Keten Tohumunun Faydaları

Keten tohumu yaklaşık 2 metre uzayan aynı adlı bitkisinden elde edilmektedir. Keten tohumu lif ve bitkisel protein kaynağı olarak bilinir. Ayrıca Omega-3 yağ asidi ve Alfa-linolenik asit bakımından çokça zengindir. B6 vitamini, kalsiyum ve potasyumu bünyesinde barındıran keten tohumu manganez, magnezyum, demir ve sodyum kaynağı olarak da bilinmektedir.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Yüksek lif içeriği sayesinde uzmanlar tarafından sindirim problemleri için önerilmektedir. Aynı zamanda kan şekerini dengede tutmada yardımcıdır. Bu sayede, içerdiği diyet lifinden dolayı özellikle diyabet hastaları için önerilmektedir. Ayrıca kilo verme amaçlı kullanıldığında oldukça yardımcı bir besindir.
Araştırmalar, keten tohumunun öğütülmüş halinin daha etkili olduğunu ve kanser riskiyle mücadele ettiğini ortaya koymuştur. Omega-3 yağ asitleri sayesinde ise, kötü kolesterole savaş açar ve kalp sağlığını korumaktadır. Vücuttaki iltihaba ve ciltteki sivilceli iltihaba iyi gelerek hem bedene zindelik katar hem de sağlıklı bir oluşumunu destekler.
Kullanımı
Keten tohumunun faydalarından yararlanmak için öğütülerek kullanılması gerekmektedir. Öğütülmediği takdirde kabuğun içerisindeki Omega-3 ve Lutein gibi yağ asitlerinden faydalanmamız mümkün değildir. 2-3 kaşık keten tohumunu havanda iyice ezerek çeşitli şekillerde kullanabiliriz. Yoğurda katarak, yapılan ekmeğin içerisine katarak, direkt su ile tüketilmesi gibi çeşitli yolları bulunmaktadır.

 

Stressiz Bir Uyku İçin Öneriler

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Mucize bebek Ayda bebek kimdir

İzmir depreminde 91. saatte mucize yaşandı. Enkazdan çıkarılan Ayda bebek umut oldu. Kurtarma ekipleri Ayda’nın sesini duyduğunu, …

NetWork Kadın Sonbahar Kış 2020-21 koleksiyonu

NetWork Kadın Sonbahar Kış 2020-21 koleksiyonu sezonu hem gardıropların favori modellerini belirleyen hem de yeni …

İlk Buluşmada Unutulmaz Olmak İçin 7 Yöntem

İlk buluşmada unutulmaz olmak için 7 yöntemi sizinle paylaşıyoruz. Yeni biriyle ilk tanıştığınızda kendinizi unutulmaz …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: