Kişisel Gelişim Ve Kişisel Gelişime İnanmayan İnsanlar…

Kişisel gelişim, rutinden farklı olarak kişinin bilinçli olarak yaptığı, kendini daha iyiye götürmek için gerçekleştirdiği çabalanın sonucu olan değişimdir.

Kişisel Gelişim İle Her Şey Değişir

Bugün, dünyanın hemen her yerinde, herkesin kabul edebileceği bir önerme varsa, o da hiç bir şeyin sonsuza kadar aynı kalmayacağı gerçeğidir. Zaman değişir… Mekan değişir… Ve insan değişir… Üstelik ilk başta kulağa “olumlu” gibi gelen bu “değişim”, her zaman ileriye doğru da olmayabilir. Bir şey, doğar, büyür ve ölür. Fakat insanlar çoğu zaman bunu anı anına tespit etmekten aciz kalır.

Bir meselen içindeyken, insan bunun bir süreç olduğunu, sınırsız sayıda faktörün sonucu tamamen değiştirebileceğini ya hiç görmez; ya da problemin sonunda, geriye baktığında anlar. Her halukarda insan, er ya da geç hiç bir şeyin aynı kalmayacağını öğrenmeye mecbur kalır. Hal böyleyken, meselenin kişisel olarak bir zorlamayla, bir sunilikle mi yoksa genetik kodlarımızdan sökün eden bir gayretle mi çözüleceği konusundaki tartışmalar ise hiç bitmemiştir. Öyleyse buna biraz daha yakından bakalım.

Kişisel gelişim

Zorla mı, Kendiliğinden mi?

Değişimin kendiliğinden olacağını savunan fikrin temelinde, doğal olana müdahale etmenin yanlış olması vurgusu vardır. Bütün varlık, varoluşuna uygun olarak belli bir düzene göre hareket eder. Buna yapılan bütün müdahaleler, bu doğal süreci baltalamak olacaktır. Onun için her şeyi akışına bırakmalı, doğum, gelişim ve ölüm süreçlerinin kendiliğinden seyir etmesine karışılmamalıdır. Su akar yolunu bulur… Aksi halde, hesaplanması imkansız hatalar zincirini başlatma tehlikesiyle karşı karşıya kalınır.

Bunun tam tersini savunan görüş ise, aslolanın her şeye etki etmek olduğunu, genelde bütün varlığın ve özelde de insanının kainattaki öneminin bir şeylere etki etmesinden kaynaklandığını söyler. Etkisi olmayan varlık bir nevi yok hükmündedir. Etkiliyim, öyleyse varım!. Elbette bu etki yönetilmeli gelişime doğru kanalize edilmelidir. Her zaman daha fazla istemek, bu görüşün en temel kaynaklarından birini teşkil eder. Her şey ancak böyle gelebilir.

Kişisel Gelişim İçin “Aslolan Çabadır” Anlayışı

Özellikle son yıllarda “Kişisel Gelişim”, tarihinde hiç olmadığı kadar konuşulan, tartışılan, üstüne tonlarca kitap yazılan, filmleri çekilen muazzam bir sektör haline gelmiştir. İnsanların yalnızlaştığı, kendilerine ve diğerlerine güvenlerinin iyice azaldığı bu çağda, bunun nasıl bir ihtiyaca cevap verdiği ortadadır. Meseleyi istismar edenleri gördüğümüz gibi, samimi olarak çaba sarfedenlere de şahit oluyoruz. Sonuçta kim neye inanırsa inansın “aslolan çabadır”.

Günümüzde Teknoloji Bağımlılığı…

Hakkında Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Sırtta sivilce neden çıkar? Sırttaki sivilceler nasıl geçer?

Sadece yüzde çıkmayan ve sırtta da çıkan sivilceler önemsemesi gereken sivilce problemleri arasındadır. Aşırı yağlı besinlerin tüketilmesinden ...

Takma tırnak nasıl takılır ve çıkarılır, nelere dikkat edilmeli?

Tırnak yiyenlerin en büyük sorunlarından biri tırnaklarının kötü görünmesidir. Bu kötü görüntüden takmak tırnak kullanarak kurtulabilirsiniz ...

Güneş lekelerine mezoterapi dokunuşu

Yüzde görülen kahverengi oluşumlara “Melazma (Güneş lekesi)” deniyor. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen bu lekelerin yaş ilerledikçe ...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: