Kemik suyunun faydaları ve kemik suyu tarifi

Kemik suyunun faydaları ve kemik suyu tarifi. Günümüzde tüm insanların sağlığını tehdit eden Covid-19 salgını nedeniyle sağlıklı vücut ve sağlıklı gıdaların önemi daha çok artmıştır.

İnsanların tehlikeli virüs ve hastalıklara karşı dirençli olabilmesi için sağlıklı gıdaların tüketilmesi şarttır. Çünkü insan vücudu ayakta durabilmek, direnç kazanabilmek için karbonhidrat, vitamin, protein, mineral, kalsiyum, fosfor gibi birçok maddeye ihtiyaç duyar. Bu maddeler açısından en zengin ve sağlıklı gıda Kemik Suyudur. Dana, koyun veya keçinin ilikli kemiklerinin suda 1 saat kadar kaynatılarak elde edilen kemik suyu, insan vücudunu onaran, yenileyen, bağışıklık sistemini güçlendiren, kemik ve eklem gelişimini sağlayan en önemli besin kaynağıdır. İçinde bulundurduğu kalsiyum, potasyum, kolajen, protein, jelatin ve fosfor açısından zengin özelliklere sahiptir.

Kemik suyunun faydaları ve kemik suyu tarifi
Kemik suyunun faydaları ve kemik suyu tarifi

Kemik suyunun faydaları nelerdir

Şifa Niyetinde Kemik Suyu

Kemik gelişimi için birebir olan kemik suyu içindeki kolajen ve jelatin yardımıyla vücuttaki kıkırdak dokularını, saçları ve tırnakları da güçlendirmektedir. Sindirim sistemi için faydalı, bağırsak yapısını onarıcı ve destekleyici niteliktedir.

İleriki yaşlarda görülen kemik erimesini önlemede etkili, gelişim çağındaki çocukların kemik gelişimi için yapılandırıcı zengin bir besin kaynağıdır.

Gelişim ve sağlık için tüketilen kemik suyu, nezle, grip gibi hastalık ve salgınlara karşı vücudu daha dirençli hale getirecektir. Aynı zamanda ameliyat geçirmiş bir insanın yaraları için onarıcı ve yapılandırıcı bir özelliğe sahiptir.

Hasta veya ameliyat geçirmiş birine kemik suyuna çorba yapılması geleneği aslında buradan, kemik suyunun sağlıklı bir şifa kaynağı olmasından gelir.

Kemik suyunun faydaları

Kemik suyunun tüketimi çok kolaydır. Bardağa konulup içecek şeklinde tüketilebildiği gibi birçok yemeğin yapımında da kullanılabilir. Pirinç ve bulgur pilavı yapılırken, sulu yemek ve çorbalarda rahatça kullanılabilen bir besindir.

Özellikle kemik suyunun yemeklerde kullanılması, et tüketmeyen kişiler için daha pratik ve yararlı bir tüketim şekli olacaktır.

Kemik suyu 1 yaşındaki bir bebekten 90 yaşındaki bir insana kadar tüketilmesi gereken bir gıdadır. Bir bebeğe 6 aylık olduktan sonra rahatça verilebilir.

Çünkü gelişime yardımcı olurken yaşlandırmayı geciktiren birçok yönde faydası bulunan bir besindir. Birçok sağlık sorununu önleyici bir yapıya sahip olan kemik suyunun günde 1 bardak tüketimi vücut direncini artıracaktır.

Kemik suyunun faydaları nelerdir
Kemik suyunun faydaları ve kemik suyu tarifi

Kemik suyunun faydaları nelerdir

Kemik Suyu Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 adetdana kemiği
  • 1 çay bardağısirke
  • 3 litresu

Kemik Suyu Tarifinin Püf Noktası

Kaynama süresine ve suyun kıvamına dikkat etmelisiniz. Zira kemik suyunun en faydalı hale gelmesini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Kemik Suyu Tarifinin Pişirme Önerisi

Damak tadınıza göre pişme aşamasında su içerisine defne yaprağı, karabiber taneleri, biberiye, kereviz sapı ya da başka sebzeler de ekleyebilirsiniz.

Kemik Suyu Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Dana kemiklerinizi kasabıza düdüklü tencerenize sığacak şekilde kırdırın ve kemiklerin bol ilikli olmasını isteyin.
  2. Geniş bir kap içerisine, kemiklerinizin üzerini geçecek şekilde su doldurun, bekleme suyuna bir çay bardağı sirkenizi de ekleyip 1 saat kadar suda kalmalarını sağlayın.
  3. Kemikleri süzerek düdüklü ya da geniş bir tencerenize alarak kaynatmaya başlayın. Geniş olmasına özellikle dikkat edin hafif köpürmeler olacaktır. Köpürdükçe kevgir yardımı ile temizleyin.
  4. Su kaynamaya başlayınca en kısık ateşe alıp en az 8 saat olmak üzere kaynatmalısınız. Dilerseniz 10-12 saate kadar kaynatabilirsiniz.
  5. Sürenin sonunda kemik suyunuz koyulaşıp jel kıvamını alacaktır. Ocaktan aldığınız suyu karton bardaklara ya da başka kaplara alarak oda ısısında soğuduktan sonra buzluğunuzda dondurabilirsiniz.
  6. Ya da hemen yemek, çorba, pilavlarınızda kullanabilirsiniz.

Bitki Çayı ile Balın Birleşimi

 

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Kefir Diyeti Nedir?

Yavaş ama sağlıklı kilo vermek ve metabolizmanızı hızlandırmak mı istiyorsunuz? Haftada 4 kilo verdiren kefir …

Patatesli Kaşık Dökmesi Tarifi

Klasik kahvaltı çeşitlerinden sıkıldınız mı? Faklı lezzetler mi arıyorsunuz? Kahvaltınıza farklı renk ve lezzet katacak …

Ne kadar uyumalıyız? Günlük hayatımızda uykunun önemi nedir?

Ne kadar uyumalıyız? Hangi yaşta ne kadar uyumalıyız? Düzenli uykunun vücudumuza faydalarını yazımızda sizler için …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: