Kilo Aldırmayan Kalorisi Düşük Yiyecekler

“Kalorisiz yiyecek” diye bir şey yoktur. Kalorisi düşük yiyecekler vardır ancak fazlası zarardır ve kilo aldırabilir. O nedenle bir besini sınırsız yemeyin.

Yediğimiz en hafif sebze meyveler bile kaloriye dönüşür. Ancak kilo aldırmayan yiyeceklerden bahsedebiliriz. Peki bu yiyecekler hangileridir?

Vücudumuza giren bütün besinler sindirildiğinde elbette kaloriye dönüşür. Kilo aldırmayan yiyecekler genelde sebze ve meyvelerdir. Çünkü bu besinlerin yapılarının büyük bir kısmı sudur. Kolayca doymanızı ve tok kalmanızı sağlayan lifler içerirler. Bu sebze ve meyvelerin proteini yüksek olmasa da vitamin, antioksidan ve diğer besleyici maddeler açısından zenginlerdir.

Kalorisi Düşük Yiyecekler

Kereviz sapı

 

Kereviz sapının yüzde 95’i su olsa da bu sağlığınıza faydalı olmadığı anlamına gelmez. Kereviz potasyum, folik asit, lif zenginidir ve günlük K vitamini ihtiyacınızın yüzde 30’unu karşılayabilir. Dahası bir porsiyonu sadece 6 kaloridir. Ne kadar taze tüketirseniz o kadar iyi olduğunu da unutmayın. Çünkü kereviz saplarının suyu çekildikçe besleyiciliği de azalır.

 

 

 

 

Kıvırcık karalahana

Kıvırcık karalahananın bir fincanı 33 kaloridir. Buna karşın her porsiyonunda 3 gram protein ve 2,5 gram lif bulunur. Üstelik omega-3 yağ asidi bulunduran nadir sebzelerdendir. Karalahana ayrıca vitamin ve folik asit açısından da zengindir.

 

 

 

 

Salatalık

Kalorisi düşük yiyecekler

Çoğunluğu su olan salatalığın, bir porsiyonu sadece 16 kaloridir. Besleyici maddelerinin çoğunluğu kabuğunda ve çekirdeklerindedir. Bu nedenle soymadan yemeyi tercih edin. Söz konusu besleyici maddeler lif ve gözlere iyi gelen bir A vitamini türü olan betakarotendir.

 

 

 

 

Domates

Domatese kırmızı rengini veren likopen, kronik hastalıklarla savaşan bir karotenoittir. Bunun yanı sıra domatesler, A, C, B2 vitaminleri ile folik asit, krom, potasyum ve lif zenginidir. Buna karşın orta boy bir domates sadece 25 kaloridir.

 

 

 

 

Brokoli

Brokolinin besleyiciliğinden faydalanmak istiyorsanız ya çiğ ya da hafifçe buharda pişmiş şekilde tüketmelisiniz. Vücudumuza çevremiz ya da yediklerimiz vasıtasıyla giren kanser yapan maddeleri etkisiz hale getiren bir antikarsinojen olan sulforafan içeriyor. Bunun yanında A, C, E, K vitaminleri açısından zengindir.

 

 

 

Marul

Kalorisi düşük yiyecekler

Kıvırcık ya da göbek fark etmez, marulun porsiyon başına enerjisi 20 kaloridir. Çok fazla protein içermese de folik asit, demir, A ve C vitaminleri açısından zengindir.

 

 

 

 

Karnabahar

Kalorisi düşük yiyecekler

Karnabahar, kronik hastalıklarla savaşmanızı sağlayan antioksidanlar ve fitokimyasallar açısından çok zengindir. Ayrıca mükemmel bir folik asit, lif, C ve K vitamini kaynağıdır. Üstelik bir porsiyonunda sadece 25 kalori bulunur.

 

 

Stres ve Kaygıya Spor Yaparak Son Verin!

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır? Hacettepeli araştırmacılar, 4 yonca yaprağı şeklindeki bu diyeti Türk …

Üzümlü Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Üzümlü Cilt Maskesi nasıl yapılır ? Üzümün yapısında yer alan zayıf asit, cilt üzerindeki ölü …

Burçların Güçlü Yönleri

Her insanın güçlü olduğu noktalar bulunmaktadır. Burçların güçlü noktalara etkisi olduğu bilinir. Gelin birlikte burçların …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: