Şekeri dengesiz olanlar 2 yemek kaşığı çiya tohumunu suyla jelleştikten sonra yemek öncesi tükettiklerinde hiçbir şekilde kan şekeri yükselme, düşme atakları yaşamazlar.

Yaşlanmayı Durduruyor: Çiya E vitamini ve Koenzim Q10 adlı bileşikten zengin bir tohum. Bu iki yaşlanma önleyici vitamini doğal besinlerle özellikle çiya ile sağladığınızda hem kalbiniz beslenir hem de hücreye hasar veren serbest radikaller temizlenir. Bu sayede yaşlanma yavaşlar.

İyi Çiğnemeden Yutmayın: Amerikan Gastroenteroloji Çalışma Komitesi çiya tohumlarının kuru olarak tek başına tüketilmemesi gerektiğini belirtmektedir. İnternet’te sıkça karşımıza çıkan “kuru çiyayı sabah aç karnına su ile tüketin sağlığınıza son derece iyi gelir” önerisi oldukça tehlikelidir. Öncelikle çiya kaygan bir minik tohum olup yanlış bir yutkunma ile kuru madde soluk borunuza kaçabilir.

Adaçayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hakkında

Avatar

Buna da Göz Atın

Masterchef 2020’de büyük dokunulmazlık oyunu kazananı belli oldu

MasterChef 2020’de dokunulmazlık oyunu öncesinde şefler, her iki takımın kaptanını yanlarına çağırdı. Yarışmacıların arkası dönük …

Sevdiğini Söylemeden Önce Yapılması Gerekenler

‘Seni seviyorum’ cümlesinden önce emin olunması ve  sevdiğini söylemeden önce yapılması gerekenler vardır. Gelin birlikte …

Minestrone Çorbası Tarifi

MasterChef 2020’de dokunulmazlık oyunu kazananı belirleyen yemeklerden biri İtalya’ya özgü bir çorba olan Minestrone Çorbası …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: