Keten Tohumunun Faydaları

Keten tohumu yaklaşık 2 metre uzayan aynı adlı bitkisinden elde edilmektedir. Keten tohumu lif ve bitkisel protein kaynağı olarak bilinir. Ayrıca Omega-3 yağ asidi ve Alfa-linolenik asit bakımından çokça zengindir. B6 vitamini, kalsiyum ve potasyumu bünyesinde barındıran keten tohumu manganez, magnezyum, demir ve sodyum kaynağı olarak da bilinmektedir.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Yüksek lif içeriği sayesinde uzmanlar tarafından sindirim problemleri için önerilmektedir. Aynı zamanda kan şekerini dengede tutmada yardımcıdır. Bu sayede, içerdiği diyet lifinden dolayı özellikle diyabet hastaları için önerilmektedir. Ayrıca kilo verme amaçlı kullanıldığında oldukça yardımcı bir besindir.
Araştırmalar, keten tohumunun öğütülmüş halinin daha etkili olduğunu ve kanser riskiyle mücadele ettiğini ortaya koymuştur. Omega-3 yağ asitleri sayesinde ise, kötü kolesterole savaş açar ve kalp sağlığını korumaktadır. Vücuttaki iltihaba ve ciltteki sivilceli iltihaba iyi gelerek hem bedene zindelik katar hem de sağlıklı bir oluşumunu destekler.
Kullanımı
Keten tohumunun faydalarından yararlanmak için öğütülerek kullanılması gerekmektedir. Öğütülmediği takdirde kabuğun içerisindeki Omega-3 ve Lutein gibi yağ asitlerinden faydalanmamız mümkün değildir. 2-3 kaşık keten tohumunu havanda iyice ezerek çeşitli şekillerde kullanabiliriz. Yoğurda katarak, yapılan ekmeğin içerisine katarak, direkt su ile tüketilmesi gibi çeşitli yolları bulunmaktadır.

 

Stressiz Bir Uyku İçin Öneriler

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Kontakt lens tehlikeli mi, nelere dikkat edilmeli? kullanırken nelere dikkat edilmeli

Kontakt lens kullanırken nelere dikkat edilmeli? Gözde oluşan miyop, hipermetrop ve astigmatizm gibi kırma kusurlarının …

Uzun süre ekrana bakmak miyopi sebebi

Uzun süre ekrana bakmak miyopi sebebi. Her ne kadar yüz yüze eğitime kademeli olarak geçiş …

BESLENME TARZI ÇOCUKLARIN ZEKÂSINI ETKİLİYOR

Beslenme tarzı, yaşamımızın temel bir gereksinimini ve sağlığımızı korumanın bir parçasını oluşturmaktadır. Beslenme tarzı çocuklarda …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: