İş Stresini Atmanın Yolu: Östres

İş hayatında veya günlük hayatta yaşadığınız stres ve kaygıyı engellemek mümkün. Bu kaygılarınız için östres sizin için çok faydalı olacaktır.

Öğrencilerin genellikle bunu uyguladığını görebilirsiniz. Sınav haftasına kadar gayet rahat bir şekilde takılan öğrenciler, sınav haftasında sıkı bir şekilde ders çalışmaya başlarlar ve sorunu çözmeye odaklıdırlar.

Östres İle Stres Nasıl Engellenir?

Günlük hayatta, iş hayatında, ikili ilişkiler de bir çok stres ve kaygı altında olabiliyoruz. Bir çoğumuz bunu çözebilirken bir çoğumuz içinse çok büyük bir problem. Kaygı yüzünden o anda kalp çarpıntısı, terleme, nefes alışta düzensizlik veya stresten kaynaklı baş ağrısı ve fazla yorgunluk yaşabiliyoruz. Östres sayesinde bunu en aza indirmek mümkün.

1. Yaşadığınız hissi tam olarak anlamaya çalışın.

Karşılaştığınız problemden kaynaklı yaşadığınız duyguları anlamaya çalışın. Hazır olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Çekindiğinizi mi? Yoksa korktuğunuzu mu?

2. Bu duyguların nedenini bulun.

Neden korktuğunuzu anlamaya çalışın. Sizin için son şans mı? Kendinizi ifade edememekten mi korkuyorsunuz? Yoksa ailenizi hayal kırıklığına uğratmaktan mı?

3. Stresin kaynağını bulun ve bunu enerji veren bir şeye dönüştürün.

Örneğin işsizsiniz ve paraya ihtiyacınız var. Bu durumda işim yok diye kaygılanmak ve kendinizi üzmek yerine hangi işleri yapabileceğinizin listesini oluşturun. Ardından bunlarla ilgili insanlarla iletişim haline geçmeye çalışın. Kaybedecek neyiniz olabilir ki? Evde boş boş yatmak mı yoksa bir şeyler için çabalamak mı daha mantıklı olur?

4. Stres olduğunuz zaman hissettiğiniz duygunun en olumlusunu odaklanın.

Bir sunum yapacaksınız veya bir iş görüşmesine gideceksiniz. Korku ve heyecan duyuyorsanız heyecana odaklanın. Heyecan korkunuza göre sizi daha rahat hissettirecektir.

5. Başkalarının sorunlarını çok daha kolay çözeriz. Böyle durum da başkasının problemiymiş gibi düşünmeye çalışın.

Diyelim ki bir işe başlayacaksınız ve yeterli donanıma sahip olmadığınız için endişelisiniz ve nasıl davranacağınızı bilmiyorsunuz. Durun ve bu sorunun başkasında olduğunu düşünün. Ona ne yapması gerektiğini söylerdiniz onu düşünün. Ve uygulamaya çalışın.

Östres’in dezavantajı nedir?

Bu stres türü son anda çıkar ve en zirveyi yaşatır. Bundan kaynaklı biyolojik açıdan uzun süre bu durumda kalamayız.

Depresyon Nedenleri ve Depresyonla Baş Etme Yöntemleri

Hakkında Tuğçe Tan

Avatar

Buna da Göz Atın

Birce Akalay Evlenmeye Karşı!

Önceki gün Arnavutköy’de görüntülenen Birce Akalay, muhabirlerin sorularını yanıtladı. Oyuncu, “Evlenmek istiyor musunuz?” sorusuna, “Hayır” …

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Bacaklarda karıncalanma uyuşma oluşturan sürekli hareket ettirme ihtiyacı hissettiren özellikle uyku …

Lensler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lensler Hakkında Bilinmesi Gerekenler ? Lensler göz ile ilgili rahatsızlıklarda ve bazı kişilerde değişik bir …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: