İrem Derici Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

İrem Derici diyeti; son zamanlarda gündemi en çok meşgul eden konulardan birisi. Verdiği kilolar insanların dikkatini bir hayli çekti. Ünlü şarkıcı 20 kilo verdiğini Beyaz Show’da açıklamıştı. Sırrının ise “Chia Tohumu” olduğunu söyledi. Çok sayıda diyetisyen chia tohumunu hastalarına öneriyor.

Chia tohumunun faydaları;

  • Chia tohumu kilo vermek için ideal bir besindir. Tok tutar.
  • Yüksek lif ve fazlasıyla protein kaynağıdır. Kalsiyum değeri de çok yüksektir.
  • Bir kaşık chia ile fazla iştah sorunuzu halledecek, açlık hissini yaşamayacaksınız. Bir yemek kaşığı Chia’da yaklaşık 70 kalori,2 gr protein,5 gr yağ, 6 gr karbonhidrat ve yaklaşık 6 gr lif vardır.
  • Chia tohumu kabız olmaya da engel oluyor. Nedeni ise yüksek lifli bir yapıya sahip olması.

Uzmanlar Chianın faydaları yanında günde 50 gramdan fazla tüketiminin ise riskli olduğunu belirtiyorlar. Yüksek omega 3 içerdiğinden kan basıncında düşüşe sebep olabiliyor bu da kanama riskini beraberinde getiriyor.

İrem Derici Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

İrem Derici Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bazı insanlarda da alerjik etki gösterebiliyor.

  • İrem Derici diyetinin tek aşaması Chia değil. Yaşam tarzının değişmesi de önemli rol oynamış. Su içmeye bağlamış hem de günde en az iki buçuk litre. Suyun insan sağlığındaki mucizevi etkisi hiç bir uzman tarafından inkar edilmeyen bir gerçek.
  • İçebildiğimiz kadar su bizi tok tuttuğu gibi böbreklerimizi çalıştırır ve temizler. Bağırsak sistemimizin işleyişi üzerinde de olumlu etkisi bulunur.
  • Bir diğer vazgeçemediği 2 besin kaynağı çiğ badem ve kuru kayısı. Çiğ bademi günde 2 avuca kadar yiyebiliriz. Düşük yağ içerir ve çok büyük bir enerji kaynağıdır. Kuru kayısı ise içerdiği lif, tadı ile tatlı ihtiyacımızı karşılaması ile de inanılmaz yararlı bir besindir.
  • Kilo vermeye karar verdikten sonra ilk iki haftada 9 kilo veren sonraki süreçte ta 20 kilo veren İrem Derici, aç kaldığında baş dönmesi halsizlik gibi sorunları kayısı sayesinde bertaraf ettiğini söylüyor.

 

Diyet Yoğurt Kürü

Hakkında Nehir Kozan

Nehir Kozan
𝑮𝒆𝒛𝒎𝒆𝒌 , 𝒚𝒆𝒏𝒊 𝒚𝒆𝒓𝒍𝒆𝒓 𝒈𝒐̈𝒓𝒎𝒆𝒌 𝒅𝒆𝒏𝒊𝒍𝒅𝒊 𝒎𝒊 𝒂𝒌𝒂𝒏 𝒔𝒖𝒍𝒂𝒓 𝒅𝒖𝒓𝒖𝒓. 𝑩𝒊𝒓 𝒅𝒆 𝒎𝒖̈𝒛𝒊𝒌 ...

Buna da Göz Atın

Odaklanma sorunu yaşayanlar için 7 öneri

Odaklanma Sorunu için ne yaplamlıyız? Odaklanamadığımızda neden işlerimizden uzaklaşıyoruz? Duyularımız dış dünyaya açıktır. Görmek, duymak, …

Zatürre ölüm nedenleri arasında 4. Sırada yer alıyor

Halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoni, her yıl dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. …

Alzheimer hastalığına karşı korumanın yolları

Dünya Alzheimer Günü kapsamında Doç. Dr. Can Hakan Yıldırım Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı, Alzheimer hastalığına …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: