Kalp Nasıl Çalışır?

Kalp Nasıl Çalışır? Kalbiniz, kalpten vücuda ve daha sonra kalbe kan taşıyan tüm kan damarlarınızı da içeren kardiyovasküler sisteminizin önemli bir parçasıdır.

Kalp Nasıl Çalışır

Kalp inanılmaz bir organdır. Hayatı sürdürmek için vücudunuzda oksijen ve besin açısından zengin kan pompalar. Bu yumruk büyüklüğünde güç merkezi günde 100.000 kez atıyor (genişliyor ve daralıyor), her dakika beş veya altı litre kan pompalıyor veya günde yaklaşık 2.000 galon.

Kalp Nasıl Çalışır, Kalpten Nasıl Geçer?

Kalp atışları gibi, dolaşım sistemi adı verilen bir kan damarı sistemi aracılığıyla kan pompalar. Damarlar, vücudun her yerine kan taşıyan elastik, Kas tüpleridir.Kan önemlidir. Akciğerlerden ve besin maddelerinden vücudun dokularına taze oksijen taşımanın yanı sıra, karbondioksit de dahil olmak üzere vücudun atık ürünlerini dokulardan uzaklaştırır. Bu, yaşamı sürdürmek ve vücudun tüm bölümlerinin sağlığını geliştirmek için gereklidir.

Kan Damarlarının Üç Ana Türü Vardır

Arterler. Aort ile başlarlar, büyük arter kalbi terk eder. Arterler oksijen açısından zengin kanı kalpten vücudun tüm dokularına taşır. Birkaç kez dallanırlar, kalpten ve organlara kan taşırken küçülür ve küçülür.Kılcal damar. Bunlar arterleri ve damarları birbirine bağlayan küçük, ince kan damarlarıdır. İnce duvarları oksijen, besin maddeleri, karbondioksit ve diğer atık ürünlerin organ hücrelerimize geçmesine izin verir.Damardakiler. Bunlar kanı kalbe geri alan kan damarlarıdır; bu kan daha düşük oksijen içeriğine sahiptir ve vücuttan atılacak veya atılacak atık ürünler açısından zengindir. Damarlar kalbe yaklaştıkça daha büyük ve daha büyük hale gelir. Üst vena kava, baş ve kollardan kalbe kan getiren büyük damardır ve inferior vena kava, karın ve bacaklardan kalbe kan getirir.

Bu geniş kan damar sistemi-arterler, damarlar ve kılcal damarlar-60.000 mil uzunluğundadır. Bu iki katından fazla Dünyayı dolaşmak için yeterince uzun!

Sosyal Medyanın Tehlikeleri! Bu Bilgileri Paylaşmayın

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Evlenmeden Önce Kadın Psikolojisi Nasıldır?

Evlenmeden önce kadın psikolojisi nasıl olur? Kadınlar bu evrede saniyesi saniyesine büyük oranda gözle görülür …

Masterchef 2020’de büyük dokunulmazlık oyunu kazananı belli oldu

MasterChef 2020’de dokunulmazlık oyunu öncesinde şefler, her iki takımın kaptanını yanlarına çağırdı. Yarışmacıların arkası dönük …

Sevdiğini Söylemeden Önce Yapılması Gerekenler

‘Seni seviyorum’ cümlesinden önce emin olunması ve  sevdiğini söylemeden önce yapılması gerekenler vardır. Gelin birlikte …

Bir Yorum

  1. Avatar

    Sevdigi yaninda olunca calisir

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: