Hüs Hastalığı Nedir

Hus hastalığı nedir sorusuna tam olarak Hemolitik üremik sendrom (hus) akut böbrek yetmezliği bulguları ve bununla beraber hemolik anemi, trombositopeni bulguları ile birlikte seyreden hastalık diyebiliriz.

Genelde ilk gastrointestinal semptom başlamasından itibaren bir hafta sonra bireyde gözlemlenir. Hus hastalarının yoğun bakım birimlerine yatırılarak tedavisine başlanması gerekmektedir.

Daha çok 4-5 yaşlarındaki çocuklarda sık rastlanır. Yaşadıkları atak öncesi ateş, kusma, kanlı ishal, abdominal ağrılar görülebilir. Nadirde olsa üst solunum yolu enfeksiyonu mevcuttur. Sonradan ani gelişen solukluk, irritabilite, halsizlik ve letarji bu hastalığın belirtileridir. Oligüri erken dönemde ortaya çıkar. Dehidrasyon, ödem, peteşi ve hepatosplenomegali görülebilir.

Hüs Hastalığı Nedir

Hastanın diyaliz ya da plazmaferez ihtiyacı olabilmektedir. Hastaların çoğu bir kaç haftada iyileşmektedir. Yüzde 25’lik kısmında nörolojik komplikasyonlar, yüzde 50’lik kısmında kalıcı böbrek hasarı ve yüzde 3 ila 5’lik kısmında ise ölüm meydana gelmektedir.

Hüs Hastalığı Nedir ve Nedenleri

EHEC majör rezervuarı inek, koyun, deve, geyik gibi tırnaklı hayvanların bağırsağında yaşarlar. Ancak bu hayvanların bağışıklık sistemleri bu rezervuarlara karşı oldukça gelişmiş oldukları için onlarda herhangi bir enfeksiyona yol açmaz. İnsanlar için en büyük bulaşan kaynak ineklerdir. İnsanlara, hayvan veya enfekte insan dışkısı ile kontamine yiyeceklerin ağızdan alınması ile bulaşmaktadır.

Pastörize edilmemiş her çiğ süt ve iyi pişirilmemiş et, hus hastalığını bulaştırma riski en yüksek potansiyel yiyeceklerdir. Kontamine yiyecekler, istenmeyen zararlı maddeler ve mikroorganizma türlerinin çeşitli besinlere bulaşmasıdır. Kontamine olmuş gıdalar saflığını kaybetmiş olur ve insanlara sağlık anlamında çok fazla zarar verir.

Kontamine çiğ sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanmadan ve dezenfekte edilmeden tüketilmesi, hayvan ya da bu hastalığa yakalanmış kişilerin dışkısı ile temas sonrasında ellerin güzelce temizlememesi ve gereken hijyeniğin sağlanamaması durumunda bulaşabilir. Hatta kontamine suların içilmesi ya da kontamine sularda yüzerken suyun yutulması neticesinde de bu hastalık her sağlıklı kişiye bulaşabilir. Şu zamana kadar edinilen bilgiye göre iyi pişirilmemiş hamburger, salam, sucuk, biftek, çiğ süt, yoğurt, peynir, taze meyve ve sebze gibi yiyeceklerden kaynaklanan salgınlar kayda geçmiştir.

Hus Hastalığının Tedavisi

-Destek Tedavisi

Sıvı elektrolit tedavisi,

Hipertansiyonun kontrol altına alınması,

Diyaliz,

Eritrosit transfüzyonu,

Trambosit transfüzyonu

-Plazma Tedavisi

-Eculizumad

-İmmunsupresiff Tedavisi

Yukarıda yer alan tedaviler uygulanmaktadır.

 

Diyet Şekeri Nasıl Yapılır?

 

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Sevdiğini Söylemeden Önce Yapılması Gerekenler

‘Seni seviyorum’ cümlesinden önce emin olunması ve  sevdiğini söylemeden önce yapılması gerekenler vardır. Gelin birlikte …

Minestrone Çorbası Tarifi

MasterChef 2020’de dokunulmazlık oyunu kazananı belirleyen yemeklerden biri İtalya’ya özgü bir çorba olan Minestrone Çorbası …

28 Ekim Çarşamba günlük burç yorumları

28 Ekim Çarşamba günlük burç yorumları. Yeteneklerinize olan geçici bir inanç eksikliği, bir projeye başlamakta …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: