Kıyafetlerin Ömrünü Uzatmak İçin Yapılabilecek 10 Adım

Kıyafetlerin ömrünü uzatmak zor gibi gelse de, aslında dikkat edeceğiniz birkaç adımla çok kolay. Bu basit yöntemleri sizin için derledik.

Hepimizin mutlaka çok sevdiği bir parçası vardır ve hemen eskimesin diye çok fazla giymeyi tercih etmeyiz. Ama artık bunu yapmanıza gerek yok. Doğru yollarla bunu engellemek çok basit. Gelin birlikte kıyafetlerimizi her zaman yeni almış gibi giymek için neler yapmamız gerektiğine bakalım..

1. Yeni aldığınız kıyafeti giymeden önce mutlaka yıkayınız.

Bir kıyafeti siz almadan önce yüzlerce insan onu denemiş oluyor. Eğer mikrop kapmak istemiyorsanız mutlaka kıyafetleri giymeden önce yıkamalısınız. Yıkarken de dikkat etmeniz gereken nokta ürünün içinde ki etikete göre yıkanmalı, doğru ısıyı seçmelisiniz.

2. Fermuarlı bir ürünü veya düğmeli bir kıyafeti yıkaman önce mutlaka kapatın.

Bunu yapmanızın nedeni açık bir fermuar başka bir kıyafetinize hasar verebilir. Aynı şekilde düğme içinde geçerli. Güzel bir ipucu olarak şunu söyleyebiliriz, eğer ürününüzün fermuarının kararmamasını istiyorsanız şeffaf bir ojeyle boyayabilirsiniz.

3. Renk koruyucu mendiller kullanın.

Çamaşır makineleri gerekli kapasite olmadan çalıştırmak çok fazla su ve enerji kaybına neden olur. Makineye atacak kıyafetlerin kirlenmesini beklemek ise zaman kaybına neden olur. Bunun için de artık renk koruyucu mendil sayesinde beyazlarla ve renklileri bir arada atabilirsiniz. Kullandığınız mendili bir defaya mahsus kullanmalısınız.

4. İç çamaşırları mutlaka ayrı bir sepette bekletilmeli.

Özellikle kalabalık ailelerde yaşayanlar daha çok dikkat etmeli. Herkes için ayrı bir kirli sepeti bulundurulamasa da iç çamaşırları ayrı bir yerde bekletilmeli. Yoksa aksi takdirde eşitli hastalık kapma olasılığı oldukça yüksek olur. Ayrıca iç çamaşırlarınızı yıkarken en yükse ısıda yıkamalı ve kullanmadan önce de ütülemelisiniz.

5. Bazı kıyafetlerinizi buzlukta bırakın ve sonucu görün.

Sarkan kazaklarınızı giymeden önce 3-4 saat öncesinde buzluğa atın ve sonucu görün. Çıkardığınızda gayette toparlandığını göreceksiniz. Sadece kazak için değil, fazla esnemiş taytınız içinde mükemmel bir öneri. Gecesinden attığınız taytı sabah aldığınızda dayanıklılığının nasıl arttığını göreceksiniz.

6. Çamaşır makinenizin temizliği de çok önemli.

Makinelerde dolaşıma giren kirli su kötü koku ve lekeler çamaşırlarınıza bulaşabilir. Bunun içinde çamaşır makinelerinizi düzenli temizlediğiniz taktirde biriken kireç ve deterjan artıklarını da ortadan kaldırmış olacaksınız. Çamaşır Makinesi Toz Temizleyici bunun için çok faydalı. Hem hijyenik olarak hem de kötü kokuyu engellemekte oldukça iyi.

7. Spor kıyafetlerinde kullandığınız deterjana dikkat edin.

Spor kıyafetlerinizin elastik özelliğini kaybetmek istemiyorsanız ve dayanıklılığının bozulmamasını istiyorsanız çok fazla deterjan kullanmamaya çalışın. Hatta yumuşatacı kullanmamaya da özen gösterin.

8. Çamaşırlarınızı ters çevirip yıkayın.

Kıyafetlerin ömrünü uzatmak

Pantolon, gömlek, tişört, kazak hiçbiri farketmez. Hepsini ters bir şekilde yıkamanız gerekiyor. Bu hem kıyafetin eskimemesi için hem de renklerini korumak için oldukça etkili bir yöntem. Hem de böylelikle kıyafetinizin ön yüzünün makineye ya da başka bir kıyafete takılmasını önlemiş olacaksınız.

9. Çok fazla deterjan kullanmayın.

Çok fazla deterjan kullanmak kıyafetinizin daha temiz olacağı anlamına gelmez. Koyduğunuz deterjan ya da yumuşatıcının dozunu iyi ayarlayamazsın kıyafetlerinizi yıpratabilirsiniz. Renkliler ve beyazlar için ayrı deterjan tercihi yapılmalı, içerisinde ise çok fazla endüstriyel madde olmamasına dikkat etmelisiniz.

10. Her kıyafet çamaşır makinesinde yıkanmaz.

Ürünlerinizin içerisindeki etiketi okumak aslında burada da çok önemli. Çünkü bazı kıyafetler makinede yıkandığı takdir de hasar görebilirler. Etiketinde kuru temizleme işareti var ise kuru temizlemeye vermeniz gerekir. Düzenli kuru temizleme yaptırarak kıyafetinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Cilt Tonuna Uygun Kıyafet Renkleri

Hakkında Tuğçe Tan

Avatar

Buna da Göz Atın

Stres Yapan İnsanlar Neden Kilo Verir?

Stres ve kilo kaybı.. Günümüzün en sıkıntılı ruh hallerinden birisi olan stres sağlığımızı nasıl etkiler? …

Kaşar Peynirli Patates Tostu tarifi

Doyurucu ve lezzetli bir kahvaltı için Kaya Çiftliği ürünleriyle sıra dışı lezzetler hazırlamaya ne dersiniz? …

Kak Yemeği Tarifi

Kak Yemeği İçin Malzemeler 1) 10 ADET KURU BİBER 2) 10 ADET KURU PATLICAN 3) …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: