Kilo Vermeye Yardımcı Olacak Besinler

Kilo vermeye yardımcı besinler nelerdir? Yazın bitişiyle birlikte biraz kilo almış olabiliriz. Peki bu kilolardan nasıl kurtulacağız?

Kış’a girdiğimiz ve metabolizmanın yavaşladığı bu günlerde kilo almamak için için tükettiğimiz yiyeceklere dikkat etmemiz gerekir. Kilo vermek için yediğimiz yiyecekler daha az kalori içerirken, midemizde daha fazla yer kaplamalı ve daha uzun süre orada kalarak doygunluk hissini sağlamalıdır. İşte bu hissi sağlayacak faydalı besinler…

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler; Yumurta

Doygunluk hissi üzerinde güçlü bir etkiye sahip, besleyici, yüksek protein içeren mucizevi bir besin. Tam bir yumurta vücudunuzun üretemediği 9 aminoasitin tamamını içeriyor ve bu amino asitler sindirildikten sonra bağırsaklarınızdaki iştah bastırıcı hormonların salınmasını tetikliyor.

Kilo vermeye yardımcı besinler

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi yüksek lif içeriği ve yüksek su emme kapasitesinden dolayı tok tutma gücü oldukça yüksek bir tam tahıl. Yulafta bulunan beta-glukan gibi çözünebilir lifler midenizde su çekerek yoğunlaşıyor ve mide boşalmasını geciktirerek uzun süre tok kalmanıza yardımcı oluyor.

Avokado

Metabolizmayı hızlandıran avokado; aynı zamanda erkeklerde ve kadınlarda kilo kaybından sorumlu testosteron hormonunu artırıyor.

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler; Yeşil Yapraklı Sebzeler

Özellikle ıspanak, roka, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler ve lahana, brokoli gibi kükürtlü sebzeler yüksek posa ve su içeriyorlar. Hacimce yüksek ve çok düşük enerjiye sahip bu sebzeler kilo vermede ve tokluğa ulaşmada en önemli besinlerin birkaçı. Aynı zamanda sebzeleri tüketmek ve çiğnemek zaman aldığından, bu sayede yeme süresi uzuyor ve daha uzun zamanda daha az kalori almış ve daha fazla doymuş hissediyoruz.

Elma

İçerdiği yüksek lif sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlayan elma, metabolizmayı da hızlandırıyor.

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler; Tatlı Patates

Antioksidanlardan zengin olan tatlı patates yüksek su ve posa içeriğiyle aynı enerjideki diğer besinlere göre daha uzun süre tok kalmanıza ve bir sonraki öğünde daha az yemenize destek oluyor.

Kuru Meyve

Diyette yaş meyvelerle birlikte kuru meyvelerin de tüketilmesi yağ yakımını artırmada daha etkili olarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kolesterolü düşüren kuru meyveler, sindirim sisteminin düzenlenmesine de katkı sağlıyor.

Yeşil Çay

Yeşil çay kalorisi oldukça düşük bir içecek. Öyle ki bir su bardağı yeşil çay sadece 2 kalori. Sadece az kalorili olmasıyla değil içerdiği bileşenler sayesinde de formuna dikkat edenler için bir kurtarıcıdır.

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Hematom Neden Oluşur ve Tedavisi

Hematom Neden Oluşur ve Tedavisi nelerdir? Kan birikimi ve kanama olarak bilinen hematomun nedenleri arasında …

Vizyon Panosu Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Vizyon Panosu Nedir ve Nasıl Hazırlanır? Vizyon panosunu anlamak ve etkili bir şekilde kullanabilmek için …

Evde Kolayca Hazırlanabilecek Saç Bakım Maskeleri

Evde hazırlayabileceğiniz ve doğal yöntemlerle saçlarınızı bakımını sağlayabileceğiniz 4 farklı maskeyi sizler için derledik, hepsi …

Bir Yorum

  1. Avatar

    Yumurta özellikle sabah yiyince çok tok tutuyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: